Dcera Raviho Zachariase zakládá novou evangelizační společnost

Sarah Davisová je nejstarší dcera vloni zesnulého evangelikálního křesťanského apologety, známého spisovatele a kazatele Raviho Zachariase a současná generální ředitelka jím založené mezinárodní misijní společnosti (a od roku 2015 také registrované americké náboženské společnosti) „Ravi Zacharias International Ministries“ (RZIM). V minulých dnech oznámila, že se chystá odejít ze svého místa a zakládá organizaci novou, která má zatím pracovní (ale poměrně příznačný) název „Encounter“ (znamená setkání, ale také střetnutí, utkání či zápas).

Vzniká totiž jako výsledek rozdílných názorů členů představenstva RZIM na způsob řešení současné krize. Ta nastala po odhalení případů sexuálního obtěžování a zneužívání, jehož se Zacharias měl dopouštět v průběhu svého působení a které se patrně část vedení organizace vědomě snažila zakrývat (o výsledcích interního vyšetřování jsme psali již dříve zde). Jinak má být obsah činnosti společnosti Encounter v podstatě totožný s aktivitami současné organizace: evangelizace, apologetika, vyučování, rozhovory o víře, vydávání knih a produkování dalšího křesťanského obsahu pro média i interní potřeby.

Zachariasova dcera Sarah Davisová nejprve informace o morálním selhání svého otce odmítala, ale po zveřejnění výsledků vyšetřování atlantské advokátní kanceláře Miller & Martin trvala na auditu, který by prozkoumal také vnitřní fungování organizace a pomohl vyhledat problémy, jejichž vyřešení by napomohlo v budoucnu snaze předcházet podobným selháním. V březnu napsala, jak uvádí zpráva serveru Religion News Service, v e-mailu zaměstnancům: „RZIM nemůže – vlastně by ani neměla – nadále jako organizace fungovat ve své současné podobě. Nevěříme ani tomu, že by stačilo organizaci pouze přejmenovat a dělat dál stejnou práci jako obvykle. To by, jak jsme přesvědčeni, nebylo správné z mnoha důvodů.“

V květnu pak ještě Davisová uveřejnila projev, v němž se veřejně omluvila obětem zneužívání (video je v angličtině dostupné na facebookovém kanálu RZIM zde). Davisová zde nejprve hovoří o své vlastní víře, vztahu k evangeliu, evangelizaci a organizaci, kterou její rodina založila a budovala, a o svém vztahu k otci. Následně s diváky sdílí své rozčarování ze zjištění, která se při vyšetřování potvrdila. Vyjadřuje se v tom smyslu, že po prvotním šoku a popírání nakonec dospěla k názoru, že pravda je ze všeho nejdůležitější, a především je potřeba omluvit se obětem a postarat se o nápravu. Doslova ve svém projevu říká: „Vy ženy, které jste se staly obětmi zneužívání mým otcem, myslím na vás každý den. Jsem z toho upřímně zničená. Omlouvám se, že jsem vás neviděla. Lituji, že jste byly bezmocné, bez hlasu a že jsem vám nevěřila. Chci, abyste měly hlas. Děkuji za vaši odvahu mluvit a vynést to na světlo…“ Omluvila se také za selhání, kterých se sama dopustila v roli generální ředitelky, a vyjádřila lítost, že tyto události v očích mnohých poškodily evangelium a mnohaletou práci celého společenství. Věří však, jak říká, že Bůh a jeho láska umožní zahojení ran a vnese do událostí světlo, které pomůže zjednat nápravu a poučení. Deklaruje svou připravenost k transparentnímu jednání, řešení a odškodnění každého jednotlivého případu. Poslední část svého projevu ještě jednou věnuje svému otci, očistné moci vyznání jeho hříchu a rehabilitaci jeho evangelizační práce.

Přezkoumání vnitřní kultury společnosti, které Sarah Davisová objednala u nezávislé agentury Guidepost Solution, ale nebylo ve správní radě ani ve zbytku společenství přijato jednoznačně pozitivně. Významná část představenstva odmítla přijmout systémovou odpovědnost RZIM za případy zneužívání, významně omezila rozsah vyšetřování a zatím odmítla zveřejnění výsledků šetření, které bylo dokončeno již v létě. Několik členů představenstva rezignovalo na své funkce na protest proti tomuto vyšetřování či proto, že odmítají Zachariasovu vinu a mají pocit, že se za něj organizace dostatečně nepostavila. Nejméně jeden člen však naopak odešel právě proto, že se správní rada auditu brání. Z jedenadvaceti původních členů představenstva Ravi Zacharias International Ministries jich aktuálně ve funkci setrvává jen dvanáct.

Zprávu o odchodu Sarah Davisové z RZIM a vzniku nové organizace Encounter zveřejnila 18. října internetová prezentace Christian Today. Je zřejmé, že tímto odchodem definitivně končí dříve avizovaná snaha o přezkoumání interní kultury a restrukturalizaci RZIM. Odchod Zachariasovy dcery z čela společenství a vznik deklarovaně opoziční organizace ale oproti obvyklým očekáváním nemusí, a pravděpodobně ani nebude, pro Ravi Zacharias International Ministries nakonec v podstatě nic znamenat kromě výměny určité části členstva a podporovatelů. Davisová povede Encounter (nebo jakkoli se nakonec nově vzniklá organizace bude jmenovat) a v čele RZIM prozatím zůstává její dosavadní prezident Michael Ramsden. Obě organizace mohou poměrně dobře fungovat vedle sebe, protože každá poskytne zázemí určité části názorového spektra, a nakonec se časem mohou ve své činnosti i dobře doplňovat, otevírat prostor pro nové projekty a oslovovat širší spektrum věřících. Zaznívají však i skeptické hlasy, které mají za to, že se jedná pouze o sofistikovaný způsob, jak zdiskreditovanou RZIM převléct do nového kabátu. Otázkou jsou nyní ještě majetkové záležitosti, o nichž zatím Davisová mlčí a které v té věci mohou mít také svůj význam. Spekuluje se o tom, že nová společnost bude sdílet s RZIM kancelářské prostory ve městě Alpharetta (Georgia, USA) a také o tom, že se RZIM přemění v grantovou společnost, která bude pouze přerozdělovat finanční prostředky ostatním evangelizačním organizacím, jakou bude např. i Encounter. Zatím není jasné, kdy se veřejnost podrobnosti o novém organizačním uspořádání dozví.

 

 

S využitím Religion News Service a Christian Today.

Náhledový obrázek: Záběr z proslovu Sarah Davisové (FB RZIM).

Psali jsme v Dingiru:

Téma Dingiru 1/2019: Současný evangelikalismus (obsah a vybrané články zde)

Zdeněk Vojtíšek: Charisma a zneužíváníDingir 15 (3), 2012, s. 74–77.

Související příspěvky:

Ravi Zacharias a sexuální zneužívání: RZIM se omlouvá obětem

L´Arche International: Jean Vanier sexuálně zneužil šest žen

Múdži čelí obviňování ze zneužívání

Bílí ptáci ve zlaté kleci: Jógí Bhadžan podezřelý ze sexuálního zneužívání

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments