Konspirační teorie nejsou vůbec nic nového pod sluncem. Pokud ovšem uznáváme, že ta svítící koule nahoře je opravdu Slunce a ne nějaký hologram vygenerovaný podlým Matrixem. Velká část starověké gnóze …
Eseje
Delta-9-tetrahydrokanabinolem k Šivovi a mókše
V Indii a Nepálu se cestovatel setká s ostentativně vyhlížejícími askety, kterým se říká sádhu (साधु) – doslova „ten, který praktikuje sádhanu“, tedy přísnou duchovní cestu. Slovo sádhu bývá volně překládáno …
Fethullah Gülen: tolerance a velkorysost
Dnes má 82. narozeniny Fethullah Gülen (*1941), islámský myslitel, který kvůli postoji tureckého prezidenta Erdoğana žije v emigraci v USA. V emigraci anebo v těžkém pronásledování v Turecku je i Gülenovo hnutí obnovy islámu Hizmet Cemaati …
Obléhání ranče Apokalypsa skončilo právě před 30 lety
Dobrá polovina telefonátů a e-mailů, které ke mně dorazí, obsahuje nějakou obměnu kouzelné věty: „Vím, že nemáte rád slovo ,sektaʻ, ale …“ – Předpokládám, že tato informace se nachází v nějaké …
Svatý oheň v Jeruzalémě stále posiluje víru i pochybnosti
Před pěti lety jsme na stránkách Náboženského infoservisu stručně pojednali o starobylém obřadu v chrámu Vzkříšení (resp. Božího hrobu), který se zde každoročně koná v předvečer pravoslavných Velikonoc – Paschy (letos …
Drtil kola a psal lidem do duší světlem
Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mě svírala. Jsem fotograf. Fotografoval jsem světlem. Píši do duší lidem světlem poznání. Tuto shrnující charakteristiku vlastního životního příběhu připisuje Jiří Holna v životopisném …
Dnes by se dožil devadesáti let významný český hermetik
Vladislav Zadrobílek (14. 11. 1932 – 11. 12. 2010) byl ukázkou, že člověk nemusí mít absolvovány univerzity, a může přesto být hluboce vzdělaný. Pocházel ze Stodůlek, které, ač v době jeho narození a až do …
Stavba budoucího chrámu v nás – František Bílek, *1872
V neděli 6. listopadu uplývá sto padesát let od narození Františka Bílka (6. listopadu 1872 Chýnov – 13. října 1941 tamtéž), českého grafika, sochaře, architekta, autora užitého umění a symbolisty z období secese. Přinášíme …
Děti Eliadovy: esejistické zamyšlení nad Monomýtem Jana Kozáka
Upozornění: Tento text není recenzí sensu stricto, nýbrž volným esejistickým zamyšlením. Kdo touží po skutečné recenzi, která mapuje základní myšlenky a vyznění knihy, nalezne ji např. v textu Jiřího Dyndy „Teorie …
Temné postavy svatých Písem 2/2: livjátan a Abadon
„V onen den Hospodin ztrestá svým tvrdým, velkým a pevným mečem livjátana, hada útočného, livjátana, hada svinutého; zabije draka v moři.“ (Iz 27,1) „Nad sebou měly krále, anděla propasti, hebrejským jménem …
Hnutí AllatRa na křižovatce 3/3: Dilema dnešních dní. Kam se staví v rámci rusko-ukrajinského konfliktu?
V předešlých dvou částech minisérie o hnutí AllatRa (zde a zde) jsme si představili zejména teologický a misijní záběr tohoto společenství. Učinili jsme tak, abychom lépe pochopili, jakým způsob hnutí …