Právě před 30 lety vzniklo první české centrum náboženské společnosti Buddhismus Diamantové cesty. Impulsem pro jeho vznik byla veřejná přednáška Oleho Nydahla (*1941), zakladatele tohoto světového společenství tibetského buddhismu, v červnu 1994 v Městské knihovně v Praze. Nově vzniklá pražská skupina získala své první působiště v Anglické ulici na pražských Vinohradech. Události tohoto roku považuje české společenství za svůj počátek. Třicáté výročí oslavilo uspořádáním putovní výstavy a doprovodných akcí.
Název výstavy „Buddhismus Diamantové cesty: 30 let v Česku a 50 let na Západě“ se ale zdá trochu matoucí, protože není jasné, k jaké události odkazuje oněch 50 let na Západě: první meditační centrum založil Ole Nydahl v Kodani již roku 1973 (a spontánně vzniklo centrum ve Štýrském Hradci dokonce už roku 1972), zatímco rok 1974 se v tomto společenství nijak přelomový nezdá (stručná historie Buddhismu Diamantové cesty je zde). Jiné padesátiletí slavili tito buddhisté před pěti lety, a to výročí, kdy Hannah a Oleho Nydahlovi „přijali útočiště“ v přítomnosti XVI. karmapy Randžunga Rigpe Dordžeho (1924–1981), a stali se tak i formálně buddhisty. Vstup Nydahlových do tradice karma kagjü, jejíž kořeny jsou v Tibetu v 11. století, byl předpokladem k založení misie Buddhismu Diamantové cesty na Západě a předehrou k zakládání center. V současnosti jich je po světě více než 600. Mezi nimi je 23 českých.
První z nich vzniklo – jak je napsáno už výše – v Praze roku 1994. Krátce připomenuty na výstavě jsou i dřívější návštěvy Oleho Nydahla v ještě socialistickém Československu v rámci toho, co Jan Komrska nazval „undergroundovými kořeny buddhismu“[1] na co vzpomínal i další z tehdejších buddhistů – disidentů Alexander Neumann. Vývoj Nydahlova společenství byl po roce 1994 plný nadšení: roku 1995 bylo založeno občanské sdružení Společnost Diamantové cesty, v jehož rámci začala působit další centra v několika městech Čech a Moravy, v roce 1996 zakoupil Nadační fond Nydahl pozemek u Těnovic na Rokycansku pro zřízení retreatového centra, roku 1997 začaly vycházet Nydahlovy knihy v češtině a roku 1999 bylo v Brně založeno nakladatelství Bílý deštník a v něm začal vycházet reprezentativní časopis Buddhismus dnes. Z dalších velkých událostí na rychlé cestě rozvoje tohoto společenství jmenujme už jen telegraficky (a podle údajů na panelech výstavy): 2000 – první tři čeští buddhisté Diamantové cesty se stávají „cestujícími učiteli“, čímž Češi začínají obohacovat Nydahlův misijní tým; 2004 – na návštěvu přijel poprvé XVII. karmapa Thinlä Thaje Dordže (*1983), současná hlava této linie tibetského buddhismu; 2007 – Buddhismus Diamantové cesty linie karma kagjü byl registrován ministerstvem kultury jako náboženská společnost, 2014 – v Těnovicích byla zasvěcena stúpa, 2015 – nová organizační struktura společenství dala přednost stabilitě před bouřlivým rozvojem: počet více než padesáti nadšeně založených českých center byl redukován na současných 23, soběstačných a – podle všeho – „trvale udržitelných“.
Vkusná a spíše střízlivá putovní výstava doputovala minulý týden do Prahy do centra Buddhismu Diamantové cesty na Maninách. Vernisáže se v úterý 26. listopadu zúčastnil i starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Výstavu v Praze doprovázely další veřejné akce: přednášky, meditace a promítání filmu Hannah: Cesta ke svobodě o oblíbené, již zesnulé (1946–2007) první manželce Oleho Nydahla. Shodou okolností výstava probíhala v době, kdy maninské centrum dokončuje rozsáhlou rekonstrukci sklepních prostor, v nichž budou – kromě jiného – i ubytovací kapacity pro jeho návštěvníky. Další destinací výstavy, která jistě přináší pocit hrdosti této části českého buddhistického spektra, bude Brno a po něm následují ještě Písek a Ústí nad Labem.
Poznámka:
[1] KOMRSKA, Jan, Undergroundové kořeny buddhismu v Čechách, in: HONZÍK, Jan, Jednota v rozmanitosti: buddhismus v České republice, Praha: DharmaGaia, 2010, s. 43–48.
Náhledová fotografie: úvodní panel instalace výstavy v Praze. Všechny fotografie: autor.
Psali jsme v Dingiru:
téma: Tibet v české společnosti, Dingir 23 (3), 2020.
téma Buddhismus Diamantové cesty, Dingir 20 (3), 2017.
rozhovor s Olem Nydahlem: Jde to velmi dobře, Dingir 20 (3), 2017, str. 94–97.
RONOVSKÝ, Vít: Jak interpretovat Buddhismus Diamantové cesty, Dingir 12 (3), 2009, s. 77–79.
KAZELLEOVÁ, Klára: Život a smrt jsou stavem mysli, Dingir 14 (3), 2011, s. 94–95.
Související články: