Od čtvrtka 19. do soboty 21. května se ve Svitavách konal synod Českobratrské církve evangelické (ČCE). V průběhu čtyřdenní konference byla projednávána zásadní organizační, hospodářská i koncepční témata: výše platů církevních zaměstnanců, slučování a zánik několika sborů, vznik jednoho nového samostatného sboru, vize a směřování církve v bližším i vzdálenějším horizontu, práce s mládeží, podpora ženám po „nuceném potratu“ či postoj k osobám jiné než heterosexuální orientace.
Rozprava o činnosti komise pro přípravu rozhovoru s LGBT komunitou,[1] která se uskutečnila v rámci druhého synodního dne, přinesla další krok k integraci stejnopohlavně orientovaných osob do společenství této církve. V prohlášení „Žijeme spolu v jedné církvi“ ČCE uznává, že církev v minulosti často ubližovala homosexuálně orientovaným lidem a omlouvá se za to. Dále vyjadřuje přání tyto lidi rovnocenně přijímat i s jejich partnery. Celé prohlášení je dostupné zde.
Ačkoli bylo prohlášení synodem přijato, zazněly během konference i kritické hlasy, které navrhovaly komisi, která byla zřízena v roce 2019, rozpustit a její činnost úplně ukončit. Například ústecký senior Tomáš Pavelka usnesení kritizoval z věroučného hlediska i pro jeho nejednoznačnost a nevyhraněnost. Pavelkův návrh na ukončení činnosti komise podpořil také Mojmír Blažek, když řekl: „Mám z komise pocit, že chce manželství homosexuálů protlačit. Manželství přitom považuji za biblicky ustanovený svazek muže a ženy. Myslím, že LGBT lidi máme přijímat, ale postačí, když vedle sebe budeme žít.“ Pro rozpuštění komise se vyslovili i další delegáti.
Předseda komise Daniel Ženatý připomněl, že úkolem skupiny je jednak připravit rozhovor s LGBT komunitou a také připravit podklady pro stanovisko církve k otázce manželství těchto osob. Upozornil, že je to proces, který si žádá svůj čas. „Komise pracuje pomalu a pečlivě. Daří se nám mluvit o problému. Daří se nám mluvit s těmi, kteří učinili coming out. Nedaří se nám mluvit s těmi, kteří jsou zásadně proti. Ti odmítají do komise vstoupit,“ vysvětlil. Na pravou míru také uvedl dojem, že úkolem komise je stanovit, zda homosexuální svazek je hřích, či nikoliv – to součástí zadání komise není. Dle zadání má komise především „shromažďovat podklady pro přípravu stanoviska ČCE ohledně toho, zda je svazek dvou lidí stejného pohlaví partnerstvím, anebo by mohl být i manželstvím,“ jak vysvětlila členka komise Janina Zemanová v příspěvku pro časopis Český bratr. Vyjádření několika dalších delegátů na synodu naopak činnost komise ocenilo a podpořilo přijímající postoj církve vůči homosexuálům z hlediska lidského i věroučného. Podrobnější zápis rozpravy a vyjádření jednotlivých řečníků jsou dostupná v internetové prezentaci synodu zde.
Poznámka:
[1] Komise byla ustanovena v tomto složení: Daniel Ženatý (předseda), Veronika Dočkalová, Daniel Fojtů, Stanislav Kostiha, Jiří Palán, Petr Pivoňka, Pavel Pokorný, Martin Prudký, Mikuláš Vymětal, Janina Zemanová.
Náhledový obrázek: Ze zasedání synodu. Zdroj: Synod Českobratrské církve evangelické.
Související příspěvky:
Návrh na synod zněl takto:
4. zasedani 35. synodu pověřuje synodní radu zřídit komisi pro pomoc maminkám nuceným k umělému přerušení těhotenství.
Komisi vnímám jako zbytečnou. Problém je jinde: v ČCE se jen melou různé přístupy k Bibli, tedy hlavně s bezbranností v této otázce. Homosexuálové jsou jen jejich bitevním polem. Podrobnosti v odkazovaném blogu.
Co konkrétního bylo schváleno ohledně postoje církve k potratům, prosím?
Schváleno, pokud vím, nebylo nic konkrétního, ale hovořilo se o podpoře ženám, které podstoupily “nucený” potrat, ačkoli není příliš zřejmé, co je tím myšleno. Josef Bartoň navrhl zřízení komise, která by měla tuto pomoc na starost. Zprávy z jednotlivých jednacích dnů jsou zde: https://synod.e-cirkev.cz/zpravy-ze-synodu/.
Aktualizace: Důkladně jsem projela zprávy z jednotlivých dní a našla jsem ve zprávě z prvního synodního dne toto: “Josef Bartoň přinesl návrh podpořit práci s dětmi a maminkami ve všech sborech na celocírkevní úrovni. Podle něj by dedikovaného pracovníka pro práci s dětmi měl mít každý sbor. „Děti jsou budoucnost,“ řekl. Jeho druhým návrh se týká potratů. Chtěl by zřídit komisi pro pomoc matkám po nuceném ukončení těhotenství. Návrh zazněl pouze ústně, pro procesní správnost jej br. Bartoň musí dodat ještě písemně, jinak jej synod nemůže brát na zřetel.” (https://synod.e-cirkev.cz/zpravy-ze-synodu/2022/delegati-letosniho-synodu-se-sesli-ve-svitavach-jednani-je-vicedenni/), ve zprávě ze třetího dne se pak uvádí, že jeho návrh byl zamítnut.
Děkuji.