Podle levého břehu Dunaje se mezi Kremží a Vídní táhne pahorkatina Wagram. Podle Wikipedie se nad dunajskou nivu zvedá do výše pouhých 40 metrů. Na svazích obrácených k jihu se pěstuje …
Prázdniny jsou tady a s nimi i výzva pro naše čtenáře, aby přispěli svými fotografiemi do (nejen) letní rubriky „náboženství na cestách“. Fotografie nábožensky a religionisticky zajímavého místa či události musí být v dobré kvalitě a jejich náboženský námět musí být (třeba stručně) popsán či vysvětlen. V tomto doprovodném textu je také třeba uvést, kdy a kde byla fotografie pořízena. Fotografii a text posílejte na adresu info@dingir.cz nebo j.schlichtsova@dingir.cz.
Až deset autorů odměníme knihou v hodnotě až 500,- Kč, kterou si sami vyberou a koupí. Účtenku od knihy zaslanou do redakce (běžnou nebo elektronickou poštou) proplatíme platbou na účet. S každým autorem korespondujeme e-maily. Pokud by se do pátku 30. září sešlo více než deset autorů, budeme z nich v sobotu 1. října losovat. Šťastné cesty!
Soutěž
Náboženství na cestách: zjevení na krkonošských loukách
Tak trochu jako zjevení působí kostelík v Hořejších Herlíkovicích nedaleko známého horského rekreačního centra Strážné. Poskytuje příležitost sdělit, že v Náboženském infoservisu pokračujeme v seriálu „Náboženství na cestách“ i mimo prázdniny a mimo …
Náboženství na cestách 2024: vyhlášení výsledků
Ke 30. září jsme ukončili naši již tradiční letní čtenářskou výzvu, v níž jste soutěžili o knihy dle vlastního výběru v hodnotě až 500,- Kč. Zaslané příspěvky a fotografie z religionisticky zajímavých míst či …
Náboženství na cestách: Pozdrav z Transylvánie v Linci
Část letošního prvního červencového víkendu jsem strávil v hornorakouském Linci. To město jsem nenavštívil poprvé a doufám, že zdaleka ne naposled. Protože i po těch pěti návštěvách (2018, 2019, 2021, 2022 …
Náboženství na cestách: Rumunské kláštery
Při cestování po Rumunsku je prakticky nemožné nenarazit na nějaký klášter. Mnohé z pravoslavných monastýrů jsou cílem nejen zbožných poutníků, ale i turistů a zájemců o kulturní památky. To se týká …
Náboženství na cestách: Kostel sv. Víta v Zahrádce je památkou dávné historie i bouřlivého 20. století
V sobotu 7. 9. 2024 jsme využili skvělé příležitosti připojit se ke komentované prohlídce kostela sv. Víta, který je poslední vzpomínkou na zbořené městečko Zahrádka u řeky Želivky. Od parkoviště jsme museli …
Náboženství na cestách: pouť ke kapličce sv. Cyrila a Metoděje
Malebná kaplička sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech byla i letos svědkem krásné lidové pouti. Kaple byla vysvěcena v roce 1924. Architektura kaple připomíná další lidové stavby projektované Dušanem Jurkovičem, …
Náboženství na cestách: buddhistický chrám ve Skotsku
Buddhistický chrám Samye Ling v Eskdalemuir v hrabství Dumfries a Galloway ve Skotsku se stal prvním centrem tibetského buddhismu školy karma kagjü v západní Evropě. Nablýskaný chrám dodnes vyvolává otázky o postavení tibetského …
Garsten – kostel v sousedství ostnatých drátů
Na začátku července 2024 jsem navštívil městys[1] Garsten. Ten těsně sousedí s jižním okrajem města Štýru (Steyru) a tvoří součást jeho širší aglomerace. První písemná zmínka o něm je z roku 985 …
Náboženství na cestách: Světlo samo je zjevením
„Mistr světla“ James Turrell (*1943) je americký umělec, který už přes půl století vytváří fascinující expozice nápaditě kombinující různé formy světla a prostoru. Jeho díla jsou rozeseta v 26 zemích po …
Náboženství na cestách: Tesařovská kaple
Redakčním článkem připomínáme letní soutěž Náboženství na cestách. Od června do září je možné každou neděli navštívit ekumenické bohoslužebné shromáždění v pozoruhodné kapli, kterou v současnosti vlastní a spravuje Ochranovský seniorát Českobratrské církve …