Křesťanský sionista se stane velvyslancem USA v Izraeli

Zvolený prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že velvyslancem své země v Izraeli hodlá jmenovat Mika Huckabeeho (*1955). Při té příležitosti řekl, že „Mike má za sebou velkou službu veřejnosti jako guvernér i jako náboženský vůdce. … Bude neúnavně pracovat, aby dosáhl míru na Středním Východě.“ Plánovaná nominace je v souladu s Trumpovým záměrem podporovat zahraniční politikou Izraele v zápase s hnutím Hamás v Gaze a hnutím Hizballáh v Libanonu.

Mike Huckabee je konzervativní evangelikální pastor, mediálně známý jižní baptista, který působil i ve vlastním televizním pořadu a v televizi vystupoval i jako komentátor a jako zpěvák. Mezi lety 1996 a 2007 byl guvernérem Arkansasu a v letech 2008 a 2016 byl republikánským kandidátem na úřad prezidenta Spojených států. Dlouhodobě a konsistentně vystupoval jako křesťanský sionista a přítel Izraele.

Izrael navštívil Huckabee poprvé před asi padesáti lety ještě jako student a zemi si zamiloval. V jednom rozhovoru uvedl, že pocítil přemáhající duchovní ujištění o tom, že tuto zemi Bůh daroval Židům. V 80. letech začal organizovat zájezdy do Izraele a navštívil Izrael více než stokrát. Prostřednictvím organizací křesťanského sionismu podporuje přesídlení Židů do Izraele. Organizoval také humanitární sbírky pro Židy.

Svou náklonnost k Izraeli ovšem vyjadřoval vždy i politickými silně pro-izraelskými stanovisky. Podle CNN uvedl jako prezidentský kandidát roku 2008, že „neexistuje nic jako Palestinec“, a tvrdil, že palestinská identita „je politickým nástrojem ke snaze o odebrání části území Státu Izrael“. Jako prezidentský kandidát se v roce 2015 postavil za izraelské osady, které jsou podle mezinárodního práva považovány za ilegální, a v srpnu 2018 dokonce položil základní kámen k jedné osadě na západním břehu. Je přesvědčen, že růst území pod izraelskou správou od roku 1948 je důkazem, že biblická proroctví jsou pravdivá a že se naplňují. „Viděl jsem, jak Písmo ožívá,“ řekl. „Poušť rozkvetla před mýma očima.“ Postoj Huckabeeho k problematickému osadnictví na západním břehu Jordánu je dobře ilustrován také tím, že o tomto území hovoří jako o Judsku a Samaří, a dává tak najevo, že to vždy byla území patřící Izraelcům.

Křesťanský sionismus je mileniální hnutí s počátky v 18. století, na němž se podílejí křesťané různých konfesí. Nejsilnější je v posledních 50 letech mezi evangelikály, a to zvláště ve Spojených státech.  Křesťanští sionisté považují vznik moderního státu Izrael v roce 1948 a jeho expanzi do území, které podle biblické knihy Genesis daroval Bůh patriarchovi Abrahamovi, za nutnou podmínku pro druhý příchod Krista a očištění světa po finální apokalyptické bitvě u Armageddonu. Tito křesťané – kromě jiného – na sebe vztahují slova knihy Genesis (12:3), že Bůh požehná těm, kdo  žehnají Izraeli, a prokleje ty, kdo ho proklínají.

Mike Huckabee podporuje například křesťanskou sionistickou organizaci Sjednocení křesťané pro Izrael; ta je se svými pěti miliony členů považována za největší pro-izraelskou neziskovou organizaci ve Spojených státech. Vede ji John Hagee (*1940), pastor v San Antoniu, který byl řečníkem při otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě roku 2017. Přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma byl křesťanskými sionisty bouřlivě uvítán. V Česku je nejvýznamnější organizací křesťanského sionismu Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Pokud Senát potvrdí jeho nominaci, stane se Mike Huckabee prvním velvyslancem USA v Izraeli, který přichází z hnutí křesťanského sionismu. Křesťanští sionisté jsou známi svou bezvýhradnou podporou premiéru Benjaminu Netanjahuovi, a to i v případě Netanjahuova tvrdého kursu vůči obyvatelům Gazy a Libanonu; nominace Huckabeeho je pro Netanjahuovu vládu vynikající zprávou.

Text využil – kromě jiného – článku uveřejněného v Religion News Service. Náhledová fotografie: The Christian Broadcasting Network.

Rozhovor s křesťanským sionistou Mikem Huckabeem přinesl „Zpravodajský portál o aktuálním dění ve státě Izrael“ zde.  

Psali jsme v Dingiru:

téma: Role Izraele v různých náboženstvích, Dingir 26 (3), 2023, obsah čísla a některé články.

Zdeněk Vojtíšek, Potěšení pro lid Boží. Návrat Židů do Palestiny má mezi křesťany podporu. Rozhovor s Mojmírem KallusemDingir 4 (2), 2001, s. 31–33.

Miloš Mendel, Velvyslanci křesťanského sionismuDingir 6 (1), 2003, s. 2–3.

Viktorie Pošvářová, Katolický sionismus: Historie, podoby a výzvy jedné z podob křesťanského sionismu, Dingir 26 (3), 2023.

Petr Jandejsek, Palestinská teologie osvobození: Hnutí Sabeel a širší kontext reakce palestinské teologie na politiku Státu Izrael, Dingir 26 (3), 2023.

Zdeněk Vojtíšek, Role Izraele podle dispenzacionismu: Myšlenky dispenzacionismu se natolik rozšířily, že často ani nejsou s tímto směrem spojovány, Dingir 26 (3), 2023.

 Pavel Hošek,Máme potěšovat Izrael, ne ho kritizovat: Rozhovor s Mojmírem Kallusem, předsedou české pobočky ICEJ, o jedné z podob křesťanského sionismu, Dingir 26 (3), 2023.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments