Óm chanting s pražským společenstvím Bhakti Márga

Skupinové zpívání mantry „óm“ (Om chanting) je jednoduchý náboženský obřad, který vychází z předpokladu, že tato mantra je zvukem zpřítomňujícím božskou skutečnost v tomto iluzorním světě. Tento obřad zařadil duchovní vůdce svámí Višvánanda (reportáž z jeho návštěvy v Praze je zde) mezi techniky, které dohromady tvoří tzv. átma krijá jógu,[i] páteřní program nového náboženského hnutí Bhakti Márga. Ve své internetové prezentaci společenství Bhakti Márga uvádí:

OM Chanting je skupinová technika, která využívá transformační sílu zvuku OṀ k aktivování sebeharmonizujícího potenciálu účastníků. Kromě osobního přínosu OM Chanting také službou lidstvu. – Vibrační vlny, které vznikají při OM Chantingu, se šíří do okruhu dvou kilometrů a vytvářejí harmonické, klidné prostředí a jednotu mezi lidmi a přírodou. I po jeho skončení rezonuje OṀ v těle účastníků a umožňuje jim sdílet příznivé vibrace všude, kam přijdou.

Zdroj ilustrace zde.

Podobnými slovy připravují členové společenství Bhakti Márga i návštěvníky, kteří přišli do domu Maitrea na pražském Starém Městě v úterý 16. dubna na Óm chanting poprvé.[ii] Hovoří o tom, že při společném zpěvu vzniká energie, kterou dokonce někdo viděl jako světelný sloup s patou uprostřed kruhů zpívajících. Aby „energie nepoklesla“, je proto důležité zachovat tvar kruhu, stále zpívat a neodcházet. Je také dobré vytvořit z prstů rukou některou mudru, posvátné gesto, které může vyjadřovat soustředění, moudrost apod., a to proto, aby vznikající energie v těle dobře proudila a čistily se čakry. Božská kosmická energie má totiž být léčivá, blahodárná pro jednotlivce, společenství, město, zemi i planetu Zemi. Zazněl i krátký příběh o tom, že po zpívání mantry óm se na „taková hrozná místa“, jakými jsou Osvětim nebo Terezín, vrátili ptáci.

K tomu, aby energie vznikala, je ovšem podle organizátorů třeba, aby byli autorizováni svámím Višvánandou: bez něho a bez Babádžího by zpívání nebylo účinné. Vysvětlují, že Babádží je Višvánandův učitel, který žije v Himálaji už pět tisíc let a s nímž se Višvánanda podle svých slov setkal. Před začátkem zpěvu mantry óm se proto účastníci obracejí pro požehnání právě na Višvánandu a Babádžího společnou recitací manter. A ještě dříve mohou napsat na lístečky svá přání a své záležitosti, které mají být vyřešeny, a vložit je do krabice. Ta je pak umístěna doprostřed soustředných kruhů, které účastníci vytvářejí. Energie, která vzniká ze společného zpěvu mantry óm, má pomoci se záležitostmi, které jsou na nich uvedeny. Doprostřed kruhů se také vkládají lahve s vodou, aby jejich obsah byl nabit kosmickou energií.

Oltář. Foto: autor.

Účastníci totiž sedí na polštářích ve dvou soustředných kruzích v pravidelných rozestupech a jsou obráceni tváří k lidem v druhém kruhu. Ve vnějším kruhu jsou dvě třetiny účastníků, ve vnitřním jedna třetina. Zpívá se po dobu 45 minut, každý ve svém tempu a tónině. Zpěv asi pětadvaceti přítomných se slévá do mohutného zvukového proudu. Účastníci ve vnitřním kruhu se vždy po 15 minutách vyměňují, aniž by zpěv byl přerušen.

Zpěv končí ve stanoveném čase a účastníci si třou dlaně, aby v nich koncentrovali božskou energii, a ruce pak přikládají k místům svých těl, která je bolí nebo která to z jiného důvodu potřebují. Obřad zpívání mantry byl zakončen meditací, v níž je vizualizována planeta Země a je vysílána láska celé Zemi, lidem, přírodě, městu, republice, řekám, horám, oceánům apod.

Pomůcky připravené pro púdžu. Foto: autor.
Prasád. Foto: autor.

Po Óm chantingu následovaly ještě dvě púdži (bohoslužby), první náležela paramahamsovi Višvánandovi, a byla tedy gurupúdžou, druhá bohu Rámovi, protože právě začínal svátek jeho narození (Rámanavámi). Obě bohoslužby vedla púdžárí a ostatní se podíleli zpěvem bhadžanů (oddaných písní) a recitací manter. Pro všechny účastníky se nakonec bohatě rozdával prasád – obětované a božstvem požehnané jídlo (ovoce, sladkosti apod.).

 

Poznámky:

[i] Čeští stoupenci Višvanándy dávají přednost anglické, tedy mezinárodní transkripci jmen a pojmů, a píší tedy „Vishwananda“, „Atma Kriya Yoga“ apod.

[ii]  Dříve byl používán název Óm Healing.

Náhledová fotografie Óm chanting ve společenství Bhakti Márga v Mannheimu ze zdroje zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments