Festival Evolution nabídl i letos široké spektrum duchovních služeb a zboží

Ve dnech 21. až 23. dubna proběhl na pražském Výstavišti v Holešovicích festival osobnostního rozvoje Evolution. Ve třech pavilonech se nacházely stánky a konaly přednášky. Na své si přišli milovníci zdravého životního stylu i ezoteriky.

Z nabídky zboží a služeb na festivalu mne zaujalo mimo jiné digitální fotografovaní aury. Letáček akcentující hledání smyslu života nabízel možnost zušlechtění osobnosti sebepoznáním prostřednictvím tzv. „Aura Foto“. Služba v ceně pěti set korun za fotografii zahrnovala vytvoření polaroidního snímku biopole člověka prostřednictvím bioenergetického přístroje, jenž detekuje energie jako frekvence a zobrazí je pak v podobě odpovídajících barev. Výstupem tohoto softwarového procesu je barevný graf s popisky. Z „fotografie“ mají být zřejmé příčiny stávajících problémů a také hrozba potenciálních těžkostí v budoucnu. Během konzultace je pak klientovi snímek vyhodnocen a vyložen a je mu doporučen praktický návod pro uchování tělesného a duševního zdraví.

Na přednášce o mně dříve neznámé Su-Jok terapii jsem se dozvěděl, že se jedná o směs akupunktury, korejského a ruského přístupu k léčení těla. V práci s klienty se používá stlačování bodů na dlani, a to speciální tyčinkou. Díky určitým bodům na dlani se vyřeší problém v těle na jiném místě. Při tomto procesu klient vydechuje negativní energii a k tomu mu dopomáhají (sugestivní) výroky terapeuta. Přístup je založený na akupresuře, moxování[1], existenci meridiánů a energetické rovnováhy v těle.

Na veletrhu se prezentovala mimo jiné i biotronická společnost Josefa Zezulky. Jejím nejznámějším představitelem je léčitel Tomáš Pfeiffer, jenž je v povědomí mnohých zapsán zejména léčením na dálku skrze televizi pomocí bioenergoterapie[2]. Tuto praxi si uchovává stále a svůj léčebný obřad vykonává denně online. Lze ho sledovat prostřednictvím kanálu na službě Youtube či přímo na internetových stránkách Biovid TV. Společenství Josefa Zezulky se prezentuje jako náboženství nové doby, duchovní společnost pro novou dobu Vodnáře. Nabádá k připojení do proudu, který pod novým vlivem Vodnáře v Platónském roce následuje přinašeče[3] Josefa Zezulku: „Spojme osobní cesty v jednu všelidskou, znovu, jinak, pod novým vlivem. Na každém z nás záleží, kolik světla, moudrosti a vzájemnosti bude přineseno na náš svět. Temná doba pomalu končí – je na Tobě, zda opustíš egoismus, či nízké duchovní vedení. Přinašeč přichází dát vodnářskou filosofii všem těm, kteří o to budou stát. Budeš vítán. Duchovní universita Bytí je Ti kdykoli otevřena.“[4] V internetové prezentaci jsou zdarma k dispozici knihy Josefa Zezulky o podstatě biotroniky a Bytí.

Nabídka festivalu Evolution byla bohatá. Návštěvníci mohli nakoupit alternativní i běžně dostupné zdravé potraviny, homeopatika, oblečení, kameny, tibetské mísy, duchovní literaturu, křišťálové koule a pyramidy, orgonity, čakrové svíce, revitalizační karafu, navštívit stánek hnutí Bhakti Marga a dalších duchovních společenství, nechat si vyložit karty, vyčíst svoji budoucnost z dlaně ruky či pomocí výkladu numerologie a astrologie. Přednášky a workshopy pojednávaly například také o tématech mayských proroctví, karmy a dharmy, udržení energie a pozitivních vibrací, regresní terapii, přirozených porodech, amazonském šamanismu, meditacích, numerologii, chiromantii, Bachových květových esencích, tchaj-ťi, biotronice, neurografice nebo různých druzích tance.

Poznámky:

[1] Prohřívání akupunkturních bodů pomocí doutnající bylinné tyčinky.

[2] Tj. léčba nemocí, které jsou „způsobeny nepoměrem, ochablostí nebo chaosem vitálních sil, rozrušením tělesných silových center a deformací silokřivek, kterými na sebe orgány vzájemně působí,“ jak uvádí internetová prezentace Duchovní univerzity Bytí.

[3] Jedna ze stoupenkyň ho v rozhovoru označila za „novodobého a neuznaného mesiáše.“

[4] Z internetové prezentace Duchovní univerzity Bytí.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments