Před deseti lety zasáhli policisté proti modlícím se muslimům

Desáté výročí policejního zásahu proti pražským muslimům nebylo v mainstreamových médiích připomenuto. Je to přirozené, protože případ je už ve všech směrech uzavřen. Přesto by neměl být v širokém proudu jiných událostí jen tak zapomenut.

Náboženském infoservisu jsme se celé kauze, která odstartovala 25. dubna 2014, podrobně věnovali o čtyři roky později. Tehdy byl představitel pražských muslimů Vladimír Sáňka (*1959) podruhé osvobozen z obžaloby, že spáchal zločin „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“. Toho se měl dopustit tím, že byl odpovědný za vydání knihy radikálního muslima Abú Amínaha Bilala Philipse (*1946) Základy tauhídu, psané v duchu salafismu. Před šesti roky, když jsme o kauze referovali, se dostala do bodu, kdy soud podruhé odmítl, že by salafismus naplňoval slova § 403 trestního zákoníku o „hnutí směřujícím k potlačení práv a svobod člověka“, a dr. Sáňku osvobodil. Státní zástupkyně se ovšem znovu odvolala. Definitivní zprošťující rozsudek byl vynesen až v květnu 2018.

Znepokojivý byl na celé kauze především zásah onoho 25. dubna 2014, jímž si policie opatřila důkazy. Proběhl v době společné modlitby muslimů, tuto modlitbu přerušil a přítomné muslimy ponížil tvrdým jednáním, ospravedlňovaným obavami, že by se v modlitebnách mohly vyskytovat zbraně. Hlavním výsledkem zásahu ale bylo pouze zabavení výtisků Philipsovy knihy, vydané ovšem již před dvěma lety a volně dostupné kdykoli mimo čas společných modliteb. Není tedy divu, že akce silně narušila důvěru muslimů v české úřady. Vypadalo to, že příjemcem hlavního poselství zásahu měla být česká veřejnost, znepokojená údajným nebezpečím islámu a nyní snad uspokojená razantní policejní akcí.

Přitom mezi muslimy se skutečně může objevit zločinné jednání. V době, kdy byl proces s Vladimírem Sáňkou ještě v běhu, byl bývalý pražský imám Samer Shehadeh (*1983) v kontaktu s teroristickou organizací Fronta an-Nusrá. Dopaden a vydán do Česka byl roku 2018 a v letech 2020 a 2021 byl dvakrát odsouzen k vysokým trestům odnětí svobody za činy související s terorismem (více zde).

Je to právě důvěra umírněných muslimů, která je pro odhalení trestných činů mezi muslimy velmi důležitá, ne-li zásadní. Pro umírněnou většinu muslimů jsou totiž radikálové a teroristé stejně nebezpečnými nepřáteli jako pro zbytek společnosti. Ohrozit, nebo dokonce ztratit tuto důvěru jenom kvůli spektakulárnímu policejnímu zásahu nebylo moudré. A to je důvod, proč tento zásah znovu připomínat.

Náhledová ilustrační fotografie: Pavel Sonnek, deník.cz.

Psali jsme v Dingiru:

téma Náboženství a násilíDingir 12 (1), 2009, text celého čísla je zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments