Redakčním článkem připomínáme letní soutěž Náboženství na cestách.
Středočeská obec Jenštejn stojí za návštěvu už jen kvůli zřícenině hradu, v jehož věži se zachovala pozoruhodná gotická kaple. Je v ní umístěna busta nejslavnějšího zdejšího občana, Jana z Jenštejna (1347–1400), od roku 1378 třetího pražského arcibiskupa.

V hradním muzeu je připomínka i druhé nejslavnější osobnosti, částečně spojené s Jenštejnem: léčitele Jana Mikoláška (1889–1973). Žil zde mezi lety 1945 a 1959 a od roku 1947 ordinoval a bydlel ve vile, kterou si nechal postavit na ostrohu nad Vinořským potokem a nad vsí Podolanka, o samotě na samém konci Jenštejna. Kromě vily byl na pozemku i domek, kde se mísily byliny, a ve svahu v lese kaplička. Jak napsal pamětník a jenštejnský kronikář Václav Kovanda, „před vilou stála socha žehnajícího Krista, kde se Mikolášek každé ráno modlil“.[1]
Z Jenštejna odešel Mikolášek roku 1959 do vězení; komunistické úřady ho za jeho úspěšnou léčitelskou činnost odsoudily k pěti letům vězení a ztrátě majetku. Konfiskovaná jenštejnská vila byla v 60. letech rozšířena a přestavěna na domov důchodců. Domov seniorů je v ní po další přestavbě dodnes. Mikolášek byl z vězení propuštěn roku 1963. Léčení se v nepříznivých podmínkách vzdal a o deset let později zemřel. To, že léčitel tohoto jména existoval, je ve veřejnosti nyní dobře známo díky filmu režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán (2020). Fakta jeho života jsou v důsledku autorské arogance (scénář: Marek Epstein) známa podstatně méně. Naštěstí je možné si o skutečném Mikoláškově životě něco přečíst třeba zrovna na hradě v Jenštejně.
Zdeněk Vojtíšek
Náhledová fotografie: Domov seniorů, bývalá Mikoláškova vila v Jenštejně. Obě fotografie autor.
Poznámka:
[1] Václav Kovanda, Léčitel Jan Mikolášek, Jenštejnský občasník, září 2014, s. 1–3.
Psali jsme v Dingiru:
téma Náboženství a léčení, Dingir 8 (3), 2005.
Související příspěvky:
Autorská arogance? Proč taková silná slova? Já jsem z filmu měl naopak pozitivní zážitek a koho to zajíma, podobně jako mě, si najde i další zdroje.