Promítání snímku Věčné jaro o střetu čínského režimu se skupinou lidí praktikujících Falun Gong

V pražském kině Atlas proběhne 2. června od osmi hodin předpremiéra oceňovaného snímku Věčné jaro, který je jedním z nejúspěšnějších filmů mapujících střet mezi Komunistickou stranou Číny a duchovním hnutím Falun Gong.

Dokument vychází ze skutečných událostí, během nichž se v březnu 2002 několika členům v Číně zakázané duchovní skupiny Falun Gong podařilo nabourat do signálu čínské státní televize. Jejich cílem bylo pokusit se zvrátit očerňující propagandistickou kampaň místní komunistické strany proti jejich víře a „poskytnout lidem pravdivé informace“.

Snímek kombinuje živé záběry s historickými záznamy z vysílání čínské státní televize. Doplňuje je kresbou a 3D animací, kterou vytváří čínský kreslíř Ta-siung, který žil v severozápadní Číně, kde se celá událost odehrála. Ta-siung musel kvůli represím čínského režimu opustit svoji zemi a dnes žije v Kanadě.

Filmový tvůrci z Lofty Sky Pictures se pokoušejí o věrnou rekonstrukci událostí, ale také o jakousi reflexi mezi příznivci Falun Gongu, kteří se na tuto událost dívají z různých úhlů. Pokoušejí se pochopit, proč se někteří z nich odhodlali k tak závažnému kroku, jako je nabourání státního vysílání centrální televize, a jaký to mělo dopad na jejich životy.

Historickým faktem je, že malé skupince lidí se skutečně podařilo ve městě Čchang-čchunu odvysílat více než půl hodinový dokument, který ukazuje, že Falun Gong se v té době svobodně cvičil již v padesáti zemích světa. To samozřejmě kontrastovalo s tvrzením komunistické strany, že Falun Gong údajně „potlačují všechny světové vlády“.

Půl hodiny dlouhý dokument také ukazoval meditativní cvičení a představoval myšlenky a morální principy, které zakladatel Falun Gongu vyučuje. To opět kontrastovalo s prohlášeními čínského režimu o „zlé sektě ničící životy“.

Ze vzpomínek lidí, kteří událost prožili na vlastní kůže je patrné, že chvíle naděje a radosti z prolomení mlčení a státní propagandy vystřídalo plošné zatýkání. Město zasáhne masivní policejní razie, během níž je komiksový ilustrátor Ta-siung nucen uprchnout. Policie pořádá hon na ty, kdo nabourali státní vysílání a vůdce Tiang Ce-min požaduje tvrdou akci.

Snímek částečně vychází z terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna, který shrnul v knize nazvané Jatka (C-press 2015). Respektive z páté kapitoly této knihy pojmenované Na tenkých vlnách.

Věčné jaro je kanadským kandidátem na Oscara® za nejlepší mezinárodní film roku 2023. Film byl rovněž kvalifikován do soutěže o Oscara® v kategoriích dokumentární a animovaný film a získal řadu ocenění na několika festivalech.

Promítání: v kině Atlas 2. června 2023 ve 20:00Délka: 86 minut  ČSFD  IMDB * WEB.

Psali jsme v Dingiru:

základní informace o hnutí Fa-lun-kung a rozhovor s Milanem KajínkemDingir 14 (2), 2011, s. 60–61.

Zdeněk Vojtíšek, „Sekta skrz naskrz“. Čínské úřady legitimují represe západními stereotypy o sektách, Dingir 24 (2), 2021, s. 74–77, upoutávka zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments