Čínský nový rok v Seattlu

V sobotu 25. ledna po celém světě započaly oslavy čínského nového roku, svátků jara nebo také nového lunárního roku, který se tentokrát ponese ve znamení krysy. Jde o jeden z nejdůležitějších svátků nejen pro Čínu, ale také pro další země v jihovýchodní Asii. Proslulé a dech beroucí oslavy se každoročně konají v asijských metropolích jako je Peking, Kanton, Hongkong či Singapur. O významu a symbolice oslav jsme psali zde. Zvláštní událost je to však také pro asijské komunity v cizích, zejména západních zemích, které si během svátků připomínají kořeny a tradice svých předků. Pestrobarevné průvody, ohňostroje a festivaly se konají například v New Yorku, San Francisku, Londýně nebo v Sydney.

Podobně tomu bylo také v čínské čtvrti v Seattlu, která se nachází v centrální části města Downtownu a čítá přes šest tisíc obyvatel. Přibližně polovina z nich má asijské kořeny. Zdejší “Chinatown“ nebo přesněji Chinatown-International District, zkráceně CID, vznikl po roce 1860, kdy do Seattlu zamířili první čínští imigranti, původem převážně z čínské provincie Kuang-tung. Tato oblast, bohatá na kulturní a etnickou rozmanitost, je rozdělena na tři hlavní čtvrti, kterými jsou Chinatown, Japantown a Malý Saigon. Za srdce zdejší komunity je obecně považováno Wing Luke Museum of the Asian Pacific American Experience, založené 1967, které pro místní komunitu, její přátele a také pro turisty pořádá mnoho kulturně zaměřených akcí. Zde se rovněž soustředily i oslavy nového lunárního roku.

Přestože měly oslavy vypuknout již v dopoledním čase, ještě necelou hodinu před zahájením byly ulice poklidné, osamělé a místy stále schované v mlze ranního deště tolik typické pro Seattle v tomto ročním období, skrze kterou prosvítala světla a neonové nápisy obchůdků, restaurací a čajoven připravující se na první zákazníky. Za krátký okamžik se však část King Street, ve které muzeum sídlí, zaplnila davem, jenž za posrkávání horkého čaje a kávy napjatě očekával začátek programu. Ten byl uveden projevem připomínajícím historii zdejší komunity. Na projev vzápětí navázal hudbou a barvami pestrý Lví tanec mládežnické skupiny LQ Lion Dance Team, která zde každoročně zahajuje oslavy nového roku již přes čtyřicet let. Lví tance jsou oblíbenou tradiční performancí, během které umělci v kostýmu velkého lva předvádějí typické pohyby za účelem vyhnání zlých duchů z chrámů, obchodů a domácností a přivolání štěstí pro následující rok. Jde o zvyk sahající až do starověké Číny a v současnosti se těší popularitě v mnoha asijských zemích.

Zbytek programu probíhal pro nepřízeň počasí přímo v muzeu, které mimo stálou expozici připravilo množství aktivit pro všechny věkové kategorie, zejména pak pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se skrze hry, nejrůznější kreativní činnosti, společnou četbu nebo divadlo učili čínským tradicím a zvykům, jako je například skládání origami, výroba přání do nového roku, amuletů pro štěstí nebo kaligrafii. V diskuzních kroužcích se pak probírala současná náboženská či politická témata.

Oslavy však pokračovaly také v ostatních částech čtvrti. Další skupinky umělců převlečených za lvy obcházely zejména místní podniky, aby v následujícím roce prosperovaly. Místní restaurace a bistra prodávající tradiční čínské knedlíčky, byly počínaje polednem plně obsazené, zejména rodinami, které si společně dopřávaly tradiční novoroční pochoutku, rovněž symbolizující blahobyt.[1] Oslavy nového čínského roku v Seattlu jsou oproti pompéznějším festivalům v jiných západních velkoměstech udržovány více v rodinné a komunitní atmosféře, přesto však neztrácejí svou barevnost. Nahlédnout ji můžete skrze fotogalerii a krátké video.

[1] Knedlíčky, které by se tradičně měly připravovat doma společně s rodinou, připomínají tvarem starověké čínské platidlo sycee.

 

Psali jsme v Dingiru:

téma 2/2011: Čínské duchovní tradice u nás (plný text čísla zde)

 

Související příspěvky:

Čínský nový rok – červený svátek prosperity

Díválí – svátek tří tradic

Když ještě nechodil Ježíšek

Vésak – Buddhův den

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments