Poprvé po šedesáti letech od chvíle, kdy luterská Švédská církev začala umožňovat ženám duchovní službu, došlo k situaci, kdy církvi slouží více žen než mužů, i když jen těsně – farářek je v současnosti 50,1 %. Podle Cristiny Grenholmové, tajemnice Švédské církve, se to událo rychleji, než se předpokládalo. Dle zprávy z roku 1990 se totiž počty mužů a žen sloužících církvi měly vyrovnat až kolem roku 2090.
.jpg?DoProcessing=&w=550)
Ačkoliv bylo dosaženo tohoto milníku, ženy jsou ve Švédské církvi stále placeny méně než muži. Podle církevního časopisu Kyrkans Tidning činí průměrný rozdíl v měsíčních platech 2 200 švédských korun (cca 5 600 Kč), což Cristina Grenholmová vysvětluje tím, že muži zastávají v církvi většinu výše postavených, a tedy lépe placených pozic.
V současnosti ve většině farností slouží bohoslužby muži i ženy a dle Grenholmové je zásadní, aby se – pokud Bůh stvořil jak muže, tak ženu k obrazu svému – o rovnosti pohlaví nejen mluvilo, ale aby byly konány i konkrétní činy, které na to jednoznačně poukáží. V roce 2017 Švédská církev také nabádala faráře, aby se při hovoru o Bohu vyvarovali používání termínů jako je „Pán“ apod., které jednoznačně určují pohlaví, ale aby preferovali genderově neutrální jazyk s vysvětlením, že Bůh není člověk, a tedy se ho netýkají naše genderová vymezení. Toto stanovisko ale nebylo jednohlasně přivítáno. Například profesor teologie na Lundské universitě Christer Palmblad tvrdí, že tento přístup podrývá učení o Svaté Trojici a pospolitost s ostatními církvemi.
Švédská církev je největší luterskou církví v Evropě a hlásí se k ní více než 6 milionů věřících z celkových 10 milionů obyvatel Švédska, nicméně za poslední léta její popularita mezi zejména mladými Švédy upadá. Ženám bylo umožněno sloužit Švédské církvi v roce 1958 a první tři ženy byly vysvěceny dva roky nato; například v anglikánské církvi došli ke stejnému rozhodnutí až v roce 1992 a ženy tam v současnosti tvoří asi jednu třetinu všech farářů.
Na náhledové fotografii je reverendka Jennie Högbergová. Foto: Christopher Hunt, The Guardian.
Zdroje: The Guardian zde a zde.
Související příspěvky:
Luterskou církev ve Švédsku opouštějí věřící.
Luteráni a katolíci chtějí usilovat o jednotu.
Americkí luteráni si prvýkrát v dejinách zvolili afroamerické biskupky.
Napětí ve slovenské evangelické církvi.
Američtí metodisté nepřijali formulaci, že Bůh není muž ani žena.