Vydání audioknihy čínského právníka Kao Č’-šenga Za Čínu spravedlivější (k dispozici je zde) a její křest na festivalu Svět knihy pozítří, v pátek 24. května od 14 hodin, je příležitostí znovu připomenout neutěšenou lidskoprávní situaci v Číně a hrdinství toho, kdo ji v této knize popsal.
Kniha, kterou nyní namluvil herec Martin Myšička, vyšla česky roku 2011 (v nakladatelství Marka Belzy v Krásné Lípě) jako překlad anglického vydání z roku 2007. Její autor Kao Č’-šeng (*1964) pocházel z extrémně chudých poměrů, ale ohromnou pílí a vytrvalostí se mu podařilo splnit si sen a stát se právníkem. Napsal (v českém vydání na str. 39–40):
„Ještě dnes mám v živé paměti onen vzrušující pocit, když jsem se stal právníkem a bláhově se domníval, že mě ve snaze o uplatňování spravedlnosti bude vláda podporovat. Zanedlouho se však ze mne stal beznadějný pesimista a můj sen o zlepšování společnosti se proměnil v noční můru. Během posledních několika let se ze mne stal realista, který si chce za všech okolností zachovat chladnou hlavu.“
Jako právník začal Kao Č’-šeng obhajovat ty, kteří se cítili před úřady bezmocní, například venkovany, jimž úřady nechali bez náhrady strhnout dům, nuceně sterilizované či tělesně postižené děti. Vzhledem ke společenskému statutu svých mandantů poskytoval své služby často pro bono. Při takové práci nemohl nenarazit na nespravedlivě pronásledovaná náboženská společenství. Jako křesťan se zastal i perzekuovaných z čínské podzemní církve, ale činem nejvyššího stupně odvahy a odhodlání byla jeho práce ve prospěch stoupenců metody fa-lun-kung. Obhajoba hnutí Fa-lun-kung (též Falun Gong) není zakázána, nese ale – jak Kao Č’-šeng napsal na str. 43 – značné riziko.
„Zjevně neexistuje žádný dokument, který by obsahoval zákaz tyto případy obhajovat. Ale každý právník vám potvrdí, že takový zákaz vstoupil definitivně v platnost v roce 1999, když byl Falun Gong postaven mimo zákon. Přesto se s takovým nařízením v písemné formě žádný právník dosud nesetkal. Výhoda takového nehmatatelného nařízení spočívá totiž v tom, že úřady donutí právníky, aby ho respektovali, ale na druhou stranu žádný důkaz pro takové nařízení neexistuje, takže ho úřady mohou kdykoliv veřejně prohlásit za ,vylhanou fámu‘. A pokud někdo tvrdí opak, považuje se to za ,zlý útok‘ na stranu a vládu.“
Hnutí, které na základě této metody a na základě spisů jejího tvůrce Li Chuang-ťi (*1951/1952) vzniklo, zažívalo v letech Kao Č’-šengova působení na samém konci 90. let a v prvních letech 21. století bezprecedentní pronásledování. Jeho součástí bylo i odebírání tělesných orgánů vězněným příslušníkům hnutí Fa-lun-kung. Pronásledování dále trvá, i když se zdá, že v posledních letech bylo zastíněno podobně těžkým pronásledováním muslimských Ujgurů. Kao Č’-šeng odhadoval v době, kdy psal svou knihu, počet vězněných stoupenců hnutí Fa-lun-kung na sto tisíc (str. 73).
„Čínský komunistický režim v posledních letech spáchal hrozné zločiny proti lidem, kteří pokojně a v souladu se zákonem bránili základní lidská práva. Občanům byly dramatickým a nezákonným způsobem – bitím, mučením, vězněním a dokonce i vražděním – odpírány všechny možné způsoby, kterými se lze obhajovat a domáhat se svých práv.“
Není divu, že toto bezpráví postihlo i Kao Č’-šenga. Roku 2006 začal být šikanován policií, roku 2007 byl zatčen, byl vězněn na několika místech, naposledy navštíven roku 2012 a poslední zprávy o něm jsou z roku 2017.
„Ptám se: Existují vůbec ještě nějaké zločiny, které by policie v Číně dosud nestačila spáchat?“ (str. 165)
Od té doby je nezvěstný. Rodině se podařilo v roce 2009 emigrovat do Thajska a získat azyl v USA. Jeho život je stručně popsán také na české Wikipedii, informace přináší i internetové noviny The Epoch Times, jejichž vznik byl iniciován čínskými emigranty.
Psali jsme v Dingiru:
Zušlechťováním proti perzekuci. Rozhovor s Milanem Kajínkem, šéfredaktorem časopisu Velká Epocha, Dingir 14 (2), 2011.
Zdeněk Vojtíšek, „Sekta skrz naskrz“. Čínské úřady legitimují represe západními stereotypy o sektách, Dingir 24 (2), 2021.
Související články: