Agentura Pew Research Center nedávno publikovala další studii věnovanou současné religiozitě, tentokrát celosvětové. Americký fact tank se nyní zaměřil na rozdíly mezi mladou a starší generací. Z dat z více než stovky zemí světa vyčetl, že mladí lidé (18–39 let) jsou celkově méně religiózní, než je generace starší. Mezi jednotlivými zeměmi a regiony jsou však rozdíly.
Ve 46 zemích mladí méně než starší považují náboženství ve svých životech za „velmi důležité“ a jen ve dvou (Gruzie a Ghana) je tomu naopak. Podobně je tomu s náboženskou příslušností. V 41 zemích se mladí hlásí k nějakému náboženství méně než lidé starší než 39 let. Největší generační propast je v Kanadě (28 %), Dánsku (26 %) a v Jižní Koreji (24 %, psali jsme zde), dále pak v Austrálii, Norsku a Švédsku (psali jsme zde). V ČR je rozdíl 14 procentních bodů. Jediné dvě země, kde se mladí identifikují s nějakým náboženstvím více než starší, jsou Čad a opět Ghana. Čad s Libérií jsou pak jedinými zeměmi, kde se mladí modlí více než příslušníci starší generace, obráceně je tomu v jednasedmdesáti zemích. Rozdíl v návštěvnosti bohoslužeb je významný v 56 zemích – jen ve třech (Arménie, Libérie a Rwanda) jsou mladí aktivnější než starší, v 53 je tomu naopak.
Podle analytiků PRC však tato data nutně neznamenají, že se svět stává méně náboženským. Trend, kdy mladí jsou méně religióznější, platí jen pro určité regiony – týká se především Evropy a pak Jižní Ameriky. Naopak v subsaharské Africe a v asijsko-pacifické oblasti nejsou generační rozdíly skoro žádné. Nejvíce tak odliv mladých zaznamenávají země převážně křesťanské. Navíc autoři zprávy připouštějí, že mnozí lidé mohou víru více praktikovat až v pozdějším věku – i dnešní mladí mohou být později religióznější.
Celá zpráva The Age Gap in Religion Around the World dostupná zde. Náhledový obrázek Wikimedia Commons.
Související příspěvky:
Luterskou církev ve Švédsku opouštějí věřící (zde)
Slavný ateista R. Dawkins vyjadřuje obavy z odkřesťanšťování Evropy (zde)
Víra a nevíra v „post-pravdivostní generaci“ (zde)
UK: Chrámy inspirují mladé ke konverzi (zde)