Dnes, 2. června 2025, uplynulo 15 let od úmrtí Raymonda Victora Franze (1922–2010), bývalého člena vedoucího sboru, řídícího orgánu světové organizace svědků Jehovových. Zemřel ve věku 88 let ve Winstonu v Georgii na komplikace po pádu a krvácení do mozku.
Raymond Victor Franz se narodil 8. května 1922. Celý jeho život a život jeho rodiny byl spjatý se společenstvím badatelů Bible, které se od roku 1931 nazývá „svědkové Jehovovi“. Jeho otec byl badatelem Bible od roku 1913 a jeho strýc, Frederick Wiliam Franz, se stal později čtvrtým prezidentem Společnosti Strážná věž (Watch Tower Society) a významným tvůrcem nauk svědků Jehovových.
Raymond Franz absolvoval v roce 1944 biblickou školu Gilead určenou pro misionáře svědků Jehovových a působil jako misionář v Karibiku, Portoriku a Dominikánské republice. Jako zástupce svědků Jehovových se setkal při své misionářské práci s mnoha představiteli státní moci. Například v Dominikánské republice v roce 1956 s diktátorem Rafaelem Trujillem, když mu s nasazením vlastního života osobně předával petici za zrušení zákazu svědků Jehovových. V roce 1962 byl po návštěvě prezidenta Společnosti Strážná věž Nathana Homera Knorra jmenován služebníkem pobočky.
Trujillova třicetiletá vláda se považuje za jednu z nejkrvavějších na území Latinské Ameriky. Způsobila smrti více než 50 tisíc obětí. Franz potkal během svého misionářského působení v roce 1957 Cynthii Marii Badamovou (1935–2013, též absolventku Gileadu z roku 1956), jejímž prvním přidělením jako misionářky svědků Jehovových se stalo Portoriko. V roce 1959 se s ní oženil a manželský pár spolu zůstal až do konce Raymondova života.
V letech 1965 až 1980 pracoval Raymond Franz v ústředí svědků Jehovových v Brooklynu v New Yorku. Devět let (od roku 1971) zde působil jako člen vedoucího sboru svědků Jehovových. Stal se spoluautorem biblické encyklopedie Pomůcka k porozumění Bible, která je Společností Strážná věž s úpravami vydávána dodnes pod názvem Hlubší pochopení Písma (autoři ovšem nejsou v knihách uvedeni). V průběhu let ve vedoucím sboru se začal kriticky zamýšlet nad fungováním organizace, zejména nad autoritativním přístupem a potlačováním individuální svobody svědomí. V roce 1980 byl donucen rezignovat na své postavení a o rok později byl z organizace vyloučen. Své zkušenosti pak shrnul v knihách Krize svědomí a Hledání křesťanské svobody. Jsou to texty, které do hloubky nahlížejí do chodu náboženské společnosti svědků Jehovových. Raymond Franz zůstal věrný svému přesvědčení, že opravdová víra nesmí být řízena strachem, ale svobodným svědomím a osobním hledáním pravdy. O organizaci svědků Jehovových ovšem nikdy nemluvil špatně.
Již ve vysokém věku navštívil ve dnech 10. až 13. října 2007 také Prahu. Při své několikadenní návštěvě při příležitosti prezentace českého překladu své druhé knihy Hledání křesťanské svobody vystoupil na semináři Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů. Z pražských setkání vznikl díky redaktorce Lence Svobodové záznam Českého rozhlasu v pořadu Bývalý člen nejvyššího ústředí Svědků Jehovových v Praze představil svou novou knihu, po několika letech reprízovaný a doplněný o část rozhovoru v pořadu Žádnou krev? Rozhovor s Raymondem Franzem z té doby zveřejnil pod titulem Ježiš, alebo verný a rozvážny otrok i slovenský časopis Rozmer.
Posláním Raymonda Franze po jeho odchodu z vedoucího sboru a vyloučení z organizace se stala pomoc lidem, kteří se také s organizací svědků Jehovových rozešli. Bez hořkosti a pomlouvání mluvil o pozadí organizace, kde strávil většinu svého života, popisoval zákulisí jejího fungování a vlastní zkušenost z členství ve vedoucím sboru. Dotkl se tak osobně i prostřednictvím knih životů tisíců lidí a s některými navázal téměř rodinný vztah. Jeho manželka Cynthia zemřela 29. prosince 2013 na infarkt v nemocnici v Atlantě.

Raymond Franz v literatuře svědků Jehovových
První zmínka o Raymondovi V. Franzovi byla v časopise Strážná věž z 1. května 1950 (strana 142) v článku, který popisuje cestu tehdejšího prezidenta Společnosti Strážná věž Nathana Homera Knorra s doprovodem po střední Americe. Zde se jeden člen výpravy setkal také se „služebníkem odbočky“ v Portoriku R. V. Franzem.
Rozsáhlá zpráva o činnosti Raymonda Franze je v Ročence svědků Jehovových 1972 (strany 158–168) pojednávající o Dominikánské republice. Zde je také popsáno setkání misionáře z Portorika Raymonda Franze s diktátorem Trujillem v roce 1956, když mu osobně předával petici za zrušení zákazu svědků Jehovových v Dominikánské republice.
Ročenka svědků Jehovových 1973 (strana 257) uvádí jména jedenácti „pomazaných bratrů“, kteří jsou členy vedoucího sboru včetně Raymonda Victora Franze.

Strážná věž z 15. ledna 1975 (strana 60) v článku Vedoucí sbor svědků Jehovových se rozšířil uvádí osmnáct členů Vedoucího sboru svědků Jehovových. Raymond Franz je mezi deseti původními členy. Byli to: Frederick W. Franz, Raymond V. Franz, George D. Gangas, Leo K. Greenlees, John O. Groh, Milton G. Henschel, William K. Jackson, Nathan H. Knorr, Grant Suiter a Lyman A. Swingle.
Strážná věž z 1.listopadu 1976 (strany 671–672) mluví o jmenování nových misionářů z řad svědků Jehovových jako o graduaci 61. třídy misionářské školy Gileád. Jeden z proslovů měl i Raymond V. Franz, který sloužil 20 let v cizích zemích.
Bulletin Služba Království z května 1977 (strana 1) mluví o Raymondu Franzovi jako zónovém dozorci a o jeho návratu z cest po Brazílii, Argentině, Paraguayi, Uruguayi a Chile.
Ročenka svědků Jehovových 1978 (strana 254) uvádí Raymonda Franze jako jednoho z těch, kteří ve Španělsku slavnostně otevřeli (zasvětili) budovu, která byla přeměněna na sjezdový sál svědků Jehovových s kapacitou 1 300 míst k sezení a také s prostornou jídelnou a bazénem .

Strážná věž z 1. ledna 1979 (strana 11) referuje o zasvěcení pobočky ve Francii: „Poté pronesl zasvěcovací proslov Raymond Franz, člen vedoucího sboru.“ Také Ročenka svědků Jehovových 1980 (strana 159) tento projev zmiňuje: „13. května 1978 pronesl bratr Raymond Franz z vedoucího sboru zasvěcovací proslov ve francouzštině.“
Poslední zpráva je v bulletinu Služba Království 8 z roku 1980 (strana 2). V rubrice „Oznámení“ je uvedeno: „Tímto oznamujeme, že Raymond Victor Franz již není členem vedoucího sboru a brooklynské rodiny Bethel k 22. květnu 1980.“
Úplně poslední zmínka je v Indexu publikací 1930–1985, kde pod heslem „Franz, Raymond V.“ je z výše zmíněných deseti odkazů uvedeno z neznámých důvodů jen pět.
Česká verze tohoto indexu nezná heslo „Franz, Raymond V.“ a jediný dohledaný citát v českém jazyce na oficiálních stránkách, který se ho týká, pochází z rakouského vydání časopisu Strážná věž roku 1976 (strana 51).
Poznámka:
Některé z těchto citátů před časem dohledal Michal M. Malý a zveřejnil je na již neaktualizované prezentaci Strážná věž.
Všechny fotografie pořízené během Franzova pobytu v Praze: autor.
Související témata v časopise Dingir:
3/2007 Opustit víru, opustit společenství (zde)
3/2009 Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenství (zde)
Související články:
SJ se bojí knih p. Franze. Ulozto je opakovaně mazalo, zřejmě na jejich nátlak. To svědčí o jejich mentalitě a vztahu k pravdě.