Beseda o svědcích Jehovových: lidé se ptali na konec světa i sex

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi byla tématem besedy, kterou uspořádala knihovna v Holešově – Dobroticích v pondělí 1. listopadu 2021. Na setkání občanů s pozvanými hosty zazněly nejen informace o této organizaci, ale došlo i na pozoruhodná osobní svědectví. A nechyběly ani některé kuriózní dotazy. Přednáška navázala na podobné setkání, které na tomto místě proběhlo přibližně před rokem a bylo zaměřené na všeobecné představení církví a náboženských společností působících na Holešovsku. Početná návštěvnost i aktivita posluchačů napověděla, že zdejší veřejnost má o pronikání do tajemství netradičních náboženských směrů zájem.

Pozvání místní knihovny přijali tři hosté. Z těch nejprve promluvil teolog Stanislav Hodouš, který žije na Holešovsku a zajímá se o vývoj zdejší náboženské scény. Představil vznik, historii i aktuální situaci organizace svědků Jehovových. S ohledem na region Holešovska seznámil posluchače s působením místních svědků v ilegalitě, s formováním zdejšího sboru i jeho netradičně čilým sborovým životem. Nakonec přiblížil osud zrušení sboru a prodej Sálu království církvi Adventistů sedmého dne (psali jsme zde). Srovnal také některé základní naukové rozdíly mezi svědky Jehovovými a běžnými církvemi.

Poté dostali slovo dva muži s osobní zkušeností ze života ve společenství svědků Jehovových. Host Otto Vítek z Bystřice pod Hostýnem je bývalým členem této náboženské společnosti. Již více než 30 let se věnuje „misii mezi svědky Jehovovými,“ které se snaží přivádět do zmapovaných křesťanských společenství v širším regionu. A také mladý muž z Olomouce, který byl s ohledem na svou rodinu stále patřící ke svědkům Jehovovým představen pouze jako Dan. V rodině svědků vyrůstal, v čase dospívání však nepřijal křest a s učením se rozešel.

Většina času setkání byla věnována volným dotazům posluchačů. Otto Vítek se v tomto prostoru svěřil se svým životem ve společenství svědků Jehovových, které později s částí rodiny opustil, zatímco druhá část v organizaci zůstala. V důsledku pravidla svědků Jehovových o nestýkání se s odpadlíky tím ztratil členy nejbližší rodiny, k nimž se dosud pokouší najít cestu. Otázky na Dana zase směřovaly převážně k jeho dětství a mládí: týkaly se Vánoc bez dárků, narozenin, nebo třeba úskalí vztahů s vrstevníky mimo komunitu. Dan se podělil i o svůj zápas víry po dopravní nehodě, který skončil rozhodnutím přijmout transfúzi krve.

Hosté odpovídali také na dotazy, jako například kolik by měl svědek Jehovův darovat peněz své organizaci, kolik času má odsloužit při podomní misii, zda mají dovoleno očkování na koronavirus nebo třeba jak z Bible vypočítat datum konce světa. Návštěvníky obzvláště zaujalo téma vývoje nauk ohledně nepřijímání krve. Odvážnější posluchači zašli i na dotazy z oblasti sexuálního života svědků. S kuriozním dotazem přispěla posluchačka, která prý slyšela, že svědkové Jehovovi pořádají v Sálech království hromadné orgie s pohoštěním. Bylo vysvětleno, že svědkové jsou morálně zásadoví a taková událost je velmi nepravděpodobná.

 

Náhledová fotografie: Hosté besedy na téma svědků Jehovových, která se konala 1. 11. 2021 v Holešově – Dobroticích. Zleva Otto Vítek, Stanislav Hodouš, “pan Dan.” Autor fotografie: Anna Hodoušová.

 

Psali jsme v Dingiru:

Dingir 3/2007: Opustit víru, opustit společenství (zde)

Dingir 3/2009 Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenství (zde)

 

Související články:

Náboženské instituce v regionu Holešov

Odpadlíci od společenství svědků Jehovových se setkali v Olomouci

Svědkové Jehovovi: Koronavirus jako znamení posledních dnů

Jací jsou tedy svědkové Jehovovi?

Rusko stupňuje tlak na svědky Jehovovy a scientology

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Vojtíšek
Admin
12. 11. 2021 14:09

Předpokládám, že organizátoři besedy o svědcích Jehovových pozvali také místní představitele svědků – jinak by to byl trapas, mluvit “o nás bez nás”. A předpokládám také, že pozvaní svědkové svou účast odmítli (nesmějí se setkávat s “odpadlíky” apod.). I když to třeba nevyšlo, bylo by bývalo dobré do článku napsat, jak to přesně bylo.

Jitka Schlichtsová
Jitka Schlichtsová
Admin
Reply to  Zdeněk Vojtíšek
13. 11. 2021 15:45

Prý přesně tak to bylo. Zástupci svědků byli pozvaní, ale nezúčastnili se. Pan Hodouš to zmínil v diskusi na FB.