Podle levého břehu Dunaje se mezi Kremží a Vídní táhne pahorkatina Wagram. Podle Wikipedie se nad dunajskou nivu zvedá do výše pouhých 40 metrů. Na svazích obrácených k jihu se pěstuje vinná réva. A právě zde, nedaleko obce Grafenwörth, se mezi vinicemi nečekaně zvedá 30 metrů vysoká stavba Mírové stúpy. Je známa také jako stúpa ve Wagramu nebo stúpa u Grafenwörthu.
Slavnostně otevřena byla v červenci loňského roku (2023) po sedmi letech od zahájení stavby. Nejen před zahájením stavby roku 2016, ale i během ní se konaly občanské protesty, a nehotové stavbě dokonce hrozila demolice. Protože se stúpa nachází v chráněné krajinné oblasti, byla jedním z nejdůležitějších argumentů proti stavbě ochrana přírody. Případná škoda na hnízdištích ptáků samozřejmě není vidět, ale dnes stúpa na první pohled působí mezi vinicemi jako vhodný krajinný prvek. Jako nástroj „buddhizace“ krajiny samozřejmě konkuruje křesťanským kostelům a božím mukám, jimiž je krajina Dolního Rakouska tradičně „christianizována“.
Podle brožurky, která představuje Mírovou stúpu, je jejím stavitelem je korejský mnich Bop Jon Sunim Tenzin Tharchin. Předsevzal si plnit doporučení Buddhy, aby „v naší obtížné době“ byly zřizovány stúpy. Toto je druhá stúpa, kterou Sunim inicioval – první byla zasvěcena roku 1993 u maďarské obce Zalaszántó. Sunim je představeným Institutu Stúpa, jenž stavbu obhospodařuje. Podle informačních letáků, dostupných zde, se v ní konají pravidelné meditace se Sunimem a příležitostné akce.
Český program Lokátor stúp uvádí, že kromě Mírové stúpy je v Rakousku dalších sedm stúp. Není ovšem uvedena (nejméně) jedna další: na vídeňském hřbitově, i když je možná otázka, zda tuto stavbu lze opravdu považovat za stúpu. Pokud ji připočítáme, tak je jich momentálně v Rakousku tedy devět: o (nejméně) jednu více než v sousedním Česku (v Lokátoru zatím chybí české stúpy v Liberci, Újezdu u Zbečna a Tuchoměřicích).
Související články: