V těchto dnech před 25 lety probíhaly zlomové události ve vztahu čínské komunistické moci k novému náboženskému hnutí Fa-lun-kung. O pronásledování tohoto hnutí rozhodlo ústředí Komunistické strany Číny v noci na 20. července a hned toho dne proběhla první vlna zatýkání, která postihla tisíce praktikujících. Oficiální dokumenty, které hnutí postavily mimo zákon a zakázaly praktikování metody fa-lun-kung, byly vydány 22. července. Události, které vedly k vypuknutí červencových represí, jsou popsány v článku, který vyšel k jejich 20. výročí.
Metoda fa-lun-kung vznikla roku 1992 jako jeden ze způsobů kultivace kosmické síly čchi v lidském těle (jako jedna z mnoha metod čchi-kung). Tvůrcem metody fa-lun-kung se stal bývalý státní úředník Li Chuang-ťi (Li Hongzhi, *1952). Její název nese význam „kultivační metoda kola Zákona“. Li ji představil jako výlučnou metodu, která je starší a původnější než taoismus a buddhismus. S těmito tradicemi má ovšem společné dvě ze svých tří zásad, totiž zásadu pravdivosti, resp. soucitu. Třetí zásada je ochota snášet bolest a utrpení. Původně se týkala především svalové bolesti, která vzniká při praxi fa-lun-kung a která slouží k odstranění negativní karmy, s pronásledováním ovšem získala význam snášet jakékoli utrpení. Česky je tato třetí zásada nazývána poněkud zavádějícím výrazem „snášenlivost“.
Už z těchto několika charakterizujících vět je jasné, že metoda fa-lun-kung není jen tělesným cvičením, ale že je na ni navázána náboženská nauka. Je obsažena v Liových knihách a dalších textech, které mají pro praktikující platnost bezchybných spisů, které je třeba číst znovu a znovu. Od jiných učitelů čchi-kungu se Li Chuang-ťi odlišoval také výzvami k zakládání místních skupin a ke vzájemné podpoře jejich členů. Vzniklo tak hnutí Fa-lun-kung. Podle odhadů dosáhl během 90. let 20. století počet praktikantů kultivační metody fa-lun-kung řádu desítek milionů. Není jisté, zda všichni tito lidi byli čtenáři náboženských spisů zakladatele hnutí Li Chuang-ťi, a zda je tedy možné je považovat za příslušníky nového náboženství, ale vysoký počet příslušníků či alespoň sympatizantů náboženského hnutí čínské komunisty asi vystrašil. Zvlášť když mezi nimi byli i členové komunistické strany. Události první poloviny roku 1999 navíc prokázaly, že se jedná o společenství, které sdružuje silně motivované, odhodlané a velmi dobře organizované příslušníky.
Po 22. červenci učinily komunistické úřady další opatření proti metodě fa-lun-kung a na ni navazujícímu hnutí. Metoda byla zakázána státním úředníkům. Demonstrace praktikujících v desítkách čínských měst byly tvrdě potlačeny a další tisíce praktikujících byly zatčeny. Ještě do konce července byla vydána směrnice konfiskující veškerý majetek hnutí – jednalo se hlavně o dosud neprodané Liovy knihy, audiokazety s instrukcemi, provázející cvičení, a magnetofonové přehrávače pro tyto kazety. Ohromná mediální kampaň proti hnutí pak obsahovala i působivé reportáže z masové likvidace zabavených věcí. Na konci července bylo právníkům zakázáno obhajovat praktikující fa-lun-kung. Na konci srpna postihlo hysterické pronásledování hnutí Fa-lun-kung i ostatní čchi-kungové metody – rychle tak skončila dvě desetiletí trvající vládní podpora čchi-kungu jako levného způsobu posílení zdraví a jako hrdost vzbuzujícího národního dědictví. Na konci října bylo hnutí Fa-lun-kung označeno za „heterodoxní sektu“ a „zlý kult“. Na začátku listopadu byly místní soudy instruovány, aby s příslušníky hnutí zacházely jako s nepřáteli státu, kteří usilují o rozbití jednoty Čínské lidové republiky a o podvracení socialistického zřízení.
Represe, které spustily čínské komunistické úřady právě před 25 lety, způsobily smrt několika tisícům lidí (hnutí Fa-lun-kung jich jmenovitě udává asi 3 700); z nich bylo několik set mučeno, blíže neurčený počet z nich byl ve vězení zabit kvůli odebrání tělesných orgánů a následnému nelegálnímu obchodu s nimi (více viz například zde). Nezjistitelný počet praktikujících byl vystaven převýchově v koncentračních táborech, odebrání dětí a dalším represivním opatřením. Ty jsou ovšem úspěšné jen částečně: z asi 60 – 70 milionů veřejně praktikujících fa-lun-kung roku 1999 zůstaly do současnosti podle odhadů stále ještě desítky milionů tajně praktikujících. Zato se hnutí Fa-lun-kung rozšířilo do celého světa (a to nejen mezi emigranty z Číny a například i do Česka) a posílilo odpor ke komunistickému režimu a naději, že i Čína se jednou stane svobodnou zemí.
Náhledová fotografie: Ryan, Flickr.
Psali jsme v Dingiru:
Čchi i charakter, Dingir 14 (2) 2011, s. 60–61: zde.
Související příspěvky: