Turbulentní století československé církve

Zdeněk R. Nešpor, Století národní církve. Duchovní hledání Církve československé (husitské). Praha: Academia, 2024, 390 s. ISBN 978-80-200-3537-0.

Církev československá husitská (CČSH), vzniklá 8. ledna 1920, prošla sto let trvajícím vývojem, který zahrnul pět generací její členské základny i institucí. Jejím dějinám se mezi mnoha dalšími věnuje prof. Zdeněk R. Nešpor. Své téma roku 2022 ve spolupráci s Blankou Altovou a Pavlem Kolářem promítl do publikace Encyklopedie Církve československé husitské. Představila CČSH v rovině její historie, teologie, liturgiky, organizace a vývoje sakrální architektury, uvedla základní statistické údaje a mapy o proměnách členské základny i stručné informace o náboženských obcích.       

V roce 2024 vyšla Nešporova kniha Století národní církve. Duchovní hledání Církve československé (husitské). Rozsáhlá syntéza již zkušeného badatele zahrnuje celé století existence CČSH. Ta vznikala v době, kdy se ve střední Evropě postoje vůči konfesím měnily a byly neseny narůstajícím náboženským indiferentismem. Ve své knize se autor nevěnuje jen úzce dějinně pojatému vývoji této církve. Zkoumá dějinně-sociologické a myšlenkové osy jejího vývoje s porozuměním pro evropské souvislosti, mapuje vývoj státně-církevních vztahů CČSH i pohledy odborné a laické veřejnosti na ni. Cestu za svým textem realizuje na základě archivního výzkumu, zpracování sekundární české i zahraniční literatury a edičně vydaných svědectví některých pamětníků. Své pochopení dějin CČSH nevyděluje z kontextu historie dalších konfesí Čech a jejich politických, sociálních, kulturních i náboženských souvislostí.

Kniha je rozdělena do sedmi oddílů. Uvádějícím je Modernismus a cesta k „národní katolické“ církvi (před rokem 1920). Ten je zaměřen na cesty katolického reformismu a modernismu v Čechách v dlouhém 19. století a prvních dvou desetiletích století následujícího.  Autor knihy chápe, že vznik CČSH se neodehrál jen jako důsledek krize římského katolicismu během první světové války či nacionalistických nálad doby, ale i jako odraz snah o reformu římskokatolické církve. Tyto snahy o křesťanské formování české společnosti navzdory postupující sekularizaci se odvíjely od sklonku 18. století. Oddíl zahrnuje i exkurs Náboženské sektářství první poloviny „dlouhého“ 19. století.

Druhým oddílem je Budování církve a první krize (1920–1924). První léta budování CČSH byla poznamenána neúspěšným usilováním o konfesní ukotvení v propojení se srbským pravoslavím. Diferenciace elit, duchovních i laiků církve vedené pro a proti tomuto propojení, vedla ke krizi nového církevního útvaru. Ta byla ukončena roku 1924 sebeobhájením křídla dr. Karla Farského pro další vedení církve a 1. zasedáním prvního sněmu CČSH. Oddíl zahrnuje exkursy Církevní alternativy v rozbouřené době a Další osudy československé pravoslavné církve.

Třetí oddíl Organizační konsolidace (1924–1938) postihuje organizační i myšlenkový vývoj CČSH v další etapě jejích dějin. Popisuje tuto církev jako životaschopnou a fungující instituci, organizovanou konfesní strukturu uspořádanou zdola náboženskými obcemi. Autor se zde věnuje specifikám jejich vývoje ve městech, na venkově, v pohraničí Čech a Moravy, vyvíjejícím se diecézím. Zkoumá činnost ústředních orgánů církve, její bohoslovecké koleje i výuky, činnost školských a sociálních institucí a sociální vliv církve v české společnosti. Oddíl zahrnuje exkursy věnované cestám sakrální architektury CČSH, dynamiky šíření církve na Slovensko a Podkarpatskou Rus, pohřbívání žehem, bohoslovecké a sociální politice církve.

Složitému období od Mnichova přes únor 1948 do roku 1950 je věnován čtvrtý oddíl Ohrožení a nové upevnění (1938–1950). Ten zahrnuje i exkursy o CČSH v odboji a o realizaci ordinace žen po druhé světové válce.

Pátý oddíl nese název Církev svobodná, nebo křesťanská, katolická, nebo protestantská? (1950–1971). Jeho téma autor vede až k obecným závěrům o smyslu konkrétních časových transformací během desítek let již trvajícího vývoje CČSH. V oddíle se autor zaměřil i na hlubší souvislosti vztahů elit, duchovních i laiků této církve a společnosti v období vlády komunistického režimu, problematiku s dobou spjatých ideových diferenciací elit církve. Oddíl zahrnuje exkursy o poválečné bohoslovecké politice církve a ekumenismu patriarchy M. Nováka.

Šestý oddíl Budování, nebo dožívání v éře tzv. normalizace? (1971–1989) je zaměřen na postižení vývoje CČSH v letech narůstajícího úpadku totalitního režimu. Je to doba složitě pokračující sekularizace české společnosti, rychlého poklesu členské základny CČSH a deinstitucionalizace jejího náboženského života a religiozity. Oddíl zahrnuje exkursy o ztrátě zahraničních náboženských obcí CČSH a jejím návratu na Slovensko.

Sedmý oddíl Noví lidé, nové cesty, nové zápasy (1990–2022) doprovází tuto církev za časovou hranici Sametové revoluce 1989. Obsahuje exkursy o nenáboženských aktivitách CČSH, nových cestách její bohoslovecké politiky a budoucnosti této církve ze sociologického hlediska.

Závěrem. Autor přiznává CČSH místo úměrné etapám jejího vývoje v dobovém československém a českém politickém, kulturním, sociálním i náboženském životě. Vyhodnocuje historicky i sociologicky své předešlé informace o vzniku a dějinném vývoji CČSH, statistické i geografické údaje o této církvi na širší i regionální rovině. Odhaduje uměřeně možnosti dalšího vývoje CČSH.

Přílohy. V přílohách pak autor zachycuje přehled patriarchů, biskupů, sněmů a náboženských obcí CČSH. Publikace je doplněna užitou literaturou, tištěnými prameny, jmenným rejstříkem a řadou fotografií osobností, budov i tiskovin CČSH. Předním osobnostem církve jsou v textu věnovány heslovitě výstižné medailony.

Zdeněk R. Nešpor ve svém přehledu vede dějiny CČSH od kořenů, vzniku, instituční a věroučné stabilizace, přes léta světové ekonomické krize, až po zhoršující se politickou situaci Československé republiky, s mnichovským rokem 1938, okupací a vznikem Protektorátu Čechy a Morava. CČSH pak doprovází do doby před a po únoru 1948, s nastolením a upevněním komunistického režimu, do čtyřicetiletí radikálně levicové totality a tří dynamicky se odvíjejících desetiletí po ní. Své čtenáře základně orientuje v teologické, liturgické, kazatelské a pastorační činnosti církve. Jeho kniha by neměla chybět v knihovnách těch, kteří dějinám CČSH věnují studijní i badatelskou pozornost a chtějí jim skutečně porozumět. Je cenná i zpřehledněním bohoslovecké výchovy této církve na Husově československé evangelické bohoslovecké fakultě (HČEBF), Husově československé bohoslovecké fakultě (HČBF), Husitské teologické fakultě University Karlovy (HTF UK). Může se stát dílem, jež bude pomáhat orientovat i odpovídat na řadu otázek.

Náhledová fotografie z bohoslužby CČSH v Praze Vršovicích.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments