Náboženství na cestách: Severské luteránství je stále živé

Švédská luterská církev (Svenska Kyrkan) je již téměř 500 let největší církví této skandinávské země. I když v roce 2000 proběhla její odluka od státu a počet jejích členů vytrvale klesá, je stále identifikace Švédů s jejich církví vysoká. Erby či vlajky Svenska Kyrkan, které tvoří červený kříž ve žlutém poli, lze zcela běžně vidět na automobilech či v zahradách švédských občanů.

Českého návštěvníka zvyklého především na barokní katolické kostely může překvapit, jak málo se interiéry švédských kostelů od těch středoevropských odlišují. Zejména ve starších stavbách nalezneme bohatou figurální výzdobu hýřící barvami včetně soch andělů, snad jen méně buclatých než jejich čeští kolegové. V zemi proslulé skromným životním stylem je to ale pochopitelné.

Také v moderně pojatých interiérech můžeme nalézt symboly typické pro katolictví: baptisterium sloužící též jako kropenka, velikonoční svíce paškál, modlitební zátiší s možností zapálit svíci, relikviář na poutním místě s ostatky svaté Brigity. Ta se, mimo jiné, dostala i se svou svatozáří do znaku města Vadstena, kde založila konvent, a kde její ostatky dodnes odpočívají a těší se úctě poutníků. Při procházce ulicemi města pak můžete toto vyobrazení najít např. na poklopech městské kanalizace.

Tak jako většina veřejného prostoru jsou i kostely ve Švédsku upravené a moderní realizace jejich vybavení jsou provedené vkusně a ve vysoké estetické kvalitě. Jako příklad může sloužit baptisterium v městském kostele v Karlskroně. Objekt z leštěné černé žuly je pojat tak, že hladina svěcené vody splývá s okraji nádrže a vytváří iluzi, že se jedná o jednolitý blok kamene.

Na rozdíl od těch českých se kostely Švédské církve zejména ve městech snaží být pro návštěvníky všeho druhu přívětivé. Můžete si tam v době mimo bohoslužby posloužit kávou, pro malé návštěvníky je k dispozici dětský koutek s hračkami, mezi kterými nechybí ani liturgický oděv, oltář a další bohoslužebné potřeby.

 

Fotogalerie:

Fotografie: Vojtěch Tutr, 2022.

 

Náboženství na cestách 2022:

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments