Časopis Náma Hatta skončil ve svém 28. ročníku

Spolu s číslem 3/2024 byl distribuován dopis, v němž dlouholetá šéfredaktorka Džalángí dásí sdělovala, že Náma Hatta, časopis hnutí Haré Krišna, zaniká. Letos v říjnu tak skončil jeden z těch časopisů, které – podle slov Džalángí dásí –

v konkurenci s elektronickými nosiči informací nemají šanci. … Proto to chápu jako Krišnův záměr, abychom se „zuby nehty“ nedrželi projektu, který je v dnešní době zřejmě již anachronismem.

Poslední číslo časopisu Náma Hatta.
První číslo časopisu Náma Hatta z roku 1994.

Tento „projekt“ začal roku 1994, tedy přesně před 30 lety. To, že letošní ročník byl 28., je způsobeno skutečností, že ve třech letech (2001, 2003 a 2005) časopis nevycházel. Zato například roku 2004 vyšlo šest čísel. Za 30 let získal výbornou grafickou úroveň a rozsah 38 plnobarevných stran na křídovém papíře ve formátu A4 (v předchozích letech byl v několika ročnících používán i menší formát papíru). Redakci se dařilo naplňovat pravidelné rubriky a časopis působil stabilním a klidným dojmem. Po mnoho let vycházel šestkrát ročně obvykle v době, kdy bylo plánováno. Od roku 2018 byla perioda prodloužena na čtvrtletí. K dispozici byl i v elektronické verzi.

Při příležitosti rozloučení s časopisem s tak dlouhou tradicí stojí za to připomenout, že vůbec prvním periodikem českého hnutí Hare Krišna byl Návrat k Bohu. Vyšla tři čísla v roce 1990 a sestávala v podstatě jen z překladů známého anglického časopisu tohoto hnutí Back to Godhead, který založil roku 1944 pozdější zakladatel Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny (ISKCON) svámí Prabhupáda (1896–1977).

První číslo časopisu Návrat k Bohu z roku 1990.
Poslední číslo Kršnova zpravodaje z roku 1997.

Dalším periodikem českého hnutí Hare Krišna (ISKCON) byl Kršnův zpravodaj. Vycházel na maximálně 16 stranách od července roku 1991 do května 1997. Vyšlo celkem 31 čísel, od roku 1995 v lepší grafické úpravě. Slova „Návrat k Bohu“ se v něm občas objevovala jako nepravidelná rubrika. K daleko skromnější podobě se vrátilo pokračování tohoto časopisu pod názvem  Zpravodaj z Kršnova dvora. Vycházel občas mezi lety 1997 a 2007, od roku 2005 v lepší grafické podobě.

Časopisy Kršnův zpravodaj a Zpravodaj z Kršnova dvora tak vycházely několik let paralelně s Náma Hattou a reprezentovaly především farmu Kršnův dvůr; Náma Hatta se snažila spojovat celé české společenství oddaných Krišny a propojovat ho s mezinárodním hnutím. Všechny tyto tři časopisy jsou pečlivě archivovány a zpřístupněny veřejnosti zde. Brněnské středisko Prabhupád Bhavan  v letech 2013 a 2014 reprezentoval časopis Stoosmička. Vyšlo šest čísel a komiksový sešit Tekutá krása. Také archiv tohoto časopisu i komiksu je dobře dostupný zde

První a zatím poslední číslo časopisu Atma z roku 2018.

Bylo překvapení, když se roku 2018 objevil časopis Atma s číslem 1 (po němž ale už nenásledovalo žádné jiné), s podobnou grafikou jako Náma Hatta a se stejným redakčním týmem pod vedením Džalángí déví dásí. Se jménem tohoto časopisu se nyní pojí i určitá naděje do budoucnosti. Džalángí ve výše citovaném dopise napsala také, že se teď „my všichni budeme muset posunout dál“. Má se zde totiž

v dohledné době objevit časopis pro veřejnost – ATMA –, o kterém se pak jistě včas dozvíte a budete si ho moci pořídit a třeba i podpořit.

Tak možná nebude tištěný časopis v hnutí Hare Krišna zas tak úplným anachronismem…

 

Náhledový obrázek: hlavička posledního čísla časopisu Náma Hatta.

Psali jsme v Dingiru:

Téma čísla 1/2007: Hnutí Haré Kršna (plný text zde)

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments