K dosavadním šesti stúpám v Česku[1] brzy přibydou další dvě: v Tuchoměřicích u Prahy a v Újezdu nad Zbečnem na Křivoklátsku. Obě připravuje nadační fond Nala, který od svého založení roku 2012 pomáhá jednak udržovat tradici tibetského buddhismu v podhůří Himálaje a jednak uvádět tuto tradici do české společnosti. Obě stúpy mají být dokončeny a slavnostně inaugurovány 16., resp. 11. září. V Tuchoměřicích je stúpa součástí centra Nala, které nabízí společné meditace, tibetskou medicínu, jógu, kursy, přednášky, workshopy apod. V Újezdu nad Zbečnem je stúpa součástí léčebného centra Karma Kungha Padkar Ling, které bude nabízet i ubytování pro účastníky kursů. V obou centrech už také existují příbytky pro tibetské mnichy, kteří na pozvání Naly přijíždějí do Česka.
Léčebné centrum Karma Kungha Padkar Ling bylo slavnostně otevřeno 9. července za účasti hlavy školy karma kagjü tibetského buddhismu, XVII. karmapy Trinlä Thaje Dordžeho (*1983), a jemu velmi blízké osobnosti Šeraba Gjalcchäna rinpočheho (*1950), který je duchovním učitelem a patronem aktivit společenství Nala. V těchto týdnech vrcholí výroba předmětů, jimiž budou stúpy naplněny. Jsou to především tzv. tsa-tsa, malé, barevně vyzdobené sádrové odlitky stúp a sošek buddhů, a vytištěné a pečlivě srolované mantry. Oba produkty se nyní už počítají na stovky. Na přípravě se podílí řada dobrovolníků, dokonce i z ciziny.
Zakladateli Nadačního fondu Nala jsou manželé Petr a Vlasta Hodanovi. Vlasta Hodanová vede ordinaci tibetské medicíny. V internetové prezentaci nadačního fondu je vysvětleno, že dostal „svůj název podle města, v jehož blízkosti vznikla s pomocí manželů Hodanových nová klášterní škola pro chlapce. Slovo Nala pochází z místního nepálského nářečí a znamená ,buddha Milující očiʻ.“
Někteří lidé, kteří tvoří společenství kolem nadačního fondu Nala, se s tibetským buddhismem školy kagjü a s významnými postavami školy seznámili prostřednictvím společnosti Buddhismus Diamantové cesty (BDC). Vlasta Hodanová v rozhovoru s autorem článku v tuchoměřickém centru vyzdvihla zásluhu lamy Oleho Nydahla (*1941), zakladatele této velmi významné západní společnosti tibetského buddhismu, ale mluvila i o potřebě jít hlouběji k tibetským kořenům této tradice, a tedy i o snaze být ve větším kontaktu s jejími představiteli z Nepálu, severní Indie, Bhútánu a dalších asijských zemí. Knihovna tuchoměřického centra Nala naznačuje (a paní Hodanová potvrzuje), že rozchod s BDC nebyl nijak dramatický a že se nadační fond pokouší spolupracovat se všemi inspirujícími osobnostmi. Tibetský „ekumenismus“ je patrný i v knihovničce, v níž jsou například kromě knihy Šeraba rinpočheho, kterou vydala sama Nala, i spisy lamy Oleho Nydahla. Knihovnička prozrazuje, že společenství Nala nezavrhuje ani druhého XVII. karmapu Orgjäna Trinlä Dordžeho (*1985). (O současném schizmatu karmapů a jejich cestě ke sblížení viz zde). Paní Hodanová se vyjádřila, že snahám o smíření karmapů fandí. Každopádně – vedle Buddhismu Diamantové cesty je společenství Nala již druhou, v české společnosti dobře zavedenou náboženskou společností praktikující tibetský buddhismus v rámci školy karma kagjü.
Poznámka:
[1] Jde o vítěznou stúpu společenství Rabten Čhödarling v Liberci, stúpu osvícení náboženské společnosti Buddhismus Diamantové cesty v Těnovicích (u Rokycan), stúpu osvícení společenství Phendeling v Kuklově (obec Brloh) u Českých Budějovic, stúpu osvícení v areálu Thonmi ve Velkém Šenově, stúpu osvícení společenství Čökuling v Mokrovratech u Dobříše a o zenovou stúpu v centru korejského buddhismu Kwan Um ve Vrážném. Více o stúpách zde.
Náhledová fotografie je z ordinace tibetské medicíny. Všechny fotografie: autor.
Psali jsme v Dingiru:
téma „Tibetský buddhismus“, Dingir 23 (3), 2020, text čísla zde, zvláště o schizmatu karmapů: zde a zde.
téma: Buddhismus v české společnosti, Dingir 15 (1), 2012.
téma Buddhismus Diamantové cesty, Dingir 20 (3), 2017.
téma: Tibet v české společnosti, Dingir 23 (3), 2020.
Související články:
né buddhizmus, ale buddhu, né křesťanství, ale ježíše, né islám, ale mohammeda a fátimu……………