Malebná kaplička sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech byla i letos svědkem krásné lidové pouti. Kaple byla vysvěcena v roce 1924. Architektura kaple připomíná další lidové stavby projektované Dušanem Jurkovičem, …
Prázdniny jsou tady a s nimi i výzva pro naše čtenáře, aby přispěli svými fotografiemi do (nejen) letní rubriky „náboženství na cestách“. Fotografie nábožensky a religionisticky zajímavého místa či události musí být v dobré kvalitě a jejich náboženský námět musí být (třeba stručně) popsán či vysvětlen. V tomto doprovodném textu je také třeba uvést, kdy a kde byla fotografie pořízena. Fotografii a text posílejte na adresu info@dingir.cz nebo j.schlichtsova@dingir.cz.
Až deset autorů odměníme knihou v hodnotě až 500,- Kč, kterou si sami vyberou a koupí. Účtenku od knihy zaslanou do redakce (běžnou nebo elektronickou poštou) proplatíme platbou na účet. S každým autorem korespondujeme e-maily. Pokud by se do pátku 30. září sešlo více než deset autorů, budeme z nich v sobotu 1. října losovat. Šťastné cesty!
Soutěž
Garsten – kostel v sousedství ostnatých drátů
Na začátku července 2024 jsem navštívil městys[1] Garsten. Ten těsně sousedí s jižním okrajem města Štýru (Steyru) a tvoří součást jeho širší aglomerace. První písemná zmínka o něm je z roku 985 …
Náboženství na cestách: Světlo samo je zjevením
„Mistr světla“ James Turrell (*1943) je americký umělec, který už přes půl století vytváří fascinující expozice nápaditě kombinující různé formy světla a prostoru. Jeho díla jsou rozeseta v 26 zemích po …
Náboženství na cestách: Tesařovská kaple
Redakčním článkem připomínáme letní soutěž Náboženství na cestách. Od června do září je možné každou neděli navštívit ekumenické bohoslužebné shromáždění v pozoruhodné kapli, kterou v současnosti vlastní a spravuje Ochranovský seniorát Českobratrské církve …
Náboženství na cestách: mešita v Casablance
Největší mešita v Maroku a jedna z největších mešit na světě. Má také druhý nejvyšší minaret na světě. Mešita stojí na pobřeží oceánu, je doplněná velkým náměstím, parkem, promenádou a podzemním parkovištěm. …
Náboženství na cestách: vila léčitele Jana Mikoláška
Redakčním článkem připomínáme letní soutěž Náboženství na cestách. Středočeská obec Jenštejn stojí za návštěvu už jen kvůli zřícenině hradu, v jehož věži se zachovala pozoruhodná gotická kaple. Je v ní umístěna busta …
Náboženství na cestách: Kontemplace v GASKu
Spolujsou tu obrazy světla, přítomného okamžiku a věčnosti, stromu života. Spolujsou tu lidé. Návštěvník se může přidat. Být třetím, dalším, kdo tam v tu chvíli je. Ve druhém patře Galerie Středočeského …
Náboženství na cestách: Igreja de Santa Clara, Porto
Pri návšteve Porta odporúčame návštevu kláštora svätej Kláry, ktorý sa nachádza neďaleko slávneho mosta St. Luis a len pár metrov od obľúbenej vychádzkovej destinácie Ribeira. Kláštor vznikol v roku 1416 a …
Náboženství na cestách: scientologické centrum v Hamburku
V samém centru města, naproti svatému Petru, jednomu z hlavních luterských kostelů, a nedaleko hamburské radnice stojí výstavní budova, patřící scientologickému hnutí. Jak ochotně sděluje mladý muž v její recepci, scientologové ji …
Ovčí studánka: Soudobé pohanské posvátné místo v pražské přírodě
Ovčí studánka je místo tak trochu ukryté. Prolíná se v něm příroda s lidskou kulturou a spiritualitou. Nachází se okraji Prahy, v Přírodním parku Šárka – Lysolaje. V letním období slouží pro napájení stáda …
Náboženství na cestách: Hrobka sedmi bratří v Sarajevu
V červenci 2024 jsem pracovně navštívil Sarajevo. Jedním z nesmírně zajímavých sakrálních objektů je zde tzv. Hrobka sedmi bratří. Toto místo je zajímavé turisticky, ale především je stále významné pro sarajevskou …