Náboženští disidenti v Číně jsou oběťmi obchodu s lidskými orgány

Americký novinář Ethan Gutmann vystoupil 1. března 2019 v Senátu Parlamentu České republiky a znovu upozornil českou veřejnost na násilné odebírání orgánů čínským vězňům svědomí. Tyto zločiny posvěcené čínskými úřady se týkají též náboženských disidentů. Gutmannovo vystoupení se událo při příležitosti mezinárodní konference „Pronásledování rodin v době nesvobody“ na festivalu Mene Tekel.

O posledním vystoupení Ethana Gutmanna v českém Senátu jsme informovali v článku Ethan Gutmann: „V Číně se odehrává lidskoprávní katastrofa. Prosím, udělejte něco“ zde.

Projev E. Gutmanna

Jako syn amerického psychiatra a psychiatričky jsem věděl již za mlada, že když sovětský občan nesouhlasí se svou vládou, můžou ho poslat do psychiatrické nemocnice. Mí rodiče nebyli jediní, které trápilo systematické mučení disidentů. Světový svaz psychiatrů odsuzoval své kolegy v SSSR pravidelně od roku 1971.

Organizované prohlídky sovětských psychiatrických zařízení byly zavrhovány jako Potěmkinovy vesnice. Věru, sovětští psychoanalytici nebyli na západních konferencích vítáni a nemohli publikovat v odborných publikacích na Západě. Žádné testy farmaceutik, žádné akademické výměny. Proč zavedli západní psychiatři takový zákaz? Protože se na něčem shodli: sovětský psychiatrický systém představuje tak nebezpečnou perverzi medicíny, že reforma již není možná. Jedinou možností je izolace.

Když se nyní podíváme na státem schvalované odběry orgánů stoupencům Falun Gongu, stopa začíná roku 2006, kdy vyšla zpráva Krvavá sklizeň, jejímiž autory jsou David Kilgour a David Matas. V roce 2014 jsem pro svou knihu Jatka (vyšla i v češtině) zpovídal jednoho lékaře, který odebíral v polovině 90. let orgány zaživa Ujgurům, muslimům ze severozápadu Číny. V roce 2016 vydala Mezinárodní koalice pro ukončení zneužívání transplantací v Číně sedmisetstránkový report, kde se píše, že skutečný objem transplantací v Číně byl šestkrát až desetkrát větší, než uváděly oficiální čínské statistiky. Početní rozdíl tvořili vězni svědomí.

Od roku 2016 o těchto skutečnostech psaly všechny velké anglickojazyčné noviny na Západě. Evropský parlament a Kongres Spojených států amerických schválili rezoluce, které explicitně odsuzují odběry orgánů Falun Gongu, Ujgurům, Tibeťanům a podzemním křesťanům v Číně. Jediné organizace, které jednoduše existenci tohoto problému zamítly, byly Světová zdravotnická organizace, která s Čínou úzce spolupracuje, a Transplantační společnost, která si myslí, že s Čínou úzce spolupracuje.

Navzdory tvrzení Číny z roku 2015, že svůj transplantační program zreformuje, byly do dvou let celé ujgurské populaci násilím odebrány vzorky krve. Mluvíme zde o 15 milionech mužů, žen a dětí. V roce 2018 bylo zatčeno na jeden milion Ujgurů. Po celém Sin-ťiangu se staví krematoria. To první si najalo padesátičlennou ochranku.

Ve zkratce, tvrzení proti čínským transplantačním nemocnicím jsou stejně rázná jako tvrzení proti psychiatrickým nemocnicím v Sovětském svazu. Jediným rozdílem je reakce lékařského společenství na Západě. A tady do hry vstupuje Praha.

Stejně jako Vietnam a Izrael, i vy jste zakázali výstavu „Bodies“ a podobné. Svět se o tom dozvěděl v The New York Times. Nyní rozvažujete, zda se přidat k národům, které zakázaly orgánovou turistiku do Číny: Izrael, Španělsko, Itálie, Tchaj-wan a zcela nedávno i Kanada.

Nikdo cizí vás k tomu nenutil. Vlastně ani nevím, jak k tomu došlo. Snad je v tom vysoce rozvinutý smysl pro lidskou tragédii vtělený do české kultury. Teď je však Česká republice na pokraji vytvoření nového paradigmatu: zákaz vstupu čínským transplantologům; zákaz odborných prací čínských transplantologů v lékařských časopisech; zákaz nákupu plastinovaných těl českými univerzitami.

Tragédii násilných odběrů orgánů má na svědomí Peking. Ale umožnila mu to zkorumpovanost lékařského světa na Západě, pár západních lékařů, kteří si mysleli, že dokáží osedlat čínského draka a vrátit se domů, jako by se nic nestalo. Dnes proto prosím Prahu, aby se vyjádřila, že takoví doktoři tady vítáni nejsou. A i kdyby se většina západního lékařského světa rozhodla, že zapomene na svou vlastní historii, Praha si vzpomene na sovětské psychiatry a precedenty, které Západ kdysi nastavil. A to jsou měřítka, jimiž budete posuzováni.

Náhledová fotografie Ethana Gutmanna z Prahy roku 2016: Ondřej Horecký, Wikimedia Commons.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
irena
irena
5. 3. 2019 13:13

Děkuji za tento článek a vyzývám k mezinárodní petici! Kéž nejen Praha, ale celá Česká republika, celá Evropa, celý svět najde v sobě odvahu, sounáležitost k člověku a postaví se zpříma proti hyenismu.