Pozvánka: 14. ročník festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu

Nezisková organizace Potala o. p. s. zve čtenáře Náboženského infoservisu na 14. ročník filmového festivalu FLIM. Ten se v souvislosti s činností organizace věnuje tematice Tibetu a tibetské filmové tvorby. Letošní ročník proběhne ve dnech 6. a 7. prosince 2022. Program festivalu, který bude letos hostit pražské kino Světozor, a možnost rezervace vstupenek je zde.

Program a trailery filmů:

6.12.2022 18:00 Poslední dalajlama?

Dokument POSLEDNÍ DALAJLAMA? je čerstvým pohledem na to, co je v 82 letech důležité pro Jeho Svatost 14. dalajlamu: historická konfrontace mezi Tibetem a Čínou; jeho vliv v politické, duchovní a vzdělávací sféře; a jeho osobní pocity ohledně stárnutí, umírání a toho, zda bude posledním dalajlamou. Film umně proplétá archivní a současné záběry z Lemleho průkopnického SOUCÍTĚNÍ V EXILU: Příběh 14. dalajlamy (1992); intimní rozhovory s Jeho Svatostí, natočené po 25 letech; a rozhovory s rodinou a obyvateli Západu, které inspiroval od svého odchodu z Tibetu do exilu v roce 1959. Film je umocněn krásnou originální hudbou, kterou složili a natočili Philip Glass a tibetský hudebník Tändzin Čhögjal (Tenzin Choegyal).

6.12.2022 20:30 Vara: Požehnání

Ve svěží krajině tradiční indické vesnice se odvíjí nadčasový příběh zakázané lásky. Líla je bezstarostná, šťastná dívka zcela oddaná Krišnovi. Její matka je zkušená učitelka klasického indického tance a dévadásí – indická chrámová tanečnice provdaná za hinduistického boha. S pomocí pozorného oka a instrukcí své matky se Líla brzy stane tanečnicí podmanivé hloubky. V této tradiční indické vesnici se však na chrámové tanečnice pohlíží svrchu a Líla se svojí matkou se ocitnou na okraji společnosti a bojují o přežití. Šjám, vesnický chlapec z nejnižší kasty, doufá, že se stane sochařem, aby mohl uniknout za lepším životem ve městě. Požádá Lílu, aby mu stála modelem, a ona souhlasí, i když ví, že pokud budou spolu objeveni, ocitnou se jejich životy v ohrožení. Setkávají se tajně a Šjám tvoří sochu Líly ve formě bohyně Sarasvatí. Čím více času tráví společně, tím více to Lílu k němu přitahuje. Myšlenky na Šjáma začínají pronikat světa Líliny fantasie, jejího tance a dokonce i do její víry. Subha, starosta obce, byl pověřen, aby našel manželku pro Prakáše, mladého bohatého statkáře – a Prakášovi se zalíbila Líla. Když Subha odhalí vztah Líly a Šjáma, Líla čelí hroznému rozhodnutí a musí najít způsob, jak zachránit sebe samu, svou matku isvou lásku, aniž by obětovala vlastní štěstí. Uznávaný spisovatel a režisér Khjence Norbu (Pohár, Poutníci a kouzelníci) plynule propojuje příběh s živými snovými světy hinduistických bohů, klasického indického tance a příjemně vtíravé hudby a vytváří tak smyslný a nezapomenutelný svět.

7.12.2022 18:15 Slova mého dokonalého učitele

Od mistrovství světa v Německu až po vzdálené buddhistické království Bhútán jsou tři studenti na cestě, o které doufají, že povede k moudrosti. Háček je… učitel. Khjence Norbu, posedlý fotbalem, charismatický filmař a světoobčan, může být jedním z nejvýznamnějších tibetských buddhistických učitelů, ale zdá se, že je to popis práce, kterou potutelně odmítá na každém kroku.

7.12.2022 20:45 Hledá se dáma s tesáky a knírem 

V našem stále více mechanizovaném a automatizovaném světě, který nevěří na pověry a mystiku, tento příběh ukazuje, jak životně důležité jsou naše mizející starověké moudrosti a tradiční víry. Film se zaměřuje na odvěkou himálajskou oslavu ženské energie jako nejvyššího aspektu bytí. Tato energie je zásadní pro naši vlastní nestálou éru, tato energie je zosobněna v tantrickém buddhismu postavami dákiní, které se mohou jevit jako živé bytosti s téměř nadpřirozenými schopnostmi, dávat nebo odebírat naši životní sílu a poskytovat směr, vedení nebo zkázu našim životům.

Náhledový obrázek: Dalajlama. Zdroj: internetová prezentace festivalu.

Psali jsme v Dingiru:

Téma Dingiru 4/2004: Tibetský buddhismus (plný text čísla zde)

Téma Dingiru 3/2020: Tibet v české společnosti (obsah a vybrané texty zde)

Rozhovor se Zuzanou Ondomišiovou: To poslední, co si Čína nepodmanila.

 

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments