Pákistánské úřady rychle stíhají pachatele útoku na hinduistický chrám

Tento týden přicházely z Pákistánu zprávy, že po počátečním váhání místní policie začali pákistánští vojáci rozhodně jednat ve věci vandalismu namířenému proti hinduistickému chrámu v městě Bhong v provincii Paňdžáb. Zatčeno bylo už přes 50 pachatelů (podle jiných zpráv už 90) a zatčení dalších desítek lidí se ještě očekává. Úřady se také postaraly o rychlou opravu Ganéšova chrámu a předaly ho zpět místní hinduistické komunitě. Čin odsoudili politici Pákistánské islámské republiky.

Fotografii poražené sochy z Ganéšova chrámu ze zdroje zde lze zvětšit.

ničení chrámového zařízení došlo ve středu 4. srpna poté, co soudce dovolil propuštění osmiletého chlapce na kauci. Chlapec z hinduistické rodiny byl předtím zatčen a obviněn, že močením na koberec záměrně zneuctil knihovnu Islámského semináře, v níž jsou umístěny muslimské náboženské texty. Znepokojený dav prohlašoval chlapcův čin za rouhání a připomínal, že trestem za rouhání je smrt. Rozhořčení z toho, že byl chlapec propuštěn, vedlo dav k tomu, aby zničil zařízení místního hinduistického chrámu a na několika místech se ho pokusil zapálit. Životy ani zdraví hinduistů nebyly ohroženy.

Událost znovu připomněla, jak vratké je postavení pákistánských náboženských menšin a jak snadno se mohou stát obětí fundamentalistických muslimů s násilnými skony. Také se znovu ukázalo, že místní policisté nemají odvahu vystupovat na jejich ochranu, ale také to, že na vládní úrovni lze zájem o postavení menšin nalézt. Menšiny hinduistů a křesťanů sice v součtu dosahují snad až 7 milionů příslušníků (téměř pět milionů hinduistů a více než dva miliony křesťanů), ale ve dvěstěmilionovém Pákistánu je to velmi malá část populace. Z dalších menšin je třeba zmínit ještě ahmadíjské muslimy (má jich být snad až více než dva miliony, ale jejich populace asi spíše klesá), kteří ovšem nebývají muslimskou většinou považováni za muslimy, a jsou proto vystaveni – někdy velmi tvrdému – pronásledování). Menšiny bahá´ích, sikhů a příslušníků dalších náboženství jsou relativně velmi malé. V pákistánské provincii Paňdžáb, v němž se vandalismus v Ganéšově chrámu udál, není hinduistická menšina silná; daleko více hinduistů žije v sousední jižní provincii Sindh.

Náhledový obrázek z videa zde

Související články:

Vynucené konverze k islámu: tisíc pákistánských dívek ročně

Od kolébky do hrobu: pronásledování ahmadíjských muslimů v Pákistánu

Nepřátelství navzdory: tisíce sikhů putují přes pákistánskou hranici

Náboženství v oblasti řeky Indus – od buddhistických pramenů k islámské deltě 4/4

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments