Mladí Kanaďané přejí náboženské svobodě

Přestože Kanada může působit jako relativně sekulární země, nedávné průzkumy ukazují, že zvláště mezi mladými Kanaďany jsou postoje k náboženství a svobodě náboženského projevu velmi pozitivní.

Podle výsledků průzkumu Víra ve veřejném prostoru, provedeném Institutem Anguse Reida (Angus Reid Institute), 59 procent Kanaďanů považuje svobodu náboženství za jeden z aspektů napomáhajících vysoké životní úrovni v zemi.

Předseda institutu Angus Reid prohlásil že „byl sám překvapen, jak vysokou podporu náboženství mezi obyvatelstvem má“. Dodal také, že mnoho Kanaďanů vidí přínos náboženství v poukazovaní na společenské problémy a utváření morálních hodnot.

Výzkum byl uskutečněn ve spolupráci s agenturou Cardus, apolitickým a nábožensky orientovaným think tankem. Skupině 2 200 obyvatel bylo předloženo 17 otázek, týkajících se jejich vztahu k víře jak v osobním životě, tak ve veřejném prostoru.

Vyplývá z něj, že lidé s kladným vztahem k náboženství byli mladí, s vyšším vzděláním a tíhnoucí Liberální straně Kanady současného premiéra J. Trudeaua. „Milenialové  jsou ochotnější akceptovat téměř cokoli“ podotýkají k výsledku autoři výzkumu. „Platí to také pro otázky týkající se LGBTQ a uprchlíků.” Na rozdíl od Evropy sekularismus v Kanadě není asi ještě příliš pevně zakotven, jak by se mohlo na první pohled zdát, dodává Reid.

Za klíčové zjištění výzkumu považuje roli náboženství v Quebecu. Zde se na něj totiž pohlíží mnohem hůře než v jiných částech druhé největší země světa. Tato skutečnost dokonce výrazně zkresluje celkové výsledky.“

Ty jsou takové, že 75 procent Kanaďanů má kladný vztah k náboženské různorodosti ve svém okolí, 70 procent považuje za důležité, aby vládní zákonodárci měli přehled o hlavních světových náboženských směrech, a 68 procent by bylo pro zavedení výuky jejich základů na školách.

S výzkumem se ale pojí také pocit nespokojenosti ohledně náboženských oděvů a symbolů na pracovišti, který vyjádřila polovina dotázaných. 23 procent respondentů se cítí společností omezeno ve svém náboženském projevu,

Religionista John Stackhouse z Crandall University v Monctonu vidí v lidech zavrhujících svobodu náboženství „hluboký problém.“

„Ve chvíli, kdy tato svoboda není automaticky přijímána, je to špatné znamení pro demokracii,“ dodává. Je také znepokojen téměř čtvrtinou obyvatel, kteří se cítí nábožensky utlačováni. Z výzkumu ale není jasné, zda se jedná o určitou náboženskou menšinu, nebo větší počet jednotlivců.

Navzdory celkově pozitivním výsledkům Stackhouse vyjadřuje obavy z toho, že by mohl být pocit utlačování rozšířeným jevem. „Mnoho křesťanů v Kanadě má pocit, že jsou posuzováni ve srovnání s jinými vyznáními podle dvojího metru. Předpokládám ale, že stejný pocit může mít mnoho židů nebo muslimů. Stejně tak sikhové se svými turbany a muslimské ženy s hidžáby a nikáby.“

Podle RNS, zde. Náhledové foto Toronta: Miloš Mrázek.

 

Související příspěvky:

Kanadský profesor psychologie varuje před omezováním náboženské svobody (zde).

Kanada: Spor o biblické verše v učebnici (zde).

Väčšina obyvateľov Kanady i USA by privítala väčšiu diverzitu politických kandidátov (zde).

Bezbožné mládí? Generační rozdíly na náboženské mapě světa (zde).

V Kanadě začíná shromáždění Parlamentu náboženství světa (zde).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments