Náboženství na cestách: co říkají budovy ve Stuttgartu

Stuttgart má asi 600 tisíc obyvatel a je hlavním městem spolkové země Bádensko-Württembersko. Protestanté i římští katolíci v něm tvoří asi čtvrtinu obyvatelstva, zbylá polovina připadá na jiná náboženství nebo na lidi bez náboženské příslušnosti. Z tohoto hlediska není na tomto městě není nic mimořádného; zajímavé mohou být spíš náboženské alternativy.
Překvapivou stavbou je turecká Velká mešita (Ulu Camii), umístěná v bývalé továrně u železniční trati (zatímco by návštěvník čekal minaret, zdálky je vidět vysoký cihlový komín). Podle údajů zde byla mešita otevřena roku 1968 (nikdo z přítomných muslimů si už nepamatuje, co se v továrně dříve vyrábělo…), patří do Zemského sdružení islámských kulturních center Bádenska-Württemberska (LVIKZ) a k pátečním modlitbám chodí asi tisíc muslimů. Páteční kázání je v němčině a turečtině. Snad ještě větší překvapení je uvnitř: zařízení je vkusné, prostor lehký a vzdušný, továrnu nic nepřipomíná.
Shrnuto: mešita je sice velká, ale stejně je zastrčena na místě, kam se nechodí, možná podobně, jako jsou muslimové v německé společnosti stále poněkud na okraji, i když jsou velkou menšinou. Scientologové si připravili pompézní entrée v hollywoodském duchu na místní bulvár a uzavřené Hnutí Grálu sídlí v honosné vile skryto za větvemi jinanu. Je až neuvěřitelné, jak mnoho vypovídají náboženské budovy a jejich místo ve městě či v krajině o charakteru „svého“ náboženství a postavení „svých“ uživatelů ve společnosti!
Náhledová fotografie Velké mešity tureckých muslimů ve Stuttgartu: autor.
téma „Náboženství v krajině“, Dingir 22 (2), 2019, obsah zde.
Související články:
Vrchol Hnutí Grálu na Vomperbergu.
Scientologické hnutí: Zisk ze svatých písem.
Německo: křesťané vymírají, islám na vzestupu.
Náboženství na cestách:
Náboženství na cestách: na kole s patronem poutníků.
Náboženství na cestách: pardubický dům U Jonáše.
Náboženství na cestách: chrám Panny Marie v Panenském Týnci.
Náboženství na cestách: Stráž nad Nežárkou jako kolébka českého okultismu.
Náboženství na cestách: Radegast.
Ještě doplním informaci, že ve Stuttgartu sídlí vedení Obce křesťanů (Christengemeinscaft), její nejvyšší představený s titulem Erzoberlenker. A že je tam také jeden , pokud vím že tří kněžských seminářů tohoto společenství.
Ano! Na to jsem při návštěvě Stuttgartu bohužel vůbec nevzpomněl.