Ve dnech 25.–28. října 2024 se na Mahenově památníku v Brně konal druhý ročník mezinárodní multioborové konference Čaj u Mefista, zaměřené na výzkum okultismu a jemu blízkých směrů. Akce navázala na loňský úspěšný první ročník a přilákala jak renomované badatele, tak nadšence z různých koutů Evropy.
Program byl rozdělen do několika tematických bloků a zahrnoval česko-slovenskou i mezinárodní sekci. Každý den nabídl kombinaci akademických přednášek, diskusí, doprovodných aktivit a společenských setkání. Konference začala v pátek slavnostním zahájením, které vyvrcholilo zdravicí prof. Milana Nakonečného, zakladatele vědeckého výzkumu okultismu v tehdejším Československu. Poté následovaly vernisáže výstav a úvodní přednáška Mgr. Jana Ševčíka, vedoucího Mahenova památníku a hlavního organizátora akce. Ve vystoupení s názvem „Novinky z výzkumu vztahů mezi nacionalistickým, nacistickým a okultním hnutím (1892–1945)“ představil nové poznatky svého dlouholetého bádání, které odhalují propojení politických a okultních ideologií v klíčovém období evropských dějin.
Sobota nabídla bohatý program československé sekce. Mgr. Matouš Mokrý představil antinomianistické interpretace Séta v dílech řádu Temple of Set a Kennetha Granta, zatímco Mgr. David Plass analyzoval postmoderní hermetismus a jeho vztah k historické identitě. Mgr. Ivo Chmelař, Ph.D., osvětlil kontinuitu iniciačních procesů v esoterických tradicích.
V odpoledním mezinárodním bloku vystoupil emeritní profesor György E. Szönyi, který analyzoval postavy Fausta a Mefistofela jako archetypy západní esoterické tradice. Dr. Marion Vrbicky přiblížila tajemství antických Eleusinských mystérií, zatímco B.A. John Meek nabídl holistický pohled na zednářství. Den uzavřela přednáška Dr. Gordana Djurdjevice, který rozebral apokalyptické aspekty textu The Heart of the Master Aleistera Crowleyho.
Nedělní dopolední blok se soustředil na česko-slovenské badatele a praktiky. Mgr. Alexandra Haratíková hovořila o historii žen v astrologii, zatímco PhDr. Tomáš Kubisa, Ph.D., představil vývoj okultní scény na Slovensku od začátku 20. století až po současnost. Program završila přednáška Pavla Langera o „moderní magii“, tj. eskamotérské magii a současném okultismu. Součástí byla ukázka hypnotické sugesce, kterou na dobrovolnici z publika předvedl Jakub Kroulík.
Nedělní podvečer nabídl tematicky rozmanitý program, který přinesl inspirativní pohledy na náboženské zkušenosti, esoteriku a rituály. Evoluční bioložka Mgr. Lenka Příplatová, Ph.D., zahájila sérii přednášek příspěvkem „Spánková paralýza jako zdroj náboženské zkušenosti“. Následovala přednáška Mgr. Veroniky Šulcové, která účastníky zavedla do světa vúdú a jeho vnitřní, mystické praxe.
Večer pokračoval přednáškou Mgr. Olgy Čejkové o „Rituálním prostoru v myslivosti a jeho transformační funkci“, kde poukázala na specifické formy rituálů v tomto tradičním prostředí. Program uzavřel Mgr. Tancredi Marrone s příspěvkem „Allan D Couldt – Psychedelic Esotericist and Anthropologist“, v němž představil méně známé aspekty psychedelického výzkumu v kontextu antropologie.
Díky simultánnímu překladu, o který se postaral Mgr. Ondřej Varaďa, a online streamování byla akce přístupná širokému publiku. A skutečně, konference Čaj u Mefista 2 zaznamenala vysoký zájem odborné i laické veřejnosti. Fyzicky se jí zúčastnilo 91 účastníků, z toho devět zahraničních, a to ze šesti různých zemí. Přítomna byla také nakladatelství Vodnář a Sol Noctis, která účastníkům nabídla knížky ze svých produkcí. Zastoupení zde mělo devět univerzit a čtyři vědecká pracoviště, což svědčí o akademickém rozměru konference. Velký ohlas zaznamenal také online přenos – během tří dnů jej na platformách YouTube a Facebook sledovalo 2 093 diváků.
Doprovodný program konference zahrnoval čajové rituály, koncert, ukázky mystických tanců v podání skupiny Friday Dancers a dvě výstavy – historickou a uměleckou. Historická se věnovala historii tarotu a představila artefakty ze sbírky Pavla Langera. Umělecká výstava přinesla mystické obrazy a plastiky výtvarnic Lenky Jirkové Táborské a Šárky Kotáskové.
Pondělní program byl rozloučením s konferencí a jejími účastníky. Den začal tradičním čajovým obřadem a pokračoval virtuální prohlídkou oddělení Muzea romské kultury, které je zaměřené na romskou magii. Prohlídku doprovázel komentář edukátorky muzea Dany Krokové. Účastníci poté navštívili nově zpřístupněné krovy a věž kostela sv. Jakuba, katedrálu sv. Petra a Pavla včetně věže a kasematy hradu Špilberk. Úlohy průvodce se během prohlídky města ujal Mgr. Jan Ševčík.
Závěrem zmiňme koletiv organizátorů konference, jmenovitě jsou to Jan Ševčík, Tomáš Kubisa, Ondřej Varaďa, Markéta Oskeruše, Olga Čejková, Inka Shanna, Veronika Šulcová, Pavla R., Jan M., Markéta T. Pokorná, Petr Soukup, Šárka Vintrová, Jana Gerstnerová a Marcela Staňková. Úlohu zastřešující organizace převzala Platforma Síť, volné sdružení vědců, praktiků a umělců zaměřených na výzkum okultismu. Dalšími podílejícími se organizacemi byly Inštitút pre výskum slovenského ezoterizmu, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, spolek historiků Historia Europeana a podcast Tekutá krajina. Prostory s jedinečnou atmosférou poskytl Památník Jiřího Mahena. Darem přispěl Pivovar Stráž.
Čaj u Mefista 2 potvrdil svůj status jedinečné události, na které se potkávají světy vědy, praxe i umění. Díky zahraničním účastníkům a divákům se přitom z brněnské konference stává akce s mnohem větším, než jen lokálním významem. Organizátoři již zahájili přípravy na třetí ročník, který se uskuteční v říjnu roku 2025.
Použité fotografie: fotogalerie události dostupná online zde.
Související příspěvky: