Argentinský prezident Javier Milei překvapuje i svým náboženstvím

Nevyzpytatelným provokatérem byl Argentinec Javier Milei (*1970) asi vždy a i v roli prezidenta (inaugurován byl 10. prosince 2023) působí starosti všem pozorovatelům, kteří by ho chtěli někam zařadit. V povolání ekonoma se vyprofiloval  jako krajní libertarián, který chce co nejvíce oslabit roli státu. Jeho drastické ekonomické reformy v Argentině zatím nemají jednoznačný výsledek. Muž, který neustále překvapuje, v posledních týdnech překvapil i v oblasti náboženství.

Vyrostl jako římský katolík, ale mnoho katolíků si popudil sžíravou kritikou svého krajana papeže Františka a kurzu, který současný papež v církvi nastolil. Asi před třemi lety se poprvé setkal s argentinským sefardským rabínem Shimonem Axelem Wahnishem a začal s ním studovat Tóru. Zpočátku ho zajímala ekonomická témata, která v Tóře nacházel, později se jeho studium stalo komplexním a pravidelným. Wahnish také doprovázel Mileie na první zahraniční cestě v roli prezidenta. Ta vedla do Izraele a uskutečnila se v únoru tohoto roku. Světová média zaujalo, že Milei při modlitbě u Zdi nářků upadl do něčeho, co vypadalo jako náboženské vytržení, pak se zhroutil Wahnishovi do náručí a vzlykal na jeho rameni. Už dříve vyjádřil Milei touhu konvertovat k judaismu. Shledává ovšem, že správná oslava šabatu není pro toho, kdo plní povinnosti prezidenta, dost dobře možná. Wahnish je od letošního května argentinským velvyslancem v Izraeli.

Mileiova náboženská orientace má také politické důsledky. Jeho podpora izraelskému prezidentu Benjaminu Netanjahuovi je silná a mezi světovými politiky zcela mimořádná. Milei se otevřeně postavil proti kritice způsobu izraelského vedení války proti Hamásu, která zaznívá ze západních zemí včetně Spojených států i z některých jihoamerických zemí (Kolumbie, Bolívie, Brazílie). Politických důsledků doma v Argentině se obávají někteří argentinští Židé, protože Mileiova schopnost vyhrocovat postoje a polarizovat společnost by podle nich mohla způsobit novou vlnu antisemitismu. Připomínají teroristické útoky na židovské cíle v Argentině roku 1992 a 1994 a bojí se, že prezidentovy radikální postoje by mohly antisemitismus posílit.

O duchovním životě prezidenta Mileie před jeho příklonem k judaismu nejvíce vypovídal jeho vztah k psům. Roku 2004 si pořídil štěně anglického mastifa a pojmenoval ho Conan po filmovém hrdinovi barbaru Conanovi. Neženatý a bezdětný Milei ho při různých příležitostech nazýval přítelem, důvěrníkem i synem. Conan zemřel roku 2017. Milei se podle článku citovaného ve Wikipedii později vyjádřil, že ve skutečnosti Conan pouze „fyzicky zmizel“ a že je u Boha, aby Mileie chránil. Také prý díky Conanovi začal Milei hovořit s Bohem. Conana nechal Milei naklonovat a z klonů se narodilo šest štěňat. Klonování chápe Javier Milei jako cestu, jak dosáhnout věčnosti. Zajímavá jsou i jména naklonovaných štěňat: Conan, Angelito (s významem „andílek“; štěně brzy zemřelo), Milton, Murray, Robert a Lukas. Čtyři posledně jmenovaná štěňata se jmenují po třech amerických ekonomech: Miltonu Friedmanovi, Murrayi Rothbardovi a Robertu Lucasovi ml. Se svými psy se Javier Milei prý radí a děkoval jim po svém zvolení prezidentem.

Javier Milei přiletí za týden, 18. června, na pozvání Liberálního institutu do Prahy.

S využitím článku v Religion News Service a dalších zdrojů.

Náhledová fotografie prezidenta Mileie ze 6. února 2024 u Zdi nářků: Leo Correa, AP Photo.

Psali jsme v Dingiru:

téma: Role Izraele v různých náboženstvíchDingir 26 (3), 2023.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments