Pozvánka: 15. ročník festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu

Himalájské centrum Potala o. p. s. zve čtenáře Náboženského infoservisu na každoroční přehlídku tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM. Promítání budou probíhat ve dnech 11. až 13. prosince 2023 v malém sále pražského kina Světozor. Patnáctý ročník nabídne celkem šest snímků v pěti promítáních (v jednom případě jde o dva krátké filmy v rámci jednoho promítání).

Program a anotace filmů:

11. 12. od 20:15 hod. Lhamo a Skalbe (Lhamo and Skalbe), r. Sonthar Gjal, drama, Čína, 110 min.

Lhamo a Skalbe se nemohou vzít, když zjistí, že Skalbe již uzavřel právoplatné manželství. Skalbe se vydá na cestu, aby našel svou ex-manželku. Zjistí však, že se poté, co porušila manželský slib, zřekla světského života – a to komplikuje rozvod. Mezitím Lhamo získává roli „hříšné“ ženy uvržené do pekla v tradičním kuse tibetské opery. Jak roste její antipatie k postavě, z tajemství zamčeného hluboko v jejím srdci začíná na povrch vyplouvat strach z manželství.

12. 12. od 18:15 hod. Prase, kuře a pytel rýže (A pig, a chicken and a a bag of rice), r. Mark Gould, Austrálie 2004, dokument, 47 min.

Dokument je příběhem lásky dvou lidí, dvou kultur a lásky k duchovní cestě, kterou nabízí tibetský buddhismus. Phil Bathols je Australan a Sonam Ongmu Denzonpa je ze Sikkimu. Toto okouzlující vyprávění příběhu jejich svatby v Himálaji je tak trochu meditací o lásce, manželství a buddhismu. Je to intimní příběh buddhistické rodiny ze Sikkimu a jejich vztahu ke škole Karma-kagjü tibetského buddhismu a jejímu vůdci Jeho Svatosti 17. karmapovi.

12. 12. od 18:15 hod. Pouť za Kálačakrou (Pilgrimage to the Kalachakra), r. Mark Gould, Austrálie 2016, dokument, 26 min.

Australští poutníci se účastní 33. učení o Kálačakře v Le, hlavním městě indického Ladaku, které vede Jeho Svatost 14. tibetský dalajlama.  Naši poutníci se spolu se 150 000 buddhisty z celého světa účastní dvanácti velkolepých dnů buddhistického učení, oslav a modliteb, odehrávajících se v krásné, vyprahlé horské oblasti Ladak – v nadmořské výšce přes 4 000 metrů. Film zkoumá a zaznamenává představy poutníků na začátku učení, hloubku zážitků během učení, co si odvážejí pro svůj vnitřní život a kam je tato zkušenost posunula. Součástí filmu je rozhovor s Jeho Svatostí dalajlamou a profesorem Robertem Thurmanem.

12. 12. od 20:15 hod. Balonek (Baloon), r. Päma Cchetän, Čína 2019, 102 min.

Film zobrazuje boj tibetské rodiny mezi náboženským konzervativismem a sexuální emancipací. Dolkar a její manžel, pastevci ovcí, mají tři syny. Aby naplňovala politiku jednoho dítěte, zavedenou čínskými úřady, používá Dolkar jako prostředek proti početí kondomy, praktiku, která v této tradiční společnosti není příliš rozšířená.

13.12. od 18:15 hod. Příští strážce (The Next Guardian), r. Arun Bhattarai a Dorottya Zurbó, Maďarsko 2017, dokument, 75 min.

V odlehlé vesnici v himálajském království Bhútán se bratři Gjembo (16) a Taši (15) bezcílně potulují, zatímco jejich otec pečlivě leští starobylé relikvie na oltáři rodinného kláštera. Rodina si předává starost o klášter z generace na generaci. Otec chce, aby jeho syn Gjembo pokračoval v rodinné tradici. Ten má ale jiné touhy, stejně jako jeho sestra. Film nám pomocí hořkosladkých mikropříběhů představuje bhútánskou rodinu a střet protichůdných snů dvou generací jejích členů.

13. 12. od 20:15 hod. Thugdam: Mezi světy (Tukdam: Between Worlds), r. Donagh Coleman, dokument, Nepál 2022, 91 min.

Tento dokument zkoumá fenomén, který nevídaně rozmazává hranici mezi životem a smrtí. Pokročilí meditující tibetského buddhismu umírají vědomě kontrolovaným způsobem. Ačkoli podle našich biomedicínských měřítek jsou mrtví, často zůstávají vzpřímeně sedět v meditaci. Jejich těla zůstávají svěží a jako živá, bez známek rozkladu po celé dny, někdy týdny po klinické smrti. Na základě přelomového výzkumu a intimních příběhů smrti tibetských meditujících staví film vedle sebe vědeckou i tibetskou perspektivu pohledu a snaží se rozluštit mystérium thugdamu.

Další podrobnosti a rezervační systém jsou k dispozici v internetové prezentaci festivalu.

Psali jsme v Dingiru:

Téma Dingiru 4/2004: Tibetský buddhismus (plný text čísla zde)

Téma Dingiru 3/2020: Tibet v české společnosti (obsah a vybrané texty zde)

Rozhovor se Zuzanou Ondomišiovou: To poslední, co si Čína nepodmanila.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments