O hadždž se letos bude losovat

V Saúdské Arábii nyní vrcholí přípravy na letošní ročník mekkánské pouti, které se již budou smět účastnit také poutníci ze zahraničí. Letošní opatření zahrnují povinné nošení ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách, na přání organizátorů jednotlivých akcí pak případně i venku, věk účastníků nižší než 65 let a elektronický rezervační systém. Nadále sice již nejsou vyžadována potvrzení o očkování proti koronaviru, ale zahraniční návštěvníci musí předložit negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin.

Hadždž (pouť do Mekky) je jedním z pěti pilířů islámu. Koná se mezi 7. a 12. dnem měsíce dhú’l-hidždža, v gregoriánském kalendáři letos připadá na období od západu slunce ve čtvrtek 7. července do západu slunce v úterý 12. července. Pokud je to jen trochu možné, měl by pouť jednou za život vykonat každý muslim. Ne každému se to však podaří, ať už z důvodů finančních (náklady spojené s cestou a pobytem v Mekce jsou v tomto období opravdu vysoké), kapacitních (Mekka může přijmout jen omezený počet poutníků) či zdravotních. V předchozích dvou letech navíc vykonání pouti mnohým znemožňovala epidemiologická situace a přísná opatření. Pouti se směli účastnit jen očkovaní občané Saúdské Arábie.

Zájem muslimů o vykonání pouti každoročně dalece přesahuje ubytovací i hygienické kapacity města Mekky, z čehož profitují různé, někdy i falešné cestovní agentury a zprostředkovatelé, kteří slibují vyřízení všeho potřebného a jistotu účasti. Pro letošní rok tak Saúdská Arábie přistoupila k vytvoření elektronického rezervačního systému, který má kupčení s poutí i podvodům zabránit. Pro poutníky ze zahraničí bylo z celkové kapacity milionu návštěvníků vyčleněno 850 tisíc míst. Ta budou rozdělena losem mezi ty, kdo se během minulého týdne zaregistrovali skrze elektronický systém nebo jsou klienty některé ze státem akreditovaných cestovních kanceláří pro hadždž.

 

Zdroje: Aljazeera.com, France24.com.

Náhledová fotografie: Hadždž v roce 2020 provázela protipandemická opatření v podobě dodržování rozestupů a ochrany dýchacích cest. Foto: Leo Morgan (Shutterstock).

 

Související příspěvky:

ÍD AL-ADHÁ – SVÁTEK OBĚTI.

HADŽDŽ V AUTĚ A TIŠ’A BE’AV O RASOVÉ NEROVNOSTI.

CESTOU NECESTOU: POUTNÍCI VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ.

NÁBOŽENSKÁ POUŤ K MEKKÁNSKÉ KOSTCE V OPARU PŘEDČASÍ: EPIZODA I.

NÁBOŽENSKÁ POUŤ K MEKKÁNSKÉ KOSTCE V OPARU PŘEDČASÍ: EPIZODA II.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments