Kamila Kopřivová: Rabínka v zácviku. CPress 2023, 175 s.
Nedávno jsme zde v Náboženském infoservisu úryvkem z knihy „Rabínka v zácviku“ připomněli život a dílo Marie Schmolkové – československé humanitární pracovnice židovského původu, jedné z iniciátorek tzv. Kindertransportu, s nímž je však nejvíce spojováno jméno Nicolase Wintona. Vlastní pojednání si zaslouží také publikace samotná.
Kniha „Rabínka v zácviku“ totiž představuje jedinečný příspěvek nejen jako autobiografie první české rabínky, ale také jako široké čtenářské obci přístupný a zároveň poučený vhled do současného judaismu. Kamila Kopřivová (*1990), která se do židovské – a ani jiné – víry nenarodila, ale konvertovala k ní v průběhu svého dospívání, ve své knize propojuje osobní příběh, popularizační výklad a feministickou reflexi náboženské tradice – a činí tak s lehkostí, avšak nezastírá ani hlubší zápasy o význam víry, identity a rituálu v postmoderním světě.
Z religionistické perspektivy stojí za pozornost především trojí rovina knihy: žánrová poloha mezi svědectvím a výkladem, feministický rámec reinterpretace židovství a zprostředkování současné židovské spirituality českému čtenáři. Kopřivová čtenářům představuje židovství nikoli jako muzeální artefakt, ale jako dynamickou, skutečně živou náboženskou tradici. Popisuje svou cestu k rabínství, přičemž tematizuje osobní proměny víry, každodenní náboženskou praxi i napětí mezi normativním rámcem halachy a potřebami dnešních věřících. Kniha se nevyhýbá ani kontroverzním otázkám, jako je rovnoprávné postavení žen, vztah k LGBTQ+ lidem nebo kritický pohled na některé aspekty ortodoxního judaismu. Otevírá prostor k reflexi, jakým způsobem se mění rituál a autorita mezi různými proudy judaismu – a jak se tyto změny vyjednávají v konkrétním kulturním a národním kontextu. Autorka neaspiruje na systematický výklad, ale skrze fragmenty každodennosti umožňuje čtenáři vnímat židovství jako žitou zkušenost.
Silnou linkou knihy je uvádění příběhů židovských žen – od biblických postav po současné rabínky doplňují příběhy žen jednotlivé výkladové kapitoly. Kopřivová tím nejen ukotvuje své vlastní duchovní směřování v ženském narativu, ale také podněcuje širší otázky týkající se genderu a náboženství. Výběr postav není encyklopedický, ale tematický: autorku zajímají ženy, které se odvážily přetvářet duchovní svět kolem sebe. Ukazuje, že i v judaismu, který je obvykle vnímán jako patriarchální tradice, v níž ženy získávají hlas až v současnosti, se po celou dobu jeho historie vyskytovaly ženy, které se tomuto stereotypu vymykaly a byly uznávány jako osobnosti i jako duchovní autority.
Tento motiv ocení zvláště religionisté, kteří sledují způsoby, jakými feministická teologie přehodnocuje tradiční výklady posvátných textů a mění samotný charakter náboženské autority. Kopřivová se zde vědomě řadí k těm, kdo neusilují o „rovnost v rámci systému“, ale o jeho hlubší proměnu. Na rozdíl od mnoha jiných knih o judaismu, „Rabínka v zácviku“ nevychází z pozice badatelky, ale praktikující členky komunity. To jí umožňuje psát nejen o tom, co judaismus je (přinejmenším z pohledu autorky), ale také o tom, jaký může být. Z hlediska religionistiky je tento rozdíl klíčový: předmětem knihy není popis „objektivních“ pravidel, ale o způsoby jejich interpretace, internalizace a případně i transformace v konkrétní životní situaci.
Kopřivová zde nepodává rigidní přehled dogmat, ale zve k citlivému a otevřenému setkání s jinakostí. Tím má kniha potenciál kvalitní náboženské edukace přístupné nejen zájemcům o judaismus z hlediska vlastního náboženského směřování, ale jako příspěvek k širší diskusi o náboženství v postsekulární společnosti může být užitečná také žurnalistům či pedagogům, kteří se ve svých předmětech věnují kulturní a náboženské oblasti. Svým zpracováním v podobě krátkých, členitých a čtivých kapitol na pouhých 175 stranách a také výrazným barevným designem může být jako seznámení s židovskou tradicí atraktivní i pro mladší čtenáře na úrovni střední školy.
Téma čísla 1/2001: Současný judaismus.
Téma čísla 3/2023: Role Izraele v různých náboženstvích.
Související příspěvky: