Cesta za hranice reality: Robert Monroe zemřel před 30 lety

V pondělí to bylo 30 let, co zemřela zajímavá osobnost současného alternativního náboženství – Robert A. Monroe (1915–1995). Stal se zakladatelem jednoho ze směrů hnutí Nového věku, pro nějž se používá více názvů: astrální cestování, astrální projekce nebo zkušenost mimo tělo (OBE). Hnutí Nového věku v tomto směru navázalo na odvěkou, byť zajisté výjimečnou lidskou zkušenost, a stejně jako jiné své části a směry rozptýlilo OBE do západní populace. V ní je OBE součástí tzv. spirituality, popř. nenáboženské spirituality. Zajímavá je i Monroeova vytrvalá snaha dosáhnout pro své experimenty a jejich výsledky vědeckého uznání, tak typická pro tzv. parapsychologii předválečného období, 50. let a první poloviny 60. let minulého století.

Povolání redaktora a pak ředitele rozhlasového vysílání Monroeovi umožnilo věnovat se experimentování s myslí. V rámci svého rozhlasového podniku RAM založil roku 1956 oddělení pro výzkum učení se ve spánku (hypnopedie). Tato parapsychologická metoda vychází z předpokladu, že ve spánku je mysl otevřena sugescím, zpravidla předávaným prostřednictvím magnetofonového pásku. Právě při takovém experimentu se roku 1958 Monroe poprvé ocitl „mimo tělo“. Na základě svých dalších experimentů (podrobněji o nich v článku zde) napsal a vydal tři knihy: Cesty mimo tělo roku 1971, Daleké cesty roku 1985 a Návrat k pramenům roku 1994. Všechny byly přeloženy do češtiny.[1]

Monroeovu stále větší orientaci na parapsychologické disciplíny dokumentuje transformace výzkumného oddělení do Monroeova institutu roku 1971. Je příznačné, že o práci této organizace projevil roku 1976 zájem Esalenský institut, jakási vlajková loď hnutí Nového věku.[2] Monroeův institut působí od roku 1985 pod jménem Interstate Industries. Po Monroeově smrti vedly podnik jeho dvě dcery a i nadále byl a je v rukou jeho potomků a příbuzných. Internetová prezentace podniku poskytuje technologie Hemi-Sync, které Monroe vytvořil a roku 1974 si nechal patentovat. Název Hemi-Sync odkazuje k synchronizaci hemisfér. Monroe – podobně jako jeho mnozí souvěrci v tradici hnutí Nového věku – měl od roku 1972 za to, že jako lidé jsme „pod nadvládou levé mozkové hemisféry“[3] a že synchronizace elektrických impulsů v mozku („mozkových vln“) nám umožní žít kvalitnější život a prožívat i změněné stavy vědomí. Vedle obchodního podniku působí nadále i dobře zavedená značka Monroeova institutu a nabízí programy pro rozvoj osobnosti v duchu Monroeovy nauky.

Monroeovy experimenty a vše, co na jejich základě vzniklo a co úspěšně přetrvává až do dnešní doby, nese rysy tzv. lidové vědy. Věda má stále dobré jméno i v náboženských kruzích dědiců hnutí Nového věku, ale musí to být věda, která počítá s transcendentní realitou, božskými průvodci, božským Zdrojem apod., tedy tzv. nová věda. Monroe udělal velmi mnoho, aby laickou novou vědu ve spiritualitě západních společností dobře etabloval.

Poznámky:

[1] MONROE, Robert A., Cesty mimo tělo, Praha: Triton 2007; MONROE, Robert A., Daleké cesty. Výpravy za hranice reality, Praha: Lott 2003; MONROE, Robert A., Návrat k pramenům, Praha: Lott 2003.

[2] Návrat k pramenům, s. 201.

[3] Daleké cesty, s. 18.

Náhledový obrázek: Adobe Stock.

Psali jsme v Dingiru:

Zdeněk Vojtíšek, Robert Monroe a jeho inspektiDingir 21 (3), 2018, s. 99.

téma Komunikace s duchovním světemDingir 21 (3), 2018.

téma Parapsychologie, psychotronika a paranormální jevyDingir 27 (4), 2024.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments