Rusko stupňuje tlak na svědky Jehovovy a scientology

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi je v Rusku od roku 2017 zařazena na seznam extremistických organizací a jednotliví svědci jsou od té doby vystaveni policejním přepadením, prohlídkám a zabavováním literatury, zatýkáním a soudním procesům. Mezinárodní organizace svědků uvádí, že k letošnímu říjnu je v Rusku ve vězení 53 svědků. O situaci ruských svědků jsme Náboženském infoservisu několikrát informovali (naposledy zde). Přesně před rokem se jejich situace zlepšila: snad v důsledku dopisu religionistů z celého světa prezidentu Putinovi (více zde) byly v říjnu 2020 vynášeny méně přísné, a dokonce i osvobozující rozsudky. Brzy ale naděje pohasla a všechno se vrátilo do starých kolejí.

Tak byli letos 29. července v Rostově na Donu odsouzeni Vilen Avanesov (*1952) k šesti letům vězení, jeho syn Arsen Avanesov (*1983) a Alexandr Parkov (*1967) k šesti a půl roku vězení. Na tento rozsudek čekali ve vazbě od května roku 2019. Počet svědků, kteří byli odsouzeni k šesti a více letům vězení, tak dosáhl čtrnácti. Jak upozornil článek v Religion News Service, tvrdé tresty, udělené ve skutečnosti pouze za náboženské přesvědčení a nikoli extremismus, kontrastují s tím, že znásilnění může být potrestáno třemi roky vězení, únos pěti lety. Nejnovější obětí tažení ruských úřadů proti svědkům Jehovovým je Vladimír Skačidub. Minulé pondělí (11. října) byl devětapadesátiletý invalidní muž odsouzen v Krasnodaru ke čtyřem letům vězení.

V nemilosti ruských úřadů jsou i scientologové. Jejich situace je ale méně přehledná a méně dramatická: většinou se jedná „jen“ o zavírání dianetických center (obvykle kvůli ilegálním zdravotnickým aktivitám) nebo poboček Scientologické církve (moskevská byla uzavřena roku 2015). Zadrženo bylo pět scientologů při policejní razii v petrohradském centru roku 2017. Jeden ze zadržených, vedoucí petrohradské církve Ivan Matsitskij, byl propuštěn z vazby na kauci až po dvou letech roku 2019. Nyní (24. září) prohlásila Generální prokuratura Ruské federace dvě scientologické organizace za nežádoucí: je to organizace WISE (World Institute of Scientology Enterprises International), která sdružuje podniky vlastněné scientology nebo používající tzv. administrativní technologie zakladatele scientologie L. R. Hubbarda (1911–1986), a organizace Církev spirituální technologie (Church of Spiritual Technology), která se stará o literární pozůstalost Hubbarda, vydává ji a prodává. Jelikož se jedná o neziskové organizace, toto prohlášení, které pravděpodobně povede k zákazu činnosti, je možné vidět i jako součást likvidace zahraničních neziskovek na území Ruska.

Náhledová fotografie Vilen Avanesova, Alexandra Parkova a Arsena Avanesova: Religion New Service.

Psali jsme v Dingiru:

téma Scientologické církev, Dingir 3 (4), 2000, plný text čísla: zde.

téma Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenstvíDingir 12 (3), 2009, plný text čísla zde.

Související články:

Perzekuce svědků Jehovových v Rusku

Seznam pronásledovaných ruských svědků Jehovových

Svědek Jehovův v Rusku odsouzen na šest let do vězení

Scientologická církev v podezření

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments