Náboženství na cestách: zjevení na krkonošských loukách

Tak trochu jako zjevení působí kostelík v Hořejších Herlíkovicích nedaleko známého horského rekreačního centra Strážné. Poskytuje příležitost sdělit, že v Náboženském infoservisu pokračujeme v seriálu „Náboženství na cestách“ i mimo prázdniny a mimo prázdninovou soutěž a její odměny (poslední vyhlášení odměn a rekapitulace toho, co soutěž letos přinesla, je zde). Přijít o možnost psát o takových místech, jakým je například tento kostelík, by totiž byla škoda.

Kostelík v obci tehdy zvané Hackelsdorf si nechali postavit němečtí evangelíci augsburského vyznání. Jejich společenství v této krkonošské obci vzniklo roku 1901 jako stanice evangelického sboru v Rudníku. Kostelík byl posvěcen roku 1904. Vznikl v secesním slohu podle plánu architektů Rudolfa Schillinga a Julia Williho Gräbnera. Secesních kostelů není v Česku mnoho a tento vyniká zachovanou vnitřní výzdobou, skutečně půvabnou nebo aspoň zajímavou.

Když vznikl roku 1910 samostatný sbor ve Vrchlabí (Hohenelbe), byla k němu herlíkovická evangelická stanice přifařena. Nakonec se i z ní stal roku 1921 samostatný sbor – to už ale byla součástí Německé evangelické církve, ustanovené v Československu roku 1919. V důsledku odsunu německého obyvatelstva zanikl roku 1945 sbor v Herlíkovicích i celá Německá evangelická církev. Kostelík převzala roku 1948 Českobratrská církev evangelická, připojila ho ke sboru ve Vrchlabí a vybudovala v okolních domech ozdravovnu. Ta brzy zase zanikla, ale v kostele jsou přibližně jednou měsíčně evangelické bohoslužby a nejbližší budova Horský domov slouží evangelíkům i veřejnosti k rekreaci.

Více: Zdeněk R. Nešpor, Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska, Praha: Kalich 2009, s. 147–148.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Cyril
Cyril
18. 10. 2024 10:21

Můj bratranec tam měl svatbu a je to opravdu nádherné místo… tím dřevem to trochu připomíná anglické a irské kostely, dodává jim to útulnou a méně dramatickou atmosféru 🙂