Q se vrací: Zrušení práva na potrat jako nový impuls pro QAnon?
Qdrops – zprávy zveřejněné Q. Zdroj: Qanon.pub.

Po osmnácti měsících se na kontroverzním imageboardu 8kun (dříve 8chan) objevil příspěvek od Q, „zakladatele“ konspirační teorie známé jako QAnon. Identita tohoto anonymního uživatele, kterýf se vždy podepisuje pouze jako Q, čímž odkazuje na „Q stupeň“ vládní prověrky, díky které má údajně přístup k těm nejtajnějším informacím, je dodnes neznámá. Mezi možnými adepty je například americký konspiracista Ron Watkins (1988), dřívější správce 8kunu, který v současné době kandiduje za Republikánskou stranu do Kongresu ve státě Arizona či jeho otec a majitel 8kunu Jim Watkins (1963), jiní se domnívají, že jako majitelé a správci 8kunu Watkinsovi vědí, kdo Q ve skutečnosti je.[1] Tyto spekulace začaly být obzvláště populární poté, co HBO zveřejnilo dokumentární minisérii Q: Into the Storm.[2] Ron i Jim Watkins však všechna podezření popírají.

Zdroj: Telegram.

Nový „Qdrop“, jak se jednotlivé příspěvky od Q označují, se na 8kunu objevil 24. června, tedy ve stejný den, kdy Nejvyšší soud Spojených států zrušil rozhodnutí ve sporu Roeová vs. Wade z roku 1973, podle kterého mají všechny ženy ve Spojených státech ústavní právo podstoupit interrupci do 23. týdne těhotenství.[3] Již v jednom z následujících příspěvků, který Q zveřejnil 25. června, bylo zřejmé, že spolu obě události souvisí a někteří stoupenci QAnonu z řad konzervativních protestantů interpretují omezení potratů jako jeden z úspěchů boje proti „stínové vládě“ (anglicky „deep state“).

Konspirační teorie QAnon je od svého vzniku v roce 2017 asociována s některými skupinami amerických konzervativních protestantů (především evangelikály) a křesťanskou (ultra)pravicí,[4] a to nejen pro zapojení náboženské rétoriky a některých charakteristických prvků amerického konzervativního protestantství jako je například premileniální eschatologie (zejména dispenzacionalismus), ale také pro úzké propojení náboženských a politických otázek, mezi nimiž hraje významnou roli právě boj proti potratům již od 70. let, kdy vešlo v platnost výše zmíněné rozhodnutí Nejvyššího soudu.[5]

Zdroj: Telegram.

Ústřední pro QAnon je představa, že ve světě operuje tajné spiknutí pedofilů, kteří uctívají Satana. Má se jednat především o členy Demokratické strany, miliardáře jako je George Soros, Bill Gates, Rothschildy, nebo také hollywoodské celebrity a jiné významné a vlivné osobnosti. Podle jedné z hlavních linií konspiračního narativu QAnonu je nicméně hlavním cílem tohoto spiknutí rozvrácení západního křesťanství. Bývalý americký prezident Donald Trump (*1946) však spolupracuje na tajném plánu na odhalení a porážku konspirátorů, které má vyústit v událost známou jako „bouře“ (anglicky „The Storm“), během které budou konspirátoři odhaleni, potrestáni a Spojené státy se vrátí k životu v pravé křesťanské víře. Pandemie covidu-19 a s tím související očkování, nošení roušek, a nakonec také neúspěch Donalda Trumpa ve volbách na čas zastínily tuto moderní verzi mýtu „o rituální vraždě“, který získal QAnonu takovou popularitu. Zdá se však, že právě tvrdé omezení dostupnosti interrupce opět žene vodu na mlýn tomuto velmi starému motivu konspirační kultury, který současně rezonuje s některými americkými konzervativními křesťany, pro něž je boj proti potratům součástí „spirituálního zápasu“, ve kterém musí získat svou zemi zpět pro Boha.[6]

 

Poznámky:

[1] Matt Stieb, „Who Is Ron Watkins, the QAnon Celebrity Running for Congress?“ (online), New York – Intelligencer, říjen 2021, cit. červenec 2022, dostupné online.

[2] Dostupný zde.

[3] Jessica Glenza, Martin Pengelly, Sam Levin, „US supreme court overturns abortion rights, upending Roe v Wade“ (online), The Guardian, červen 2022, cit. červenec 2022, dostupné online.

[4] VICE, „QAnon Conspiracies Are Tearing Through Evangelical America“ (online), YouTube, říjen 2021, cit. červenec 2022, dostupné online; Andrew Feinberg, „QAnon has merged with white Christian evangelicals, experts say — and the results could be lethal“ (online), The Independent, březen 2021, cit. červenec 2022, dostupné online

[5] Molly Worthen, „The Theological Origins of the Christian Right“, in FaithFul Republic Religion and Politics in Modern America, ed. Andrew Preston, Bruce J. Schulman, Julian E. Zelizer, Philadelphia: University of Pennsylvania press 2015, s. 108.

[6] S. Jonathon O’Donnell, „Demons of the deep state: how evangelicals and conspiracy theories combine in Trump’s America“ (online), The Conversation, září 2020, cit. červenec 2022, dostupné online.

Související témata časopisu Dingir:

2/2006 Náboženství ve Spojených státech (zde)

4/2013 Náboženství a národní identita (zde)

4/2021 Náboženský nacionalismus (zde)

 

 

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments