Svědkové Jehovovi: Koronavirus jako znamení posledních dnů

Napětí kolem koronaviru se dostalo již také do života svědků Jehovových. Vedení organizace publikovalo minulý týden článek, ve kterém informuje o zavedených opatřeních v Sálech království (modlitebnách svědků) a poskytuje rady, jak se vůči nové nemoci biblicky bránit.[1] Podle výkladu Lukášova evangelia (21,11, Překlad Nového světa) je koronavirus jedním ze znamení posledních dnů a podle knihy Přísloví (22,3) má chytrý člověk chránit sebe a své bližní před přicházejícím trestem.

„Někdo si možná říká, jak na tom jsou bratři a sestry v zasažených oblastech. Kvůli šíření viru COVID-19 musely pobočky a sbory v Itálii, Japonsku, Jižní Koreji a dalších zemích udělat určité změny,“ naznačuje vedení organizace. Někde se ruší shromáždění a krajské sjezdy, jinde jsou svědkové vyzýváni ke změně metody kazatelské služby veřejnosti: preferováno je používání telefonu či rozesílání textových zpráv, e-mailů nebo dopisů. Ruší se také návštěvy pozvaných hostů nebo naplánované prohlídky náboženských prostor.

Svědkové Jehovovi jsou dále vyzváni k dodržování osobní hygieny. „Mějte dobré hygienické návyky. Je nezbytné mýt si pravidelně ruce mýdlem a vodou nebo použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu,“ varuje vedení organizace. Doma i v Sálech království mají svědkové udržovat v čistotě místa, kterých se dotýkají. Nemocný člen by raději neměl navštěvovat sborová shromáždění. Doporučuje se rovněž zvažovat, zda při pozdravu podat jinému svědkovi ruku. Dále společnost slibuje, že sboroví starší podle svých možností dodají ohroženým členům nahrávky shromáždění k domácímu poslechu. Jak je ve společenství zvykem, jednotlivé rady obsahují odkazy na biblické texty k dalšímu samostudiu.

Ačkoli se situace ohledně nové nemoci jeví u svědků Jehovových jako vážná, vedení organizace zatím neoznámilo žádné nakažení člena společenství. Naopak zůstává i pozitivní náhled: „Přes to všechno se o sebe bratři dál duchovně starají a navzájem se povzbuzují,“ shrnuje vedení.

Náhledová fotografie je ilustrační.

Související téma v časopise Dingir:

3/2009 Svědkové Jehovovi a vývoj jejich společenství (zde)

Některé související články:

Seznam pronásledovaných svědků Jehovových v Rusku (zde)

„Ty a tvé náboženství strachu“: recenze autobiografie Jehovova svědka (zde)

Změna pravidel svědků Jehovových v případech obvinění ze zneužívání dětí (zde)

[1] Koronavirus – aktuální informace a jak se bránit. [online]. 8. 3. 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.jw.org/cs/zpravy/zpravy/zeme/globalni/jw-koronavirus-informace-jak-se-chranit/.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments