Skončí to hned po Pesachu: korona podle gematrie

Skončí to hned po Pesachu: korona podle gematrie

Jednotlivé náboženské tradice se vyrovnávají se současnou pandemií různými způsoby. V judaismu – zvláště v kabalisticko-mystických směrech – byla vždy velice populární a nábožensky důležitá tzv. gematrie. Vychází z toho, že hebrejská písmenka jsou zároveň i znaky pro číselné hodnoty od jedné do čtyř set.

Jednotlivé hodnoty je možné jednoduše nalézt v této tabulce:

Sečtením hodnot jednotlivých slov nebo sousloví je vypočteno číslo, které je pak možné porovnávat s hodnotou jiného slova nebo výrazu. Z nalezené shody je pak možné udělat nejrůznější náboženské závěry.

Tak např.: V některých tradicích judaismu se na nový rok nesmějí jíst ořechy. Důvodem je to, že číselná hodnota slova אגוז (egóz) – ořech – א1ג3ו6ז7=17 je stejná jako číselná hodnota slova חט (chét) – hřích – ח8ט9=17 – A na začátku nového roku není dobré si hřích připomínat a přivolávat ho.

Naopak se na Nový rok doporučuje jíst דבש (dvaš) – med – ד4ב2ש300=306, protože toto slovo má číselnou hodnotu stejnou jako  אב הרחמים (av harachamím) – Otec milosrdenství. Tedy: א1ב2 ה5ר200ח8מ40י10ם40=306

Jiným populárním příkladem je to, že podle jednoho výkladu má být na svátky Purim každý Žid tak opilý, aby nedokázal spočítat číselnou hodnotu nejdůležitější kladné a nejdůležitější záporné postavy purimového příběhu. Překvapivě totiž „požehnaný Mordokaj“ (ברוך מרדכי – baruch Mordokaj) i „prokletý Haman“ (ארור המן – arur Haman) dávají po sečtení stejné číslo – 502.

Není tedy divu, že i za současné situace se v judaismu vyskytují snahy zjistit za pomoci gematrie slova Korona skryté vzkazy nebo proroctví.

Jméno Korona (קורונה) dává podle hebrejské gematrie hodnotu 367 (ק100ו6ר200ו6נ50ה5=367).

Jeden směr vychází z toho, že spojení אחרי פסח (acharej Pesach) – po Pesachu dává stejnou číselnou hodnotu, a vysvětluje, že to je skrytý vzkaz, že pandemie po svátku Pesach (letos začíná osmého dubna večer) definitivně skončí.

Jiný směr vypočetl, že stejnou hodnotu jako slovo Korona má věta המשיח בא (HaMašíach ba) – Mesiáš přichází. A od Mesiáše je kromě jiného očekáváno i ukončení pandemie.

Samozřejmé je, že tyto spekulace otvírají dveře i pochybnostem a otázkám po spolehlivosti takovéto metody. Stejným způsobem je totiž možné najít stejnou číselnou hodnotu i u mnohých jiných výrazů a sousloví. Mimochodem, např. i פאב פראג (pab prag) – pražská hospoda dává také číslo 367!

Pokud by tomu někdo nevěřil, tak si to může sám podle uvedené tabulky spočítat.

Související články:

Nelíbejte mezuzu: zde.

Korona versus judaismus: zde.1
Budeme rádi, když napíšete přínosný komentář

avatar
1800
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Schneider Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan Schneider
Host
Jan Schneider

Takže, Tomáši, jestli tomu dobře rozumím, tak koronavirus přestane po pésachu (do něj to už asi nestihne – na druhou stranu, vždycky je před pésachem, déle nebo kratšeji), ale rozhodující je, AŽ MESIÁŠ PŘIJDE DO PRAŽSKÉ HOSPODY !!
Konečně něco, co dává smysl
chag sameach!