Česko ve Zprávě o mezinárodní náboženské svobodě

Minulý čtvrtek 2. června byla zveřejněna Zpráva o mezinárodní náboženské svobodě (International Religious Freedom Report) za rok 2021, každoročně vypracovaná ministerstvem zahraničí Spojených států amerických. Uvedl ji ministr Anthony Blinken a americký velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu Rashad Hussain. Oba jsou na náhledové fotografii (Blinken vlevo) agentury AP.

Při představování dokumentu, který má více než 2 tisíce stran textu a který obsahuje případy porušování náboženské svobody, Blinken řekl, že „žádné společenství – svědkové Jehovovi v Rusku, Židé v Evropě, bahá´í v Íránu, křesťané v Severní Koreji, Nigérii či Saúdské Arábii, muslimové v Barmě a Číně, katolíci v Nikaraguy či ateisté a humanisté po celém světě – se tomuto zneužívání nevyhnulo“.[1]

Stavu náboženské svobody v České republice je ve zprávě věnováno 12 stránek. Je to stejný počet jako ve zprávě za rok 2017, o které jsme referovali zde. Struktura textu i obecné informace o legislativě apod. jsou podobné jako před čtyřmi lety. Líčení konkrétní situace začíná prací Ministerstva kultury ČR, a to přiznáním registrace Náboženské společnosti Slované.[2] Dalším zmíněným případem je soudní rozhodnutí, které potvrdilo, že odmítnutí registrace společnosti Lvi kulatého stolu, Řád Zemí Koruny české,[3] bylo oprávněné. A jednou větou je uveden i fakt, že odmítnutí registrace společnosti Ecclesia Risorum (Církev smíchu) je ještě soudně přezkoumáváno.

Stejně jako před čtyřmi lety má ve Zprávě o mezinárodní náboženské svobodě relativně velký prostor (4 odstavce) společenství, které v poslední době vystupuje jako Cesta Guru Járy. Zpráva konstatuje, že trest pro vedoucí tohoto společenství, Jaroslava Dobeše a Barboru Pláškovou, za znásilnění šesti žen byl potvrzen, oba potrestaní ale byli zproštěni obvinění ze sedmého znásilnění. Azyl hledají stále na Filipínách a přebývají dosud v detenční vazbě. Cesta Guru Járy dosáhla částečného úspěchu v soudním sporu s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Svůj spor s ministerstvem kultury kvůli odmítnutí registrace jako náboženské společnosti ale dosud prohrává: odvolala se proto k Nejvyššímu správnímu soudu. Získala ovšem zpět prostředky (ve výši 190 tisíc euro), zabavené roku 2010 esoterické škole Poetrie v rámci soudního stíhání Dobeše a Pláškové. (Cesta Guru Járy je nástupnickou organizací esoterické školy Poetrie.)

Další odstavec Zprávy je věnován situaci čínských uprchlíků, příslušníků okrajových křesťanských církví, pronásledovaných komunistickým režimem. Ministerstvo vnitra poskytlo těmto uprchlíkům ochranu, ale azyl jim neudělilo (některým byla žádost o azyl zamítnuta již roku 2018).

Velký prostor Zpráva věnuje protižidovským a protiislámským projevům. V případě antisemitismu se odvolává na zprávu Federace židovských obcí z roku 2020, která udává růst projevů antisemitismu o 26 % oproti předchozímu roku. Z autorů nenávistných projevů vůči islámu cituje americká Zpráva hojně českého politika Tomio Okamuru.

Poznámky:

[1] Citováno podle zprávy v Religion News Service, 3. 6. 2022.

[2] Zpráva uvádí, že Náboženská společnost Slované byla registrována v prosinci 2021. Podle údajů ministerstva ale rozhodnutí o registraci nabylo právní moci až 22. ledna 2022.

[3] Více: MRÁZEK, Miloš, Neregistrovaní, Dingir 22 (3), 2019, s. 79.

Psali jsme v Dingiru:

Duchovno dělá štěstí

Guru Jára zadržen

Společenství Jaroslava Dobeše v obraně svého mistra

Související články:

Neregistrované náboženské společnosti

Česká republika ve Zprávě o stavu náboženské svobody ve světě

Církev smíchu podala rozklad proti rozhodnutí ministerstva kultury

Cesta Guru Járy se nestane registrovanou církví

Kauza Guru Járy opět před soudem

Další projev podpory čínským žadatelům o azyl

Než bude čínským křesťanům zvonit hrana

České úřady prvním čínským uprchlíkům azyl odmítly

Křesťané nadále vyjadřují podporu utlačovaným čínským menšinám

Prohlášení Rady EU o boji proti antisemitismu

Američtí Židé mají strach z narůstajícího antisemitismu

FBI: Židé jsou cílem ohromujícího počtu trestných činů

Ve Francii přibývá útoků na Židy

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments