Časopis Šifra s podtitulem Časopis pro ty, co čtou i mezi řádky, by byl zajímavým fenoménem z hlediska religionistiky i tehdy, kdyby neměl souvislost se společenstvím kolem léčitele Richarda Š. (Kriminální kauza spojená s tímto společenstvím je stručně připomenuta v prvním díle této série.) Časopis je totiž velmi názorným příkladem průniku alternativního náboženství (religiozity mimo církve a jiné etablované náboženské instituce) a alternativních informací (dezinformací a konspracismu). Prezentuje se zde.
Hlavní a v posledních letech jedinou tváří časopisu je Milan Vidlák, bývalý redaktor Pátku Lidových novin a čtvrtletníku Zen. Další jeho působení zásadně určil zážitek z roku 2011. Milan Vidlák ho popsal v dnes již nepřístupném textu v internetové prezentaci časopisu Šifra takto:[1]
„Na konci roku 2011, těsně před vstupem do magického roku 2012, jsem se konečně začal probouzet i já a mým životem otřáslo několik nepěkných zjištění. V magazínech Zen a Právo a byznys jsem coby editor a redaktor dostal prostor psát otevřeně o věcech, ze kterých mě na dlouhé měsíce rozbolely hlava i břicho – pochopil jsem například princip skutečného fungování amerického Fedu a světového finančního systému, začal jsem psát svůj seriál o 11. září 2001, ale věnoval jsem se i duchovnějším tématům, například právě tajemství roku 2012.“
Tato konverze ke konspiracismu dovedla roku 2014 Milana Vidláka do časopisu Vědomí s podtitulem Časopis pro všechny, kdo chtějí být opravdu svobodní. Zpravodajství iDnes ho nazvalo „konspiračně-ezoterickým časopisem“.[2] Už následujícího roku 2015 se Milan Vidlák s Vědomím rozešel a založil vlastní časopis s obdobným obsahem jménem Šifra. Časopis Vědomí přestal vycházet roku 2016, Šifra vychází dosud. Roku 2018 se ale zásadně změnilo složení jeho autorů. Do čísla 6/2018 se přípravě časopisu podílelo více autorů, obvykle známých z jiných médií, šířících konspirační narativy či dezinformace: Anton Smataník, Daniel Solis, Petr Žantovský, Milan Pullmann, Jan Petrák, Jan Johann Jaroslav Miška a další. Od čísla 7/2018 je v tiráži jako „šéfredaktor a autor“ uveden pouze Milan Vidlák. O možném autorském podílu léčitele Richarda Š. budeme uvažovat v příštím díle tohoto seriálu.
Spolu se změnou v autorské skladbě časopisu můžeme sledovat změnu i v jeho obsahu. V prvních letech vcelku vyrovnaný poměr mezi články, které se zabývaly politikou a ekonomikou, a články s tématy odvozenými z tradice západního esoterismu, se od poloviny roku 2018 výrazně vychýlil ve prospěch prvně jmenovaného tematického okruhu. Například v loňském roce připomínala v některých číslech esoterickou tematickou linku pouze inzerce (v celém ročníku vycházely na druhé straně obálky barevné inzeráty na Tvořivou společnost, projekt náboženského hnutí AllatRa), případně též reklamní články na produkci firmy Somavedic[3] (ty ovšem obsahuje časopis Šifra po celou dobu své existence).
Oba tematické okruhy jsou prodchnuty konspiracismem. První okruh (pracovně ho můžeme nazvat „politika a ekonomika“) přináší po celou dobu existence časopisu antisystémová stanoviska. Obsahuje témata blízká straně „Svodoba a přímá demokracie“, projevuje obdiv k Rusku, Donaldu Trumpovi nebo k Václavu Klausovi, prezentuje například Ivana Davida, Václava Klause ml., Michala Semína nebo Jaroslava Baštu, nachází projevy současných i budoucích krizí, předpovídá rozpad Evropské unie a občanské války v některých ze zemí, které ji tvoří, vymezuje se vůči současnému školství, které produkuje lidi s konformními názory, vůči zelené politice, klubu Bilderberg, svobodným zednářům, Darwinově teorii, spojenectví NATO, církvím a církevním restitucím, podpoře Ukrajiny, bankám a současnému systému bankovnictví, kryptoměně, farmaceutickému průmyslu, odborné medicíně, komunismu a mnohému dalšímu. Vystupuje proti Georgi Sorosovi, Tomáši Halíkovi, Angele Merkelové a dalším veřejně činným osobnostem. Konspirační myšlení při zpracování těchto témat vychází z odmítnutí mainstreamových médií. Tak jak to uvedeno například zde: [4]
„Při stylu fungování dnešních médií lze vysledovat zajímavý trend: píše-li se o někom jako o největším padouchovi, zřejmě dělá něco dobře. Když se totiž někdo vymkne kontrole nebo ohrozí globální zločinecký systém, ukáže se na něj jednoduše prstem a začne být veřejný nepřítel. A když se to zrovna finančně a mocensky hodí, není problém takového potížistu zbombardovat. Nejsmutnějším příkladem takového přístupu je právě Kaddáfí, ale i Husajn, Asad, Putin. Poslední dva se ale pořád drží…“
Pandemii koronaviru považuje časopis Šifra za mistrovské dílo elit, které řídí světovou ekonomiku.[5] Události kolem ní jsou „komedií“ a nástrojem, jak restartovat světovou ekonomiku. Lidé neumírají kvůli koronaviru, ale kvůli panice z něj. Časopis na desítkách stran kritizuje opatření při pandemii a zároveň vyjadřuje zklamání z Andreje Babiše a Miloše Zemana, kteří je zaváděli. Dále časopis například tvrdí, že něžná revoluce roku 1989 i pád SSSR byly zinscenovány jako divadlo pro masy. Konspiracismus – jak je již řečeno výše – všemi jmenovanými tématy prochází, ale některý konspirační narativ se sám stává tématem: například alternativní příčiny zřícení budov v New Yorku 11. září 2001, zfalšovaná historie, založená na principu „nehodící se vynechte“[6] (mnoho článků je věnováno alternativní biografii Boženy Němcové), tzv. filadelfský experiment, Nový světový řád (NWO), satanistické spiknutí pedofilních elit (tzv. Pizzagate) apod. Spojení konspiračních teorií se Židy (hlavně v číslech 6/2022 a 8/2022) se nese v duchu antisemitských stereotypů.
Způsob, jak zvládnout ohromné množství různorodých témat, která v posledních letech navíc zpracovává pouze sám šéfredaktor Milan Vidlák, je naznačen v jedné z průpovědí, která doprovází článek o tom, že přistání kosmonautů na Měsíci bylo pouhým podvodem:[7]
„Abych se dobral velké pravdy o velkých věcech, musím si všímat detailů. Nepotřebuji rozumět jaderné fyzice ani konstrukci raketoplánů nebo technickým podrobnostem, úplně postačí prozkoumat údajné fotografie z vesmíru z dílny NASA. Hloubka ostrosti fotografií hovoří za vše. Je to sice poměrně zdařilý trik, na tu dobu geniální, ale kdo trochu rozumí fotografii, ví, že nemůže být celý obraz tak dokonale ostrý. Teď a ani před padesáti lety. Stačí se dívat.“
Druhý okruh tvoří v časopise Šifra esoterická témata v duchu hnutí Nového věku. Zase jen namátkou některá z nich: karma, reinkarnace, kvantové pole, alternativní medicína, čakry, pozitivní energie stromů, psychotronika, zkušenosti blízké smrti (NDE), slunovrat roku 2012 jako začátek nového kosmického cyklu, Atlantida, pyramidy jako generátory volné energie, křesťanství pojaté v duchu západního esoterismu apod. Na mnoha místech se předpokládá, že lidstvo čeká Nový věk. Transformace do něj ovšem bude muset proběhnout silou.[8] Šifra také přinesla rozhovory s osobnostmi, které rozvíjejí esoterické tradice, například s Emilem Pálešem, Eckhartem Tollem, Ivanem Rybjanským, Stanislavem Grofem, Simonou Babčákovou, Janou Uriel Kratochvílovou a dalšími.
Z esoterické tradice čerpalo i náboženské společenství kolem Richarda Š. a konspirační myšlení v něm bylo přítomno také. Jaká je souvislost mezi tímto společenstvím a časopisem Šifra, bude předmětem úvah ve třetím pokračování tohoto seriálu.
Poznámky:
[1] Vidlákův text citoval: AUST, Ondřej, Vidlák přichází s vlastním časopisem Šifra, Mediář [online], 12. 1. 2015, URL: https://www.mediar.cz/vidlak-prichazi-s-vlastnim-casopisem-sifra, download 13. 7. 2024.
[2] lk, Konspiračně-ezoterický časopis Vědomí skončil, iDnes [online], 19. 9. 2016, URL: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/konspiracne-ezotericky-casopis-vedomi-skoncil.A160919_901333_mediahub_imp, download 13. 7. 2024.
[3] V úvodu prezentace firmy je krátká charakteristika účelu produktů: „Somavedic harmonizuje prostředí, a tím se usnadňují přirozené samoregenerační procesy těla.“
[4] Šifra 9/2017, s. 53.
[5] vid, Tam V KARVINÉ… Aneb Balada o havířích, Šifra 8/2020, s. 13.
[6] Všechno je jinak, Šifra 11/2022, s. 20.
[7] Šifra 12/2019, s. 63.
[8] vid, Pravobřežníci, MEZIBŘEŽNÍCI a levobřežníci, Šifra 8/2020, s. 41.
téma Konspirační teorie a náboženství, Dingir 19 (2), 2016.
téma Konspirace a náboženství, Dingir 26 (1), 2023.
Související příspěvky: