Křesťané v Anglii a Walesu jsou už minoritou

Minulé úterý britský statistický úřad (Office for National Statistics) zveřejnil výsledky náboženské otázky v Anglii a Walesu při sčítání lidu roku 2021. Poprvé se tam deklarovalo jako „křesťan“ méně než polovina (46,2 %) populace. Oproti poslednímu sčítání roku 2011, kdy to bylo 59,3 %, je to pokles o 13,1 %.

Přesto zůstává odpověď „křesťan“ nejčastější. Druhou nejčastější odpověď je „bez náboženství“ (“no religion”). Počet těchto tzv. nones vzrostl během posledních deseti let o 12 % a dosahuje nyní 37,2 % (roku 2011 to bylo 25,2 %). Více než každý třetí a Anglii a Walesu se tedy považuje za člověka bez náboženství. Z těchto dvou zemí Wales vykazuje větší pokles počtu křesťanů (o 14 %) a větší růst počtu „nones“ (o 14,5 %).

Srovnání populace podle náboženství v Anglii a Walesu v letech 2011 a 2021. Zdroj: Office for National Statistics – Census 2021. Graf je možné zvětšit.

Vzrostl také počet obyvatel, kteří se hlásí jako muslimové a hinduisté. Muslimů by mělo být v současnosti asi 3,9 miliónu (z 56 miliónů respondentů), což znamená růst na 6,5 % oproti roku 2011, kdy tvořili 4,9 % respondentů. Menší počty jsou těch, kteří se hlásí k indickým tradicím: nyní jich je asi milión, což znamená 1,7 % respondentů. Největší náboženská různost je nepřekvapivě v Londýně: čtvrtina obyvatel tohoto velkoměsta (25,3 %) se hlásí k jinému náboženství než ke křesťanství.

„Náboženská otázka“ je při sčítání dobrovolná; při loňském sčítání na ni odpovědělo 94 % respondentů, což je o více než 7 % více než před deseti lety. Výsledky sčítání ve Skotsku a Severním Irsku, tedy ve dvou zbývajících zemích Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, budou zveřejněny zvlášť.

Skutečnost, že v Anglii a Walesu jsou křesťané minoritou, bude dříve či později pravděpodobně vyžadovat změnu postavení anglikánské církve ve veřejném dění. Je otázka, zda bude i nadále udržitelné tak silné provázání státu a anglikánské církve. To se projevuje například státním financováním církevních škol, přítomností anglikánských biskupů v horní komoře Parlamentu nebo tím, že král formálně stojí v čele církve a nosí titul „obhájce víry“.

Náhledová fotografie: The Anglican Mom.

S přihlédnutím k článku Jilla Lawlesse, Religion New Service.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan Štampach
7. 12. 2022 13:55

Děkuji autorovi za aktuální informaci. Dovolím si připojit sdělení, že z anglikánů má pozici Established Church už jen Církev Anglie. Církev Walesu se vzdala této pozice již roku 1920. Nynější král Karel III. ještě jako následník trůnu se měl vyslovit, že by preferoval titul Defender of Faith místo současného Defender of the Faith. Že by se tedy tato role vztahovala na jakoukoli víru, ne jen na jeden církevní subjekt. Takovou roli už má jako král Kanady. Podle současných informací má pro príští parlamentní volby silné preference Labouristická strana a ta má v programu zrušení současné Sněmovny lordů i s pozicemi 25 anglických biskupů… Číst dále ->