„Síť“ (prezentuje se například zde) je volným sdružením vědců, okultistů, inspirovaných umělců nebo jinak se o téma okultismu zajímajících lidí, které vzniklo na konci roku 2023 v Brně. Prvotním cílem bylo, a odtud i její název, aby Síť usnadnila vzájemnou komunikaci a výměnu informací. Časem se ale nabalily další aktivity. Síť pořádá komunitní srazy a převzala pořádání mezinárodní okultní konference, dnes známé pod názvem „Čaj u Mefista“. Pomáhá kooperovat výzkum okultismu v České a Slovenské republice. A v neposlední řadě Síť pomáhá se záchranou, digitalizací a zpřístupňováním historických dokumentů a artefaktů s tematikou okultismu. Možná je na místě ještě zdůraznit, že pod okultismem myslíme magii, astrologii, alchymii, thelemu, chaosmagii a řadu dalších blízkých témat. Znakem Sítě jsou přesýpací hodiny, ve kterých se písek symbolicky mění na spletitou síť událostí, osudů a snů.
Prozatím krátká, ale vlastně už poměrně bohatá historie Sítě se počítá od posledního říjnového víkendu roku 2023. Tehdy se v Brně poprvé konala mezinárodní okultní konference, na kterou se sjeli vědci, praktici a umělci z České i Slovenské republiky. A nejen to, dorazilo i několik kolegů z Nizozemí, Itálie, Rakouska a Maďarska. Přes šedesát lidí se potkávalo na přednáškách, zapřádalo diskuse v salóncích i u cigarety na zahradě Mahenovy vily, kterou konferenci zapůjčila brněnská Knihovna Jiřího Mahena. Večer se hrálo na kytary a harmoniky, zpívalo se a relaxovalo. Nakladatelství i samotní spisovatelé zde měli stánky se svými knihami. Ty doprovodil bazar okultní literatury. Mezi hromadami jídla nechyběly ani „okultní muffiny“ a jiné tematické dobroty. Online přenos sledovalo přes 300 lidí.
Největším problémem česko-slovenské okultní scény je její nesmírná roztříštěnost, jedno zda jde o vědce, praktiky nebo oblast umění. Je zde velké množství skvělých lidí, skupin, organizací či pracovišť, ale komunikují spolu jen málo nebo vůbec. Většinou se vůbec neznají a navzájem nic netuší o své činnosti či práci. Asi netřeba zdůrazňovat, že to má negativní dopad jak na praxi, tak na vědecký výzkum. Jako příklad za všechny uveďme situaci na Masarykově univerzitě, kde se výzkumem okultismu zabývají vědci na Historickém ústavu, Ústavu religionistiky i Ústavu etnologie, ale až do konference o sobě nevěděli. A také zde studuje celá řada lidí, kteří se okultismu věnují prakticky, ale o jeho zdejším vědeckém výzkumu taky vůbec netušili. Přitom se potkávají ve stejných budovách, na stejných chodbách.
Brněnská konference proto neměla být pouze obnovením zaniklé tradice velkých veřejných konferencí a akcí zaměřených na výzkum okultních témat. Od počátku byla plánovaná jako sraz celé okultní scény, tedy té vědecké stejně jako praktické. Sraz pořádaný ve městě, které se příznačně nachází na půl cesty mezi Prahou, Bratislavou a Vídní. Cílem bylo vytvořit alespoň jednou do roka místo, kde by se lidé z různých směrů a skupin i úplní začátečníci mohli navzájem poznávat, mluvit spolu, navazovat spolupráce. A to se nakonec skutečně podařilo.
Ještě v průběhu tří konferenčních dnů začaly vznikat různé spolupráce a projekty. Například bratislavští vědci a praktici, kteří se poprvé potkali právě na brněnské konferenci, vzápětí založili „Inštitút pre výskum slovenského ezoterizmu“. Ten oficiálně vzniká 17. listopadu 2023 a okamžitě se pouští do rozsáhlé výzkumné práce. Dne 3. prosince pak na setkání v Brně oficiálně vzniká Síť, jejímiž zakládajícími členy byla většina organizátorů brněnské konference, dále členové Inštitútu a řada dalších lidí, kteří se poznali na brněnské konferenci a chtěli být spolu i nadále v kontaktu. Ze začátku se mělo jednat především o komunikační platformu. Vznikl chat Sítě, aby byl prostor pro komunikaci a výměnu informací, a sdílený disk, kam členové Sítě nahrávají nově vzniklé či objevené dokumenty a archiválie.
Ale nezůstalo jen u elektronické komunikace. Spontánně vznikla tradice „Okultních piv“. Lidé ze Sítě začali pro komunitu pořádat setkání nad sklenkou něčeho dobrého. Další začali pomáhat s pořádáním výstav nebo třeba se záchranou historických dokumentů, především s jejich digitalizací. Nakonec v Síti převládl názor, že by byla škoda nevyužít, že je nás už téměř čtyřicet a každý zastupujeme jiné světy, což znamená různé užitečné kontakty, možnosti a zkušenosti. Síť začala být aktivní jako celek a hned se pustila do komunitních, vědeckých i popularizačních aktivit, kterými tak nějak samozřejmě navázala na cíle brněnské konference.
Nyní má Síť za sebou první rok své existence a v její činnosti za tu dobu vykrystalizovalo několik hlavních aktivit. První jsou již zmiňovaná „Okultní piva“, která se svolávají podle chuti a času, ale většinou tak jednou za 2-3 týdny. Tradice začala v Brně, ale v současnosti se Okultní piva pořádají v Bratislavě, Praze i v dalších městech. Druhým typem akcí Sítě jsou takzvané „Tematické večery“, pořádané jednou za čtvrt roku. Jedná se o komponované večery, které se skládají z přednášek, promítání, ukázek ale nechybí ani kytary nebo třeba ochutnávky jídel. Oblíbenou součástí se staly „okultní pubkvízy“. Každý Tematický večer má své jedinečné téma, například dubnový byl věnován lovecraftovskému hororu, zatímco srpnový Aleistru Crowleymu. Cílem Okultních piv i Tematických večerů je především propojovat komunitu, Večery se navíc snaží zvyšovat její rozhled.
To má ostatně za cíl i podcast Sítě, jehož první sezóna byla vysílána od března do dubna 2024, a to každých 14 dní vždy v pondělí. V pondělí proto, aby se i v pondělí bylo na co těšit. Podcast má být diskusemi okultistů a vědců na různá zajímavá témata, a protože taková diskuse může být i poněkud ostřejšího rázu, dostal své lehce provokativní jméno „Vlez mi na záda!“ První řada ale byla zatím spíše přednášková než diskusní. Mohli jste v ní slyšet například rozbor politického rozměru vúdú, exkurzi do historie a praxe enochiánské magie, analýzu rozdílů mezi muži a ženami z pohledu vědeckých výzkumů nebo vyprávění o činnosti a objevech Inštitútu pre výskum slovenského ezoterizmu. Druhá řada podcastu se nyní připravuje.
Zmínka o výzkumech a objevech Inštitútu nás pak dostává k otázce vědecké a záchranné činnosti Sítě. Členové sítě vypátrali, zdigitalizovali a zpřístupnili řadu cenných materiálů, a to jak v domácích tak zahraničních archivech a knihovnách. Výzkum probíhal například v Bundesarchivu v Berlíně, Magyar Nemzeti Levéltár v Budapešti nebo Archiwum Państwowe v Poznani. Z domácích archivů šlo například o Památník národního písemnictví, Archiv bezpečnostních složek, Slovenský národný archív nebo Archív mesta Bratislavy. Ze získaných archiválií zmiňme realizační dokumenty k Akci Hess, tedy nacistickému zásahu proti okultistům na území Říše a přičleněných územích, vč. Protektorátu Čechy a Morava z června 1941. Dále zmiňme v Protektorátu vzniklé části Hexenkartothek. Na Slovensku se podařilo získat informace o slovenských okultistech Janu Okruhlicovi a Imrichu Polakovičovi, které nyní zpracovávají kolegové z Inštitútu. Svépomocně bylo zdigitalizováno celé Lešehradeum – největší sbírka k historii tajných společností u nás.
Vedle toho se Síť snaží zachraňovat písemnosti i hmotné památky na historii českého a slovenského okultismu, které jsou roztroušeny po pozůstalostech, různých soukromých sbírkách a depozitech. Řeč je o památkách s tematikou magie, alchymie, astrologie, spiritismu, mystiky, hermetismu, martinismu, rosenkruciánství, zednářství atp. Ty totiž až příliš často končí na sběrných dvorech nebo mizí u překupníků a soukromých sběratelů. Problematické je ale i chování některých odborných institucí a vědců, kteří také tyto písemnosti a artefakty zachraňují a uchovávají, ale zároveň k nim odmítají pouštět odbornou i laickou veřejnost, nebo jí přístup alespoň všemožně komplikují. Toto „křečkování“ je velkým nešvarem domácí i zahraniční vědecké scény. V reakci na to Síť usiluje o digitalizaci a zpřístupnění zachráněných písemností a památek.
Základní metodou záchrany je jejich nafocení, tedy vytvoření jejich digitální kopie, která nejlépe vzdoruje zubu času a zároveň umožňuje zpřístupnění památky široké odborné i laické veřejnosti. Míra zveřejnění je však vždy na domluvě s majitelem památky. Fyzické originály, které přejdou do vlastnictví Sítě, jsou po digitalizaci pečlivě uloženy a samozřejmě také přístupné k nahlédnutí. Síť také pořizuje a uchovává záznamy vzpomínek a svědectví pamětníků, pozůstalých po českých a slovenských okultistech, ale i nepřímých svědků, tedy těch, kteří se s přímými svědky znali nebo mají informace z jiných důvěryhodných zdrojů. Síť přitom vždy postupuje podle zásad vědecké etiky, platných zákonů a pravidel používaných pro zpracovávání orální historie.
Ale ještě se vraťme k digitálním kopiím. Pokud si majitel přeje hmotné originály ponechat, je to plně respektováno. Stejně jako je respektováno, pokud si jako majitel originálu nebo pamětník poskytující rozhovor přeje zůstat v anonymitě. Výhledovým cílem Sítě je vytvořit web sloužící jako velká digitální knihovna a katalog písemností i artefaktů z historie českého, slovenského i světového okultismu. Stejně jako databáze zaznamenaných vzpomínek a svědectví.
První rok komunitních, popularizačních i vědeckých aktivit Sítě vyvrcholil uspořádáním druhého ročníku mezinárodní okultní konference ve dnech 25. až 28. října 2024. Jak už bylo zmíněno, až na jednoho byli všichni organizátoři prvního ročníku také spoluzakladatelé Síatě, tak a Síť převzala nad konferencí záštitu. Organizační tým se z původních devíti lidí rozrostl na šestnáct a počet konferenčních dní na čtyři. Konference také konečně dostala svůj vlastní název, konkrétně „Čaj u Mefista“, který odkazuje na divadelní drama Mefistofeles z pera Jiřího Mahena. A protože je konference čerstvě za námi, můžeme konstatovat, že se podařila ještě více než ta loňská. Zúčastnilo se jí 91 lidí z 8 zemí, online ji sledovalo 2032 lidí. Součástí byly tři doprovodné výstavy, stánky předních okultních nakladatelství a autorů, nechyběl koncert, ukázky z praxe i prohlídky zajímavých zákoutí Brna. Už se mluví o třetím ročníku.
K dnešnímu tvoří Síť 51 členů z 10 zemí. Uspořádala desítku komunitních akcí, 22 samostatných přednášek, okultní piva nepočítáme. Pomáhala s celou řadu akcí, výstav a uměleckých vystoupení. Působí na Facebooku, Discordu i YouTube, má své stránky na webu konference Čaj u Mefista. Kontakt lze navázat prostřednictvím webové prezentace, sociálních sítí nebo emailu, nejlepší je ale dojít na některou z akcí a seznámit se osobně. Do budoucna plánujeme především tvorbu zmiňovaného webu. Kolegové ze Slovenska pak dlouhodobě navrhují pustit se do vzdělávání, jakési moderní obdoby hermetické školy, kterou v meziválečném období provozovala společnost Universalia, tentokrát s praktickou i kriticko-akademickou větví.
Související příspěvky: