Jak čeští muslimové vnímají události ve Francii

Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Alrawi vydal v sobotu 31. 10. 2020 následující prohlášení (v internetové prezentaci Ústředí zde není zatím uveřejněno; je k dispozici na facebookovém profilu Ústředí a bylo také poskytnuto iniciativě Společný hlas):

Je naší morální povinností odsoudit trestuhodné násilí, k němuž v uplynulých dnech došlo ve francouzských městech ze strany několika mladých muslimů. Tyto činy ukazují na závažnou akulturaci těchto lidí a naprostou neznalost pravé podstaty islámského učení a jeho nejzákladnějších předpisů, zdůrazňovaných všemi relevantními islámskými autoritami. Tato protiislámskost se odráží ve třech ohledech:

1. Žádný jedinec nemá právo sahat na život a práva jiného člověka bez ohledu na to, čeho se dotyčný dopustil, tím spíše, je-li nevinný.

2. Žádný muslim nemá právo brát do svých rukou realizaci islámských či jiných předpisů, jejichž výkon náleží výhradně legitimní soudní a exekutivní moci.

3. Žádný muslim, jedinec ani instituce, nemá právo bránit nějakému zlu krokem anebo způsobem, jehož provedení způsobí zlo ještě daleko větší.

Nejen proto, takové zrůdné činy nemohou nalézt nejmenšího pochopení.

Je však namístě zdůraznit, jak velké pohoršení v nás vzbuzuje opakované hanobení a urážení Posla Božího Muhammada, mír a požehnání s ním. Jsme zděšeni z toho, že se už nejedná o ojedinělé incidenty, ale o soustavnou, mnohaletou a cíleně přiživovanou kampaň proti více než 1,8 mld. obyvatel naší planety. V kombinaci s politicky infantilními, krátkozrakými a konfliktními vyjádřeními francouzské hlavy státu hrozí takto nepřátelské počiny rozdmýcháním globálního konfliktu bezprecedentního rozsahu. Z tohoto důvodu rezolutně odmítáme urážky a hanobení posvátných hodnot islámu, které Prorok, mír a požehnání s ním, zosobňuje. Požadujeme zastavit jejich šíření, vybízíme ke konstruktivnímu diplomatickému řešení vzniklé krize a voláme k rozhodnému odsudku urážek nejen islámského náboženství ve veřejné sféře.

V budování soužití muslimů a nemuslimů v některých západoevropských zemí došlo k hrubým prohřeškům. Jsme rádi, že ČR nesdílí stejnou historickou zátěž jako některé západoevropské země. Proto se neustále snažme, aby podobné problémy nezatěžovaly soužití lidí v naši společnosti, a proto také vyzýváme všechny, aby ve svých činech či vyjádřeních a komentářích nevytvářeli podobné zbytečné konflikty.

Apelujeme na všechny lidi, aby se nenechali mezi sebou rozeštvat a navzájem se důstojně respektovali.

Náhledová fotografie: Wikipedia Commons.

Související články:

Jak Češi zkoumají a vnímají islám.

Neznámi vandali posprejovali brněnskú mešitu.

4. výročí policejního zásahu mezi pražskými muslimy.

Patří islám k Německu, nebo ne?

Muslimové v Německu, němečtí muslimové.

Výsledky průzkumu vztahu Rakušanů k islámu.

Co prožívají muslimové na Slovensku.

Vnější tvář islámu: pohostinnost v Africe a Asii i náboženská netolerance v Evropě.

Koptští křesťané odpustili teroristům.

Ve Francii přibývá útoků na Židy.

Prakticky, věcně a srozumitelně o islámu.

Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
23. 11. 2022 4:38

Je to hrozné, jakých činů jsou schopni stoupenci monoteistických náboženství. Slova se často liší od skutečnosti.

J. Čížek
J. Čížek
4. 11. 2020 10:22

Je uklidňující vědět, že výzvy mnoha imámů k násilí proti “nevěřícím” vlastně představují jen “naprostou neznalost pravé podstaty islámského učení”. Opravdu objevné. Anebo spíše takíja? Soudě dle skrytých hrozeb, které následují.

Denisa Hrubá
Denisa Hrubá
Reply to  J. Čížek
4. 11. 2020 17:09

🙂 Ano, zcela souhlasím, také mne to velmi uklidnilo 🙂

Denisa
3. 11. 2020 14:49

Dobrý den. Pod tento článek jsem na facebookových stránkách Dingiru sdílela tři videa o islámu.

V jednom z videí vyjádřil svůj názor pan profesor Sokol, v druhém z videí vyjádřil názor pan profesor Piťha a třetí video byl rozhovor s vysoce postaveným imámem z ČR.

Já sama za sebe jsem se nikterak nevyjadřovala. Všechny videa, která jsem pod článkem na Facebooku sdílela, byla velice rychle smazána a proto žádám nápravu, není přeci možné takováto ponižující a bezdůvodná cenzura a dehonestace. To je otřesné.

Denisa Hrubá

Jitka Schlichtsová
Jitka Schlichtsová
Admin
Reply to  Denisa
4. 11. 2020 13:26

Vážená slečno Hrubá, ráda bych Vás jménem týmu, který spravuje profily na sociálních sítích, ujistila, že cílem nebylo ani Vaše ponížení, ani dehonestace. Příspěvky na Facebooku rozhodně necenzurujeme. Snažíme se pouze zachovat přehlednou diskusi, ve které uživatelé vyjadřují své vlastní názory sami za sebe a dodržují pravidla věcné a poctivé argumentace. Toto vysvětlení jste od kolegů na FB stránce také dostala. Video (či jiný odkaz) je možné přidat, ale pouze jako rozšíření či doložení informací, na kterých stavíte argumenty ve svém komentáři. Toto platí samozřejmě i pro diskusní příspěvky zde na webových stránkách. Děkujeme, že budete naše pravidla dodržovat.

Denisa Hrubá
Denisa Hrubá
Reply to  Jitka Schlichtsová
4. 11. 2020 17:17

Vážená slečno Schlichstová,

Tak jsem činila až doposud vždy, včera jsem neměla dostatek času a proto mi přišlo vhodné postovat videa, která mi hovoří z duše samozřejmě k tématu: a to o islámu.

Dále dodávám:

Rozhovor s předním islámským imámem jen doplňoval a potvrzoval pravdivost slov obou profesorů.

Stále mi nebylo zodpovězeno, z jakého důvodu byly smazány všechny tři komentáře dalších lidí, které jsem si už nemohla ani přečíst.

Děkuji za odpověď,

s pozdravem
Denisa Hrubá.

Čerčil
Čerčil
Reply to  Denisa Hrubá
4. 11. 2020 19:56

Dobrý den, slečno Hrubá,
můžete zmíněná videa sdílet prosím zde, společně se svým komentářem? Podle odůvodnění slečny Schlichtsové Vás smazali pouze z toho důvodu, že jste sdílená videa neuvedla svým pohledem…

Denisa
Reply to  Čerčil
5. 11. 2020 14:39

Děkuji Vám, samozřejmě, a velmi ráda, až budu mít čas.

Denisa
Reply to  Čerčil
6. 11. 2020 8:25

Ano, velmi ráda, až budu mít prostor a čas, děkuji Vám.

Jitka Schlichtsová
Jitka Schlichtsová
Admin
Reply to  Denisa Hrubá
4. 11. 2020 22:11

Ptala jsem se na to, ale moderátorka žádné další komentáře nesmazala a v systému, který jsem prošla, po nich také není žádná památka. Pokud tam skutečně nějaké další komentáře byly a zmizely, pak je odstranil autor sám. Tímto Vás chci požádat, abyste zde i na Facebooku přidávala pod články pouze příspěvky, které souvisí s tématem článku. Jiné věci, včetně takovéto stížnosti, lze řešit například formou zprávy v messengeru či emailem. Diskusní vlákna slouží pouze ke komentování článků. Věřím, že nyní se již vše vysvětlilo a pravidla komentování příspěvků, které jsme dnes zveřejnili na facebookové stránce, pomohou udržet otevřenou a věcnou komunikaci.

Denisa
Reply to  Jitka Schlichtsová
6. 11. 2020 8:32

Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že ony 3 komentáře byly napsány jako reakce na mnou zveřejněná videa, byly tedy v tzv. stejném vláknu, a jakmile jste ta videa smazala, tím pádem se smazaly i ty komentáře, neboť byly ve stejném tzv. vláknu.

Vaše slova o tom, že komentáře smazali uživatelé sami zcela náhodně, právě v okamžik, kdy jste smazala má videa, jsou tedy nepravdivá.