Na Ukrajině byla zakázána jedna z pravoslavných církví

Ukrajinský parlament přijal 20. srpna zákon, který znemožňuje činnost Ukrajinské pravoslavné církvi a všem organizacím, které jsou s ní spojeny. O zákazu se na Ukrajině hovořilo už velmi dlouho: prezident Volodymyr Zelenskyj ho začal prosazovat před rokem a půl. 

Ukrajinská pravoslavná církev se přitom po zahájení ruské agrese snažila chovat vlastenecky. Metropolita Onufrij, který stojí v jejím čele, agresi hned odsoudil a brzy po tom, 27. května 2022, vyhlásil sněm jako nejvyšší autorita této církve nezávislost na Moskevském patriarchátu. O tom jsme v Infoservisu psali zde. Kritici církve ovšem poukazovali na to, že Ukrajinská pravoslavná církev je nadále formálně podřízena Moskevskému patriarchátu a že někteří její duchovní nadále vyjadřují při bohoslužbách teologickým jazykem Rusku a jeho agresi sympatie. A navíc – jak uvedla zpravodajská služba RNS – od začátku ruské invaze roku 2022 bylo zahájeno trestní řízení s více než sto duchovními této církve kvůli zločinům souvisejícím s válkou, téměř 50 jich bylo obviněno a 26 odsouzeno. O zákazu proto jeho navrhovatelé v ukrajinském parlamentu hovoří jako o věci národní bezpečnosti a nikoli jako o primárně náboženské záležitosti. Argumentem zachování jednoty pak podpořili zákaz někteří zahraniční představitelé pravoslavných církví: poukazují na to, že jediným reprezentantem ukrajinského pravoslaví je Pravoslavná církev Ukrajiny, uznaná konstantinopolským patriarchátem roku 2019. Je pravděpodobné, že tato církev nyní převezme majetek zrušené církve.

Naproti tomu zrušení Ukrajinské pravoslavné církve vyvolalo vlnu kritiky, a to také a zvláště na Západě. Evropští zastánci lidských práv vidí v zákazu uplatnění principu kolektivní viny a ohrožení cesty Ukrajiny do Evropské unie. Předpokládá se, že zrušením se bude zabýval Evropský soud pro lidská práva (viz např. články zde nebo zde). Ve Spojených státech zákaz posílil proti-ukrajinskou rétoriku například republikánské reprezentantky v Kongresu Marjorie Taylor Greenové nebo bývalého republikánského prezidentského kandidáta Viveka Ramaswamyho. V případě vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách by se zákaz mohl stát argumentem pro omezení pomoci Ukrajině. Při bohoslužbě v neděli 25. srpna vyjádřil nesouhlas se zákazem i papež František (viz např. zde).

Náhledová fotografie Jeho Blaženosti Onufrije: Столичный благовестник, Wikimedia Commons.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
větší zlo jsou stará náboženská hnutí
větší zlo jsou stará náboženská hnutí
31. 8. 2024 18:29

všechny církve světa zdegenerovaly a spíše lidi odvádějí od podstaty, než k podstatě. takže v pořádku. ještě postavit islám mimo zákon, je mimo rozsah českého zákona o církvích, to dohledové orgány dobře ví…

větší zlo jsou stará náboženská hnutí
větší zlo jsou stará náboženská hnutí
31. 8. 2024 17:10

všechny církve světa už zdegenerovaly a nevedou lidi k podstatě, naopak je od podstaty odvádí. za mě tedy v pořádku, ještě postavit islám mimo zákon., který je již mimo český zákon o církvích. at si každý věří v co chce, nesmí to ale zabírat veřejný prostor a prostředky…