Vzpomínka na doc. Karla Flosse

Dnes, ve čtvrtek 23. května 2024, se v kapli sv. Anny v Sázavě konalo rozloučení s doc. Karlem Flossem. Jeho 95. narozeniny jsme před třemi lety připomněli zde.

S lítostí jsem se dozvěděl, že nás 15. května opustil významný filosof doc. Karel Floss. Jak někdo z přátel doplnil na Wikipedii: „Do posledních chvil byl duševně i fyzicky svěží a aktivní. S vlastním příspěvkem se plánoval v červnu 2024 účastnit Letní filosofické školy ve Velkých Losinách.“

Jeho vztah k filosofii přesahoval akademický zájem, filosofie pro něj byla způsobem života. V rámci Letní filosofické školy se snažil budovat komunitu, kde bude filosofie součástí každodenního života. Když Karel Floss filosofoval, nevycházel z údivu, byl filosofickými otázkami fascinován, byl filosofováním oživován, nepřestával být fascinován krásou filosofie, ale i života jako takového. Také byl stále otevřen novým perspektivám, protože si uvědomoval, že je toho stále dost, čemu nerozumí. Pan docent byl neúnavným motivátorem svých studentů, pomohl takto mnoha mladým lidem najít jejich vlastní cestu.

Filosofie má podle něj dělat svět lepším místem k životu i proto se také v devadesátých letech zapojil do politiky, aby svým dílem přispěl k budování demokratické společnosti. Mezi lety 1996–1998 byl také senátorem Parlamentu České republiky za ČSSD.

Vždy jsem rád poslouchal vyprávění Karla Flosse o jeho filosofických začátcích, o vstupu do dominikánského řádu v roce 1948, ale také o likvidaci mužských řeholních společenství po nástupu komunismu. Poutavě popisoval období internace v broumovském klášteře, i následné nasazení u tzv. PTP v padesátých letech.

Karel Floss se ve svém životě setkal s velkým množstvím zajímavých lidí a na Letní filosofické škole nám o nich poutavě vyprávěl. Za všechny jmenujme setkání s Jiřím Němcem, Ladislavem Hejdánkem, Metodějem Habáněm, Josefem Ludvíkem Fischem, Hansem Küngem, Ivanem Magorem Jirousem, Vladimírem Špidlou nebo také s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. či členy jordánské královské rodiny. Karel Floss za svůj dlouhý život potkal obrovské množství významných lidí, ale se stejným zájmem vyprávěl o setkání s lidmi obyčejnými, prostými, barvitě popisoval své rozhovory s prodavačkou, dětmi z dětského domova, opravářem ledniček. Myslím, že se v každém snažil zahlédnout obraz boží, na každého byl zvědavy, pro Karla Flosse byl významným člověkem každý, s nímž se potkal.

Pan docent byl vskutku inkluzivní a dialogický člověk, který naslouchal lidem s různými názory a hluboce věřil tomu, že dialog může přispět k překonání různých výzev současného světa. Proto se také zapojil do aktivit Světového Étosu Hanse Künga. Věřil v sílu dialogu a vzájemného porozumění a pracoval na tom, aby tyto hodnoty stály v základech naší společnosti.

Karel Floss byl nejen vynikajícím filosofem a učitelem, ale také osobou s velkým smyslem pro humor. Jeho schopnost přinášet radost a lehkost do vážných diskusí byla jedinečná. Pro ilustraci uvedu příhodu o tom, jak v době normalizace „uplácel“ jakéhosi politruka, který měl mít v jejich podniku ideologické školení. Dal mu lahev rumu, aby při svém vystoupení vynechal kritiku náboženství. Nebo vyprávěl jak se v době normalizace účastnil oslavy u nějakého důstojníka Lidově demokratické armády a ten, když se opil a většina hostů už odešla, diskutoval s ním o filosofii a politice. Důstojník během vášnivé debaty vytáhl z tajné skrýše několik svazků od T. G. Masaryka a říkal něco ve smyslu: „Ty si myslíš, že jsem úplný blbec, ale tohle mám celý přečtený několikrát, já si Masaryka vážím, ale teď je jiná doba, doufám, že to na mě nikde neřekneš.“

Jsem rád, že nám po Karlu Flosovi zůstává množství radostných vzpomínek. Jeho myšlenky jsou naštěstí zaznamenány v jeho knihách a také jedné životopisné knize od Sylvy Fischerové: Bůh vždycky zatřese stavbou. Některé jeho přednášky je možné dohledat i na platformě YouTube, např.: K základům vědění u Prokla a Eukleida. Jeho vzpomínky byly v roce 2022 zaznamenány na Českém rozhlasu, v pořadu nazvaném Aby filozofie mluvila k životu, aby pohnula myslí a vůlí. Osudy Karla Flosse. Další informace o Karlu Flossovi najdete na stránkách organizace Paměť národa. Obrazy z života Karla Flosse lze nalézt také zde, zde, zde a zde.

Bratrem Karla Flosse je také významný český filosof Pavel Floss, jeho poutavá vyprávění můžete najít také na stránkách Českého Rozhlasu v pořadu Historik filozofie Pavel Floss.

Náhledová fotografie Karla Flosse je z archivu Letní filosofické školy. 

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments