Pražského sjezdu se zúčastnilo 15 tisíc svědků Jehovových

Libeňská aréna v Praze (v současnosti známa jako O2 aréna) hostila od pátku 5. do neděle 7. července 2024 bezmála 15 tisíc účastníků mimořádného sjezdu svědků Jehovových. Program „Oznamuj dobrou zprávu“ probíhal někdy i v přímém přenosu paralelně ještě také v Ostravě, Bratislavě, Nitře a Michalovcích. Kromě Česka a Slovenska se stejné sjezdy od června do října uskutečňují v dalších třinácti zemích světa. Co do počtu návštěvníků v Praze se jednalo o druhou největší akci, kterou u nás Náboženská společnost svědkové Jehovovi (NSSJ) za dobu svého zdejšího působení uspořádala. Jak uvádí tisková zpráva, pouze sjezdu na Strahovském stadionu v roce 1991 se zúčastnilo více lidí, a to přes 74 tisíc. Jak sdělil mluvčí NSSJ David Kulla, „mimořádný“ sjezd je v terminologii svědků menší než „mezinárodní“, který mívá více než 20 tisíc účastníků, a větší než „regionální“, při kterém se počítá jen s několika tisíci svědků. Více o sjezdech jsme psali vloni zde.

Přímo v Libeňské aréně se sjezdu účastnilo 15 tisíc svědků, paralelně sjezd probíhal ještě v Ostravě, Bratislavě, Nitře a Michalovcích.

Na koordinaci letošního sjezdu se podílelo přibližně šest tisíc dobrovolníků z Česka, Slovenska a Německa. Zajišťovali technicky a organizačně nejen průběh události, ale například také ubytování, stravování, dopravu a kulturně-poznávací doprovodný program pro přibližně tři tisíce zahraničních delegátů z celého světa. Ve spolupráci s Dopravním podnikem Hlavního města Prahy bylo domluveno posílení dopravních spojů v okolí Libeňské arény, na místě se podařilo zajistit plynulé příchody i odchody návštěvníků i při striktním dodržení všech bezpečnostních předpisů, zdarma byl zajištěn pitný režim, bylo zřízeno stanoviště první pomoci pro případ náhlých zdravotních komplikací, dobrovolníci pomáhali méně pohyblivým účastníkům na schodištích a podobně. Návštěvník tak bezpochyby hodnotil organizaci události jako příkladnou a komfortní.

Program v sále probíhal na dvou pódiích v češtině a ukrajinštině.

Pozoruhodné bylo prostorové uspořádání, zvuková a přenosová stránka události, kdy se na místě koordinovaly tři jazykové mutace programu a přenosy proslovů hostů z vedoucího sboru sjezdům na jiných místech Česka a Slovenska. V Nitře byl program tlumočen do maďarštiny, v Michalovcích do romštiny. Uprostřed arény se nacházelo dvojité pódium s čtyřstěnnou obrazovkou. Na jedné straně vystupovali čeští a zahraniční řečníci s českými tlumočníky, na druhé straně pak řečníci a tlumočníci ukrajinští. Celý prostor arény byl sice ozvučen v češtině, ale rusky a ukrajinsky hovořící účastníci, kterých bylo velké množství, mohli díky audio portům sledovat ve vyhrazeném segmentu program na vlastním pódiu a vlastních obrazovkách. Třetí jazykovou mutaci programu v angličtině si pak na svých portech mohli naladit účastníci z dalších zemí.

Ukrajinská sekce před druhým pódiem.

Každý ze sjezdových dnů byl rozdělen do dvou bloků – dopoledního (9:20–12:20) a odpoledního (13:35–17:00). Program pak obsahoval písně, modlitby, biblická čtení a proslovy řečníků, která mapovaly různé aspekty evangelia o Ježíši Kristu v pojetí svědků Jehovových. Plný program sjezdu je dostupný zde. Jak vyplynulo z rozhovorů s účastníky, důležitým a s nadšením očekávaným bodem pátečního a sobotního dopoledního bloku bylo promítání dvou částí prvního dílu seriálového projektu „Dobrá zpráva podle Ježíše“ (lze shlédnout zde). Události Ježíšova narození a raného života ztvárněné v tomto seriálu následně sloužily jako podklad pro projevy řečníků na pódiích. Ti se věnovali detailním rozborům jednotlivých zpráv na základě biblických veršů. Odpolední bloky se pak více zaměřovaly na jejich aplikaci v každodenním životě svědků a v jejich zvěstovatelské službě.

Křty probíhaly během sobotní polední přestávky.

Známou součástí sjezdových událostí jsou hromadné křty nových věřících. Pro tento účel byl v blízkosti pódia připraven bazén. Kázáním pro nové křtěnce, společnou modlitbou a slibem vrcholil program sobotního dopoledne, samotné křty asi stovky mužů a žen různého věku pak probíhaly během polední přestávky.

Pokud srovnáme jiné české sjezdy (třeba právě ty v 90. letech) s tímto, co bylo stejné a co jiné? Stejná určitě stoprocentní ukázněnost svědků a promyšlené jednání velkého počtu dobrovolníků. Organizačně zůstávají svědkové velmi dobří. Vše je ale daleko profesionálnější, a to nejen technicky: ani proslovy na biblická témata neměly žádnou formální chybu. Zároveň zmizely tzv. dramatizace, tedy přehrávání biblických příběhů nebo scének ze života na pódiu (někdy roztomilé, někdy mírně trapné), a byly nahrazeny profesionálně vytvořenými videosnímky.

Korejští delegáti v tradičních oděvech.

Ale hlavně se změnila – pokud můžeme posoudit – atmosféra sjezdu. Typické asketické chování svědků trochu zůstalo při improvizovaných obědech z ubrousku, alobalu či plastové misky, ale jinak byl sjezd také reprezentativně společenskou událostí. To bylo patrné nejen z elegantního a slavnostního oblečení (u cizinců navíc krojů a jiných etnických oděvů), jímž svědkové budili pozornost a výrazně se odlišovali i při cestování hromadnou dopravou, ale ukázalo se to také v doprovodném programu, který – jak vyprávěl mluvčí NSSJ – tvořila procházka Prahou, plavba po Vltavě, výlet na Karlštejn nebo do Plzně. V Plzni se v pivovaru prý i pilo pivo (jedna sklenice), a dokonce se i trochu tančilo. Během sjezdu si účastníci navíc vyměňovali malé balíčky s drobnými upomínkovými (obvykle rukodělnými) výrobky a vizitkou dárce s fotografií, jménem a kontaktními údaji. V povzbuzování k blízkým vztahům a v tvorbě společenství (ale i v jiných oblastech) se svědkové v posledních desetiletích viditelně přibližují ostatním církvím a náboženským společnostem. Stejně jako ony si patrně uvědomují, jak je mezilidský kontakt a společenský duch v postmoderní době důležitý.

Fotogalerie z události:

Všechny fotografie: Jitka Schlichtsová.

Časopis Dingir s tématem „Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenství“.

Psali jsme v Dingiru:

téma čísla 3/2009: Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenství (plný text čísla zde)

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Fanda
Fanda
10. 7. 2024 14:29

Tak jsem první? OK 🙂 Především chci poděkovat autorům reportáže za věcnost a objektivitu. Pár slov na vysvětlení: V 90. letech bylo období, kdy jsme připravovali jídlo pro účastníky sjezdů v naší režii. Bylo to však organizačně neúměrně náročné a lidé trávili polovinu polední přestávky ve frontě na řízek s chlebem. Od toho jsme upustili. Pokud si pamatuji, tak jsme nikdy nevyužívali nabídky občerstvení ve stáncích. Nejen kvůli frontám, ale také naši organizátoři nechtěli vystavovat účastníky sjezdu předraženým nápojům a párkům v rohlíku. Nakonec nikdo nemá problém s přípravou jídla podle vlastní chuti, případně s návštěvou blízké restaureace, pokud dá přednost pohodlí před setkáními s lidmi, které dlouho… Číst dále ->