Ukrajinský voják podal žalobu na prezidenta Zelenského, chce stanovit podmínky pro civilní službu z důvodu svědomí

Od obnovené ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 byl zatím uvězněn jeden odpůrce vojenské služby Vitalij Alekseenko (psali jsme zde). Druhým případem bude pravděpodobně čtyřicetiletý křesťan Michail Javorskij, kterému byl 6. dubna udělen roční trest. Javorskij i státní zástupce podali proti rozsudku odvolání – Javorskij chce své osvobození, státní zástupce naopak zvýšení trestu na tři roky nepodmíněně. Nejméně šesti dalším odpůrcům vojenské služby ve zbrani z důvodu svědomí určili ukrajinské soudy podmíněné tresty. Jednoho muže soud osvobodil, ale státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku odvolá. Nejméně čtyři další trestní řízení jsou nyní v běhu.

Jak jsme psali již dříve v příspěvku o Vitaliji Alekseenkovi, ukrajinská armáda náhradní civilní službu od začátku plošné mobilizace navzdory ústavě i mezinárodním úmluvám zcela odmítá. Ani v době míru nebyl přístup k náhradní službě snadný a byl vyhrazen jen pro příslušníky deseti vybraných náboženských společenství. Změny stavu se chce prostřednictvím žaloby na prezidenta Zelenského domoci čtyřiatřicetiletý Andrij Vyshnevetsky, který byl mobilizován v září 2022 v Oděse. Jeho žádost o civilní službu byla, stejně jako jiné, zamítnuta a musel narukovat, nyní slouží ve vojenské kuchyni. Na prezidenta Ukrajiny podal žalobu k Nejvyššímu soudu, v níž žádá, aby soud nařídil prezidentovi stanovit takový postup, který by jednotlivcům umožnil právo na odmítnutí vojenské služby z důvodu svědomí uplatňovat nyní i v budoucnu.

Na změně situace už v době před válkou pracoval také někdejší poslanec a současný ředitel Státní služby pro etnickou politiku a svobodu svědomí Viktor Jelenskij. Byl mezi autory návrhu zákona předloženého v červnu 2017, který by přístup k alternativní službě během válečné mobilizace usnadnil. Pochvalně se o tomto návrhu vyjádřila také Stálá mise Ukrajiny při OSN v Ženevě. Parlament však návrh zákona nikdy neprojednával. Jelenskij k tématu pro Forum 18 řekl: „Všechny mé snahy byly zamítnuty. Opravdu není snadné dosáhnout tohoto cíle, když máme ve válce tak těžké ztráty. (…) Nemohu přesvědčit zákonodárce ani armádu.“

Nejvyšší soud nařídil jednání v případu žaloby na prezidenta Zelenského na 22. května. Výsledky projednávání zatím nebyly zveřejněny.

Další podrobnosti o jednotlivých případech uvádí služba Forum 18 zde.

Náhledová fotografie: Wilfried Pohnke, Pixabay.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments