Do sebe s tarotem

V sobotu 19. 11. 2022 jsem se zúčastnil tarotového semináře pod názvem Do sebe s tarotem. Seminář vedla Anna Bechná (*1984), známá plzeňská kartářka, autorka dvou knih o práci s tarotem Čas na tarot a Čas na tarot 2. Ve společném prostoru se setkalo celkem deset účastníků včetně lektorky. Seminář začal v deset hodin dopoledne a trval přibližně do půl šesté večer. Povaha semináře byla přátelská a zážitková, místy i velmi intimní – lidé ve spolupráci s tarotovými kartami a druhými účastníky otevírali svá podstatná životní témata, často nelehká. Spíše než seminář v didaktickém slova smyslu měla akce charakter autentického duchovního setkání.

Anna Bechná (vpravo) při výkladu. (Foto Matěj Čihák)

Společnou práci otevřel výklad karty na téma „Co o mně máte vědět?“, který byl jakýmsi úvodem k tomu, s čím do setkání vstupujeme. Zajímavé oblasti našich životů se ale začali otevírat s kartou „Moje skutečné téma“. Každý z účastníků přišel s nějakým životním tématem (např. rodinné problémy, zdravotní stav atd.) a karta „Moje skutečné téma“ pak poukázala na to, jaké téma opravdu leží v pozadí tohoto problému. Další karta měla poradní charakter, jmenovala se „Co s tím“.

Každý z účastníků pracoval s kartami, které si přinesl. Účastníci, kteří si karty nepřinesli, si mohli půjčit z bohaté nabídky několika desítek balíčků, které lektorka poskytla k prohlížení a sdílení. Zajímavým exemplářem byl např. Starman Tarot, na jehož výtvarném provedení se spolupodílel britský zpěvák David Bowie (1947–2016). Mnoho účastníků pracovalo s moderním Tarotem světla a stínu (v originále Light Seer’s Tarot), který vyšel v češtině teprve v roce 2021, ale získal si velkou popularitu.

Kromě témat souvisejících s tarotovými kartami a individuálními problémy účastníků, přišly na přetřes i obecnější duchovní koncepty. Velmi silně se řešilo téma sebepřijetí sama sebe i se svými nedokonalostmi. Téma hojnosti se řešilo skrze „Tarotové konstelace“, techniku, která propojuje systemické konstelace Berta Hellingera (1925–2019) s výkladem tarotových karet. Lektorka několikrát v různých souvislostech upozornila na problematiku „spirituálního bypassu“, což je téma v současnosti dosti aktuální a probírané. V češtině k němu vyšla kniha Duchovní unikání od Roberta Masterse (*1947).

V závěru setkání přišla řeč i na končící „věk Ryb“ a začínající „věk Vodnáře“. Podle lektorky se nacházíme na přechodu mezi věky a potrvá ještě zhruba 100-200 let, než se zcela přesunem do „věku Vodnáře“. Co tyto věky od sebe odlišuje především, je přístup ke spiritualitě: zatímco ve „věku Ryb“ šlo o to následovat nějakou duchovní autoritu, ve „věku Vodnáře“ musí veškeré spirituální usilování vycházet přímo z jednotlivce, z jeho nitra, z jeho vlastní integrity a síly.

Účastníci semináře si také mohli vyzkoušet různé techniky výkladu, jako je „Spirála“, sloužící k podrobnějšímu prozkoumání dlouhodobého životního problému, nebo „Co je pod tím?“, která hledá hlubší příčiny skryté pod povrchem jevů. Působivou technikou je „Prázdná židle“, kdy naproti tazateli sedí vykladač s kartami a zastupuje nějakou osobu z tazatelova života. Tazatel pokládá osobě (zastoupené vykladačem) otázky a vykladač na ně odpovídá podle toho, jaké karty mu vycházejí.

Pokud bych měl shrnout tři nejzásadnější ponaučení, která jsem si ze semináře odnesl, byly to následující:

klíčovou roli hraje stav mojí mysli během výkladu;

je třeba co nejlépe formulovat otázku;

všechny podstatné informace jsou v obrázku, není třeba žádných vysvětlujících knížek, ani se učit, „co která karta znamená“.

Všechny tři poznatky jsem i předtím jaksi tušil, ale teprve na semináři mi došla jejich důležitost, zejména u bodu číslo tři. Nicméně to, že „stejně už všechno víme, a jen to znovuobjevujeme,“ na setkání také několikrát zaznělo.

Intenzita společného sdílení, ale i vlastního sebeobjevování, mě překvapila. Myslel jsem, že se naučím něco nového o kartách, což se stalo, ale především jsem se dozvěděl mnoho nového o sobě a o lidech obecně. Seminář rozhodně dostál svému názvu.

Náhledová fotografie: Oltář s karetními balíčky, jídlem a kamenem z tzv. „bosenských pyramid“. (Foto Matěj Čihák)

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments