O klesající podpoře prezidenta Spojených států Donalda Trumpa informovala i česká média (například zde). Podle Pewova výzkumného centra nyní nesouhlasí s prezidentovou politikou 59 % voličů. Centrum to zjistilo výzkumem 3 589 dospělých Američanů, který proběhl mezi 5. a 13. dubnem.
Čtenáři Dingiru a Náboženského infoservisu dávno vědí, že skalními podporovateli Trumpa jsou bílí evangelikálové (naposledy jsme o tom psali zde). V tom, jak vykonává úřad prezidenta, ho ve výzkumu podpořilo 72 % z nich. V některých Trumpových aktivitách byla jejich podpora ještě vyšší: s Trumpovým zápasem proti agendě DEI (diverzita, rovnost, inkluzivita) souhlasí dokonce tři čtvrtiny evangelikálů.

Podporu politiky Donalda Trumpa mezi americkými katolíky zvýšil viceprezident J. D. Vance, sám konzervativní katolík (psali jsme o tom zde). Bílí katolíci jsou teď v postoji k výkonu prezidentského úřadu Donalda Trumpa rozpolceni stejně jako bílí ne-evangelikální protestanté: s politikou Donalda Trumpa jich souhlasí 51 %.
Ačkoliv popularita prezidenta Trumpa zaznamenala u bílých evangelikálů i katolíků pokles oproti výzkumu v letošním únoru (bílí evangelikálové ze 78 na 72 %, bílí katolíci z 59 na 51 %), výsledky jsou nyní v podstatě na stejné úrovni, jako byly v dubnu 2017, tedy v prvním roce prvního prezidentského období Donalda Trumpa. Podpora Donalda Trumpa ze strany bílých evangelikálů pak po celé toto období zůstala vysoká a téměř stejná: držela se na 70 %, nebo dokonce trochu výše. (S jedinou výjimkou: v lednu 2021 klesla na 58 % v důsledku násilností v Kongresu Spojených států, k nimž přispěla i Trumpova vyjádření.) Zdá se proto, že i v tomto volebním období se Donald Trump může spolehnout na vysokou a stabilní podporu evangelikální části amerického náboženského spektra.
Podle zprávy Pewova výzkumného centra a článku Boba Smietany v Religion News Service.
Náhledová fotografie: The Presidential Prayer Team.
Psali jsme v Dingiru:
Téma Dingiru 2/2006: Náboženství ve Spojených státech (plný text čísla zde).
Miloš Mrázek, Náboženský hlas pro Donalda Trumpa: Role náboženství v amerických prezidentských volbách 2016, Dingir 20 (1), 2017.
Miloš Mrázek, Nejlepší přátelé Donalda Trumpa: Konzervativní evangelikalismus v USA u politického kormidla, Dingir 22 (1), 2019.
Související příspěvky:
Střízlivý pohled na Donalda Trumpa z konzervativní části spektra: https://www.konzervativninoviny.cz/dreher-trump-po-100-dnech-kde-je-stabilni-a-moudre-vedeni/
Ono je to celkem pochopitelné, že mravně a názorově pevně ukotvení lidé jako jsou evangelikálové podporují člověka, který se, alespoň verbálně, k podobným hodnotám hlásí. Naopak nepřekvapuje, že méně mravně a názorově ukotvení lidé, jako například mnozí katolíci, jsou v jeho podpoře vlažnější. A již vůbec nepřekvapuje, že mezi těmi, kdo ho odmítají, je i mnoho mravně neukotvených lidí.